Mieszkańcy osiedla Kleczków nie zgadzają się na wycinkę dużych drzew w podwórzu kamienic między ulicami Kleczkowską, Zegadłowicza, Struga i Kraszewskiego. Zwrócili się do prezydenta Wrocławia o cofnięcie zgody na ich usunięcie.
Te drzewa to dwie robinie akacjowe, brzoza brodawkowata, orzech włoski i klon jesionolistny. Nasadzenia (25 młodych drzew, klony polne i lipy drobnolistne) zdaniem mieszkańców ich nie zastąpią.
„Protestujemy przeciwko wycince drzew, które stanowią naturalną i jedyną barierę przed palącym słońcem. Wspomniane drzewa oczyszczają powietrze z toksycznych substancji, latem dają mieszkańcom pobliskich budynków niezbędny w zmieniającym się klimacie cień” – czytamy w piśmie, które wysłali w tej sprawie do kancelarii prezydenta Wrocławia. Piszą też o zatrzymywaniu wody, zmniejszaniu tzw. efekty wyspy ciepła i przytaczają wiele innych argumentów.
Co ustalono podczas spotkania z mieszkańcami?
Przedstawiciele Wrocławskich Mieszkań, które realizują rewitalizację podwórka, poinformowali o czasowym wstrzymaniu prac związanych z wycinką zieleni oraz spotkali się z dzisiaj (11 września) z mieszkańcami kamienic otaczających ten teren.
Podczas dzisiejszego spotkania ustalono, że:
- Wycinka zostaje na razie wstrzymana, podobnie jak prace związane z budową ścieżki na wysokości budynków ul. Zegadłowicza 8-16. W pozostałej części będą prowadzone zgodnie z planem.
- Kluczowa będzie opinia dendrologa. Dokumentacja, w tym uzasadnienie decyzji przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, wskazuje na zły stan fitosanitarny drzew. Poinformowano mieszkańców, że dwa z pięciu drzew trzeba będzie wyciąć ze względu na spróchniale konary i zaburzenia statyki, co stanowi zagrożenie. Co do pozostałych trzech drzew ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Inwestor zleci pogłębione badania dendrologiczne celem wykluczenia zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców
- Jeśli według dendrologa pozostałe trzy drzewa nie będą stwarzać zagrożenia, konieczna będzie przebieg ścieżki z projektantem.
- Kolejne spotkanie mieszkańców z przedstawicielem Wrocławskich Mieszkań zaplanowano na przyszły tydzień.
Na czym ma polegać rewitalizacja podwórka?
Przebudowa podwórka na Kleczkowie właśnie się rozpoczęła i ma obejmować:
- budowę dróg wewnętrznych, placów manewrowych i miejsc postojowych dla samochodów,
- budowę placu zabaw, boiska i innych miejsc służących do rekreacji i integracji mieszkańców,
- budowę ścieżek i dróg wewnętrznych wraz z wykonaniem kanalizacji deszczowej,
- budowę oświetlenia,
- zagospodarowanie terenów zielonych,
- nasadzenia zieleni
- montaż ławek, kubłów na śmieci itd.