wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Lidl rozpoczął testowanie automatów do skupu butelek. Jest rabat za butelkę. Zobacz, kiedy we Wrocławiu
Lidl Polska rozpoczął testowanie automatów do skupu butelek Shutterstock
Lidl Polska rozpoczął testowanie automatów do skupu butelek

Sklepy Lidl testują automaty do skupu butelek. Wszystko w związku z zapowiadaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawą o systemie kaucyjnym, który ma objąć butelki szklane, plastikowe i puszki aluminiowe. Klient za butelkę dostanie rabat. Zobacz, szczegóły tego rozwiązania.

Reklama

O wprowadzeniu kaucji na butelki mówi się od czasów PRL-u, kiedy to taki system działał w Polsce. Czasy się zmieniły, ale przez kilkadziesiąt ostatnich lat nie udało się wprowadzić przepisów, które by to umożliwiały. Być może teraz to się uda, bo Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada ustawę w tej sprawie. System kaucyjny obejmie butelki szklane, plastikowe i puszki aluminiowe.

System kaucyjny na butelki i puszki. Na czym polega

Zasada działania systemu kaucyjnego jest prosta: kupując napoje w szklanych i plastikowych butelkach, oraz w puszkach, płacimy kaucję. A kiedy zwracamy butelki i puszki do sklepu, otrzymujemy z powrotem swoje pieniądze.

Na jakie butelki i puszki będzie kaucja i ile wyniesie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że system kaucyjny ma objąć wszystkie butelki szklane do 1,5 litra, butelki plastikowe do 3 l oraz puszki aluminiowe do 1 l.

Ile wyniesie kaucja jeszcze nie wiadomo; mówi się , że może to być kilkadziesiąt groszy. Konkretna wysokość kaucji będzie określona w rozporządzeniu do ustawy.

Lidl rozpoczął testowanie automatów do skupu butelek

W związku za zapowiadaną ustawą, w sierpniu br. Lidl rozpoczął w wybranych sklepach testowanie automatów do skupu butelek.

Celem jest poznanie systemu kaucyjnego od strony operacyjnej - przede wszystkim zależy nam na sprawdzeniu obsługi maszyn, zapotrzebowania na miejsce w sklepie, logistyki odbioru odpadów, rozwiązań IT, a także czasu i zakresu przebudowy sklepów czy serwisu recyklomatów
Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

W sklepach Lidl, w których testowane są automaty na butelki, można zwrócić butelki PET po napojach od dowolnego producenta. Za każdą przyniesioną butelkę PET klient otrzymuje rabat w wysokości 5 groszy, który można zrealizować podczas kolejnych zakupów w tym samym sklepie Lidl Polska.

– Obecnie zbieramy wyłącznie butelki PET tylko po napojach (wyłączając napoje pochodzenia zwierzęcego), ponieważ to tworzywo wpisuje się w nasze wieloletnie zobowiązania, jak również wymagania unijne. Decyzję o ewentualnym rozszerzeniu testu o inne frakcje uzależniamy od wielu czynników m.in. kierunku rozwoju projektu ustawy kaucyjnej czy możliwości technicznych po stronie naszej infrastruktury – dodaje Aleksandra Robaszkiewicz.

W których sklepach Lidl Polska są już automaty do skupu butelek

Obecnie butelki zbierane są w sześciu sklepach Lidl Polska. Firma zaznacza, że aktualna lista obiektów Lidl Polska, w których można skorzystać z automatu do skupu butelek, jest na stronie internetowej lidl.pl. Na razie są tam sklepy Lidl w Poznaniu i Swarzędzu. Kiedy na liście będą sklepy Lidl we Wrocławiu?

– Czas trwania testu jest uzależniony od jego wyników, z kolei na decyzję dotyczącą wprowadzenia automatów we wszystkich sklepach wpłyną wymagania ustawowe, na które nadal czekamy – zaznacza przedstawicielka Lidl Polska.

Kaucja za butelki także w innych sklepach: Biedronka

W marcu br. sieć sklepów Biedronka poinformowała, że jest możliwość oddania u nich butelek, które są opakowaniami zwrotnymi (dotyczy to tylko wybranych napojów) i naliczana jest za nie kaucja. W celu zwrotu nie trzeba posiadać paragonu. Ponadto, kaucja zwrotna dotyczy również kontenerów po butelkach.

Kiedy będzie ustawa o systemie kaucyjnym

Planuje się, że w październiku 2022 r. ustawa w sprawie systemu kaucyjnego ma być głosowana w sejmie. System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w 2023 roku i będzie miał 2-letnie vacatio legis. Będzie to okres przejściowy na stworzenie całego systemu odbioru butelek i puszek.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl