– Sześć lat temu rozpoczęły się konkretne roboty we wnętrzu, ale pierwsze prace badawcze dotyczące stanu auli przeprowadziliśmy w 2008 roku – mówi dr Łukasz Krzywka, historyk sztuki, inspektor nadzoru konserwatorskiego Uniwersytetu Wrocławskiego, który przez lata pilotował renowację.
XVIII-wieczna Aula Leopoldyńska to jedna z najpiękniejszych sal barokowych na świecie. Została wzniesiona w latach 1728-1732 i nazwana ku czci cesarza Leopolda I.
Na poniedziałek, 21 marca, zaplanowano uroczyste otwarcie Leopoldinum po remoncie
Podczas ceremonii zostaną nadane tytuły honorowych patronów auli. W programie jest także koncert orkiestry uniwersyteckiej.
Z okazji zakończenia remontu przygotowany został mini-przewodnik po Auli Leopoldyńskiej, w którym obok prezentacji historii wnętrza znajduje się skrót relacji z prac renowacyjnych w sali.
Cisi bohaterowie z Leopoldinum
– Cichymi bohaterami procesu odnawiania wnętrza auli jest ponad stu konserwatorów zabytków, głównie kobiet, które miesiącami tkwiły na rusztowaniach odnawiając malowidła – mówi dr Łukasz Krzywka. – Nie wolno zapomnieć o pracownikach wielu różnych działów administracji uniwersytetu, którzy także byli zaangażowani w remont Leopoldinum.
Sala była wielokrotnie remontowana. Pierwszy raz już w 1788 roku po wojnach śląskich. Potem konserwatorzy jeszcze kilkanaście razy rozkładali rusztowania w barokowym wnętrzu – po raz ostatni w latach 70. XX wieku. Nie zawsze trzymano się oryginalnych założeń, dlatego teraz konsultanci musieli prowadzić skrupulatne dochodzenie, który z fragmentów dekoracji to oryginał, a który efekt późniejszych „wizji” konserwatorów.
Te konserwacje raczej psuły oryginalny efekt. Nie widzieć czemu wychodzili z założenia, że aula ma być ciemna i nie czyścili malowideł. Dopiero teraz wnętrze jest jasne, czyste, pełne blasku i moim zdaniem najbliższe oryginalnemu wizerunkowi w sensie kolorystyki i nastroju.dr Łukasz Krzywka
Specjaliści musieli usunąć liczne przeróbki, przemalowania. W sumie współczesne uzupełniania malowideł zajmują ok. 30 procent ich powierzchni.
Miasto na ratunek bezcennego wnętrza
W ciągu sześciu lat odnowiono freski, sztukaterie, elementy podium wraz z rzeźbami oraz empory. Wymieniono okna, renowację przeszły obrazy, loże oraz ławki. Do zrobienia jest jeszcze posadzka, ale władze uczelni już chcą wpuścić wrocławian i gości do Auli Leopoldyńskiej by mogli cieszyć oko.
Remont kosztował ok. 7 mln zł, z czego z budżetu miasta Wrocławia pochodziło 4 mln 540 tys. zł.
Podczas uroczystego otwarcia auli po remoncie władze Uniwersytetu Wrocławskiego tytułem honorowego patrona Auli Leopoldyńskiej wyróżniły osoby szczególnie zaangażowane w proces renowacji zabytkowego wnętrza. Dyplom honorowego patrona Leopoldinum odebrał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.