3. Inwestycje
  4. Umowa na remont Bastionu Sakwowego podpisana
Wizualizacja Bastionu Sakwowego po remoncie mat. prasowe
Wizualizacja Bastionu Sakwowego po remoncie

Blisko 27 mln zł ma kosztować remont Bastionu Sakwowego znajdującego się w centrum Wrocławia. W piątek (25 marca) podpisano umowę na realizację.

– Dziś podpisujemy umowę na rewitalizację Bastionu Sakwowego, znanego także pod nazwą Wzgórze Partyzantów. To historyczne wzgórze, które dało nazwie bramie miasta, a potem samemu bastionowi. Jego rewitalizacja pozwoli zyskać kolejną atrakcję w naszym mieście, do którego w kilka minut dojdziemy spacerem z Dworca Głównego czy naszej wrocławskiej opery. Obiekty, które jeszcze w pierwszej połowie XX wieku wyglądały naprawdę okazale, aktualnie są w bardzo złym stanie technicznym – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wykonawcą remontu została wrocławska spółka Castellum

Wykonawca będzie mieć 18 miesięcy na wykonanie prac. W przetargu na realizację zadania złożona została jedna oferta przez spółkę Castellum z Wrocławia na kwotę 26,8 mln zł brutto. Zamawiający chciał przeznaczyć na rewaloryzację prawie 21,2 mln zł. Większość środków na budowę (18,5 mln zł) miasto ma otrzymać z budżetu państwa w ramach rządowego programu Polski Ład.

Firma Castellum specjalizuje się m.in. w konserwacji zabytków. Ostatnio zajmowała się Panoramą Racławicką, a wcześniej pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem.

Magdalena Wankowska: moim marzeniem jest, by docelowo odtworzona została także glorietta

– Niezwykle się cieszę, że rozpoczynamy remont i renowację bardzo wyjątkowego założenia zespołu Wzgórza Partyzantów. Po realizacji pierwszego etapu remontu, do którego przystępujemy teraz, miejsce znów będzie dostępne dla mieszkańców Wrocławia i ponownie będzie pełniło funkcję rekreacyjną, powiększając de facto ścisłe centrum miasta. Moim marzeniem jest, by docelowo całe założenie architektoniczne zostało odtworzone, a wieńcząca wzgórze glorietta, zamknęła oś widokową ulicy Teatralnej – dodała Magdalena Wankowska, Miejska Konserwator Zabytków.

Na tym etapie gmina nie będzie odbudowywać ponad 30-metrowej glorietty, która przed wojną górowała nad wzgórzem.

– Znacznie zwiększyłoby i tak bardzo duże koszty tej inwestycji – tłumaczył Patryk Załęczny z wrocławskiego magistratu.

Powiększ obraz: Umowa na remont Bastionu Sakwowego podpisana mat. prasowe
Umowa na remont Bastionu Sakwowego podpisana

Remont Bastionu Sakwowego. Co zostanie wykonane?

• Rewaloryzacja Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 mkw. W tym przewidziane jest m.in. odrestaurowanie sali kolumnowej o powierzchni 200 mkw, pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni. Renowacja elewacji i przyległego terenu;
  • Rewaloryzacja kolumnady o powierzchni 375 mkw. Remont podziemia (kawiarnia, bufet, sanitariaty, dostęp dla osób z niepełnosprawnością) i części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowego oświetlenia z balustradami i tarasu z kolumnadą);
  • Rewaloryzacja placu z fontanną oraz zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowanie schodów z balustradami, wykonanie nowej niecki fontanny i nawierzchni placu. Nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Wykonane będzie nowe oświetlenie placu, pojawią siłę ławki i kosze na śmieci. Na końcu remont alejki spacerowej od ul. Piotra Skargi.