wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Wrocławski tramwaj Maximum nagrodzony Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim

Ten niezwykły tramwaj przypomina trochę stary statek. Wagon nie ma z przodu żadnej szyby, a stojący na jego przedzie motorniczy prezentuje się jak na mostku kapitańskim. Wyprodukowano go we Wrocławiu w 1901 roku. Cudem ocalały egzemplarz odrestaurowano w latach 2013-2021, m.in. dzięki środkom WBO. Właśnie przyznano mu Dolnośląski Laur Konserwatorski 2023 w kategorii „zabytek ruchomy”.

Przed wojną po wrocławskich szynach jeździło 50 tramwajów tego typu. Ostatni egzemplarz przetrwał do naszych czasów przedziwnym zrządzeniem losu. Przez blisko pół wieku stał bowiem na ogródkach działkowych w Smolcu, jako... altanka. W latach 90-tych przekazany został miastu, ale początkowo brakowało środków na jego remont.

Sytuacja zmieniła się w roku 2013, kiedy remont zabytkowego tramwaju wygrał w głosowaniu do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Prace objęły wówczas remont nadwozia. Dzięki środkom z budżetu miasta, w 2018 roku renowacja Maximum nabrała nowego tempa. Odtworzone zostały wówczas oba wózki jezdne.

Rok później, w 2019 zrobiona była już elektryka, a wagon był w stanie poruszać się po szynach o własnych siłach. W 2020 roku wzmocniono pomosty, wykonano wnętrza oraz oszklenie wagonu.

Na początku 2021 roku zaglądaliśmy do niego za kamerą:

Prace wykończeniowe (w tym lakierowanie poszycia) zakończyły się w drugiej połowie 2021 roku. Efekt? Zobaczcie sami!

Dolnośląski Laur Konserwatorski 2023 przyznano „za wzorową choć trudną konserwację obiektu, poprzedzoną skrupulatnymi i złożonymi badaniami”. Wyróżnienie odebrał Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, który zrealizował wszystkie cztery etapy remontu. Gratulujemy!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl