wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Lidl planuje uruchomić pierwszy butelkomat we Wrocławiu. W Polsce ma takie maszyny w kilkunastu sklepach

Butelkomaty Lidla to maszyny, do których można wrzucać butelki PET o pojemności do 3 litrów:

  • nieuszkodzone i całkowicie opróżnione,
  • po napojach alkoholowych i bezalkoholowych,
  • po wodach i sokach,
  • z etykietą producenta.

Butelkomaty nie przyjmują butek szklanych, po oleju, opakowań po jogurtach i puszek aluminiowych.

Jaka z tego korzyść? Jedna oddana butelka to 5 groszy w postaci kuponu rabatowego do wykorzystania przy zakupach za minimum 2 złote. Kupon można wykorzystać w sklepie, w którym zwróciliśmy butelki. 

Pierwszy butelkomat Lidla we Wrocławiu?

Obecnie butelkomaty działają w 16 sklepach Lidl w Polsce. 9 z nich jest w Poznaniu. Pozostałe miasta to: Swarzędz, Plewiska, Suchy Las, Skórzewo, Nowy Tomyśl, Baranowo i Luboń. Firma testuje trzy różne rodzaje maszyn: wolnostojące, w magazynie sklepowym oraz w osobnym pomieszczeniu, specjalnie wybudowanym na potrzeby systemu kaucyjnego.

Widzimy w tym projekcie duży potencjał edukacyjny. Dzięki niemu nasi klienci mogą się dowiedzieć więcej na temat recyklingu i bardziej świadomie podejmować decyzje zakupowe.
Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska

W mediach ogólnopolskich pojawiły się informacje o pierwszym butelkomacie we Wrocławiu – w sklepie pod adresem ul. Przy Torze 2 na Strachocinie. Aleksandra Robaszkiewicz potwierdza tę lokalizację, ale nie podaje daty instalacji maszyny:

— Aktualnie nie możemy jeszcze ocenić, kiedy sklep we Wrocławiu zostanie wyposażony w butelkomat, ponieważ rozwój testu jest uzależniony od wielu czynników. We wspomnianym sklepie, w przypadku wejścia w życie krajowego systemu kaucyjnego, przyjmowane będą te opakowania, które wskaże ustawodawca, a kaucja będzie zwracana w wysokości podanej w rozporządzeniu do ustawy.

Dotychczas Lidl zebrał w ten sposób ponad milion butelek, które przekazał do recyklingu.

Żabka także testuje maszyny

Podobne rozwiązanie testuje Żabka. Ten sklep wprowadził maszyny, które nazwał EKOmaty.

Klienci, którzy oddadzą plastikowe i metalowe opakowania po napojach do EKOmatów umieszczonych przy sklepach Żabka, mogą liczyć na dodatkowe punkty lojalnościowe w aplikacji żappka. Za każde wrzucone opakowanie otrzymają 10 żappsów — czytamy na stronie zabka.pl.

W Polce jest 25 EKOmatów, najwięcej w Poznaniu i w Warszawie, żadnego we Wrocławiu.

Opakowania zwrotne, na innych zasadach i bez udziału maszyn, przyjmuje również Biedronka, o czym pisaliśmy tutaj.

Próby przed wejściem nowego prawa

Firmy przygotowują się w ten sposób do zmiany prawa. 1 stycznia 2025 roku zostanie wprowadzony system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać kaucję wliczoną w cenę. Do ich odbioru będą zobowiązane duże sklepy – większe niż 200 metrów kwadratowych. Pozostałe nie będą musiały tego robić.

Polskie prawo dostosuje się tym samym do zasad obowiązujących w Unii Europejskiej. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama