wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ten pałac otrzymał Dolnośląski Laur Konserwatorski
Kliknij, aby powiększyć
Dawny pałac Leipzigera, dziś Hotel Altus. Z lewej widziany z zewnątrz, z prawej wnętrze budynku
Dawny pałac Leipzigera, dziś Hotel Altus. Z lewej widziany z zewnątrz, z prawej wnętrze budynku

W dawnym pałacu bankiera Leipzigera, położonym w prestiżowej lokalizacji - przy ul. Wierzbowej 15 we Wrocławiu, w pobliżu Parku Staromiejskiego, mieści się dziś pięciogwiazdkowy Hotel Altus. Pochodzący z lat 70. XIX w. zabytek został przebudowany i rozbudowany, za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Dolnośląski Laur Konserwatorski 2023. Nic dziwnego, bo wygląda zjawiskowo. Zresztą sami zobaczcie.

Reklama

Pałac Leipzigera przy ul. Wierzbowej 15, znajdujący się w sąsiedztwie Parku Staromiejskiego, został zbudowany na zlecenie bogatego, żydowskiego bankiera Ignatza Leipzigera w latach 1872–1874. Powstał według projektu Carla Schmidta - twórcy Wzgórza Liebicha (obecnie Partyzantów), Teatru Miejskiego, czyli dzisiejszej Opery Wrocławskiej oraz zabudowy zoo. Stanął na działce, na której wcześniej znajdowała się ujeżdżalnia.

Przez lata były tu biura

Leipziger w 1878 roku sprzedał budynek Urzędowi Powiatowemu (Kreisausschuss) z przeznaczeniem na biura. Sam był zresztą w zarządzie tej instytucji. W 1924 roku w pałacu dobudowano drugie piętro, likwidując balustradę. Ozdobą budynku była reprezentacyjna klatka schodowa ze zdobionymi poręczami, marmurami karraryjskimi, kolumnami i sztukateriami. 

W czasach PRL-u w nadal mieściły się tu biura. W latach 80. XX w. pałac przejęło Przedsiębiorstwo Geologiczne Proxima, a w 1997 roku kupiła firma deweloperska Torus z Gdańska w celu przebudowy na pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace.

Trudna, ale wzorowa adaptacja pałacu na pięciogwiazdkowy hotel

I właśnie za tę trudną, ale wzorową adaptację budynek został wyróżniony Dolnośląskim Laurem Konserwatorskim 2023. Przebudowa była wyzwaniem, ze względu na jego lokalizację w obrębie fosy miejskiej oraz zachowanie się dużej części dawnego wystroju. Zobacz w naszej galerii zdjęcia pałacu po renowacji.

Jak wyglądała przebudowała dawnego pałacu?

Zachowano układ funkcjonalny pomieszczeń. Przeprowadzono prace konserwatorskie przy bogatym wystroju sztukatorskim i malarskim pomieszczeń reprezentacyjnych, głównej klatki schodowej. Konserwacji poddano historyczne drewniane intarsjowane podłogi, posadzki z lastrico, kamienne stopnie schodów. W wyniku badań odkryto, a następnie poddano konserwacji pierwotny układ dekoracji najstarszej partii obiektu oraz istniejących tu kamienic.
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział Dolnośląski na Facebooku

Zachwycające lobby, piękną salę balową i oryginalne stiuki po pieczołowitej renowacji mogą dziś podziwiać goście hotelu przy Wierzbowej.

Inwestorem i Wykonawcą prac była TORUS Sp. z o.o. Sp. k. z Gdańska. Prace zaprojektowała wrocławska pracownia ARCHIKON arch. Anna Kościuk. Nadzór nad pracami konserwatorskimi pełniła mgr Ewa Kuśnierz- Zawadowska.

Organizatorem konkursu Dolnośląski Laur Konserwatorski 2023 na najlepszą realizację prac konserwatorskich w obiekcie zabytkowym na terenie naszego regionu, zrealizowaną w latach 2017- 2022, jest Zarząd Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Wyróżnienia przyznawane były w kategoriach zabytek ruchomy i nieruchomy. Oprócz pałacu Leipzigera otrzymały je jeszcze 3 inne wrocławskie obiekty:

  • dawny klasztor franciszkanów przy ul. P. Włodkowica 15–17
  • dawna kamienica Oppenheimów przy Solnym 4
  • w kategorii zabytek ruchomy - wagon tramwajowy typu Maximum #325 z 1901 roku

Warto wspomnieć, że przebudowany dawny pałac Leipzigera zdobył też III miejsce wśród dolnośląskich inwestycji w plebiscycie „Modernizacja roku & budowa XXI w.”

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl