4. Aula Leopoldyńska: Nowy blask perły architektury barokowej. Otwarta dla zwiedzających

Tomasz Wysocki,

Aulę odnawiało ponad stu konserwatorów zabytków Tomasz Hołod
Aulę odnawiało ponad stu konserwatorów zabytków

Sześć lat trwały prace konserwatorskie w Auli Leopoldyńskiej, reprezentacyjnej sali w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Efekt prac ponad stu specjalistów od renowacji zabytków można zobaczyć już od poniedziałku.

– Sześć lat temu rozpoczęły się konkretne roboty we wnętrzu, ale pierwsze prace badawcze dotyczące stanu auli przeprowadziliśmy w 2008 roku – mówi dr Łukasz Krzywka, historyk sztuki, inspektor nadzoru konserwatorskiego Uniwersytetu Wrocławskiego, który przez lata pilotował renowację.

XVIII-wieczna Aula Leopoldyńska to jedna z najpiękniejszych sal barokowych na świecie. Została wzniesiona w latach 1728-1732 i nazwana ku czci cesarza Leopolda I.

Na poniedziałek, 21 marca, zaplanowano uroczyste otwarcie Leopoldinum po remoncie

Podczas ceremonii zostaną nadane tytuły honorowych patronów auli. W programie jest także koncert orkiestry uniwersyteckiej.

Z okazji zakończenia remontu przygotowany został mini-przewodnik po Auli Leopoldyńskiej, w którym obok prezentacji historii wnętrza znajduje się skrót relacji z prac renowacyjnych w sali.

Cisi bohaterowie z Leopoldinum

– Cichymi bohaterami procesu odnawiania wnętrza auli jest ponad stu konserwatorów zabytków, głównie kobiet, które miesiącami tkwiły na rusztowaniach odnawiając malowidła – mówi dr Łukasz Krzywka. – Nie wolno zapomnieć o pracownikach wielu różnych działów administracji uniwersytetu, którzy także byli zaangażowani w remont Leopoldinum.

Sala była wielokrotnie remontowana. Pierwszy raz już w 1788 roku po wojnach śląskich. Potem konserwatorzy jeszcze kilkanaście razy rozkładali rusztowania  w barokowym wnętrzu – po raz ostatni w latach 70. XX wieku. Nie zawsze trzymano się oryginalnych założeń, dlatego teraz konsultanci musieli prowadzić skrupulatne dochodzenie, który z fragmentów dekoracji to oryginał, a który efekt późniejszych „wizji” konserwatorów.

Te konserwacje raczej psuły oryginalny efekt. Nie widzieć czemu wychodzili z założenia, że aula ma być ciemna i nie czyścili malowideł. Dopiero teraz wnętrze jest jasne, czyste, pełne blasku i moim zdaniem najbliższe oryginalnemu wizerunkowi w sensie kolorystyki i nastroju.
dr Łukasz Krzywka

Specjaliści musieli usunąć liczne przeróbki, przemalowania. W sumie współczesne uzupełniania malowideł zajmują ok. 30 procent ich powierzchni.

Miasto na ratunek bezcennego wnętrza

W ciągu sześciu lat odnowiono freski, sztukaterie, elementy podium wraz z rzeźbami oraz empory. Wymieniono okna, renowację przeszły obrazy, loże oraz ławki. Do zrobienia jest jeszcze posadzka, ale władze uczelni już chcą wpuścić wrocławian i gości do Auli Leopoldyńskiej by mogli cieszyć oko.

Remont kosztował ok. 7 mln zł, z czego z budżetu miasta Wrocławia pochodziło 4 mln 540 tys. zł.

Podczas uroczystego otwarcia auli po remoncie władze Uniwersytetu Wrocławskiego tytułem honorowego patrona Auli Leopoldyńskiej wyróżniły osoby szczególnie zaangażowane w proces renowacji zabytkowego wnętrza. Dyplom honorowego patrona Leopoldinum odebrał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.