4. Lidl planuje uruchomić pierwszy butelkomat we Wrocławiu. W Polsce ma takie maszyny w kilkunastu sklepach
plastikowa butelka wkładana do butelkomatu, zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
plastikowa butelka wkładana do butelkomatu, zdjęcie ilustracyjne

Lidl planuje postawić pierwszy we Wrocławiu butelkomat. Maszyna do oddawania butelek ma pojawić się w sklepie na Strachocinie.

Butelkomaty Lidla to maszyny, do których można wrzucać butelki PET o pojemności do 3 litrów:

• nieuszkodzone i całkowicie opróżnione,
  • po napojach alkoholowych i bezalkoholowych,
  • po wodach i sokach,
  • z etykietą producenta.

Butelkomaty nie przyjmują butek szklanych, po oleju, opakowań po jogurtach i puszek aluminiowych.

Jaka z tego korzyść? Jedna oddana butelka to 5 groszy w postaci kuponu rabatowego do wykorzystania przy zakupach za minimum 2 złote. Kupon można wykorzystać w sklepie, w którym zwróciliśmy butelki.

Pierwszy butelkomat Lidla we Wrocławiu?

Obecnie butelkomaty działają w 16 sklepach Lidl w Polsce. 9 z nich jest w Poznaniu. Pozostałe miasta to: Swarzędz, Plewiska, Suchy Las, Skórzewo, Nowy Tomyśl, Baranowo i Luboń. Firma testuje trzy różne rodzaje maszyn: wolnostojące, w magazynie sklepowym oraz w osobnym pomieszczeniu, specjalnie wybudowanym na potrzeby systemu kaucyjnego.

Widzimy w tym projekcie duży potencjał edukacyjny. Dzięki niemu nasi klienci mogą się dowiedzieć więcej na temat recyklingu i bardziej świadomie podejmować decyzje zakupowe.
Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska

W mediach ogólnopolskich pojawiły się informacje o pierwszym butelkomacie we Wrocławiu – w sklepie pod adresem ul. Przy Torze 2 na Strachocinie. Aleksandra Robaszkiewicz potwierdza tę lokalizację, ale nie podaje daty instalacji maszyny:

— Aktualnie nie możemy jeszcze ocenić, kiedy sklep we Wrocławiu zostanie wyposażony w butelkomat, ponieważ rozwój testu jest uzależniony od wielu czynników. We wspomnianym sklepie, w przypadku wejścia w życie krajowego systemu kaucyjnego, przyjmowane będą te opakowania, które wskaże ustawodawca, a kaucja będzie zwracana w wysokości podanej w rozporządzeniu do ustawy.

Dotychczas Lidl zebrał w ten sposób ponad milion butelek, które przekazał do recyklingu.

Żabka także testuje maszyny

Podobne rozwiązanie testuje Żabka. Ten sklep wprowadził maszyny, które nazwał EKOmaty.

Klienci, którzy oddadzą plastikowe i metalowe opakowania po napojach do EKOmatów umieszczonych przy sklepach Żabka, mogą liczyć na dodatkowe punkty lojalnościowe w aplikacji żappka. Za każde wrzucone opakowanie otrzymają 10 żappsów — czytamy na stronie zabka.pl.

W Polce jest 25 EKOmatów, najwięcej w Poznaniu i w Warszawie, żadnego we Wrocławiu.

Opakowania zwrotne, na innych zasadach i bez udziału maszyn, przyjmuje również Biedronka, o czym pisaliśmy tutaj.

Próby przed wejściem nowego prawa

Firmy przygotowują się w ten sposób do zmiany prawa. 1 stycznia 2025 roku zostanie wprowadzony system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać kaucję wliczoną w cenę. Do ich odbioru będą zobowiązane duże sklepy – większe niż 200 metrów kwadratowych. Pozostałe nie będą musiały tego robić.

Polskie prawo dostosuje się tym samym do zasad obowiązujących w Unii Europejskiej.