wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Koliste smugi na niebie? To rakieta Ariane 6

Ariane, szósta z serii rakiet nośnych budowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, wystartowała z Gujany Francuskiej we wtorek 9 lipca o godzinie 21.00 polskiego czasu. Dwie godziny później leciała nad Polską, przykuwając uwagę półokrągłymi białymi smugami. Ten widowiskowy przelot był wynikiem… awarii. Głównym wykonawcą odpowiadającym za budowę rakiety jest firma kosmiczna ArianeGroup. W projekcie swój udział ma też wrocławska firma Scanway, która dostarczyła zestaw optyczny.

Reklama

Karol Wójcicki prowadzący portal „Z głową w gwiazdach" chwilę po przelocie rakiety Ariane 6 nad terytorium Polski opublikował post, w którym wyjaśnił, skąd wokół rakiety białe obłoki. 

Widok, który zafundowała nam rakieta ARIANE 6 podczas przelotu po 23:00, to była AWARIA silników korekcyjnych rakiety.
Karol Wójcicki z portalu Z głową w gwiazdach

„Rakiety nie udało się ustabilizować, przez co nie została zepchnięta do atmosfery, co planowano podczas tego okrążenia" – wyjaśnia Karol Wójcicki.

Jak powinien wyglądać, a jak wyglądał lot

Lot Ariane 6 podzielony był na etapy:

  • Faza 1: umieszczeniem na eliptycznej orbicie (300-700 km nad Ziemią)
  • Faza 2: ponowne uruchomienie silnika i umieszczenie na wysokości 580 km
  • Faza 3: rozmieszczenie osiem satelitów i uruchomienie przewidzianych eksperymentów
  • Faza 4: deorbitacja rakiety

Z przyczyn technicznych nie doszło do wykonania fazy czwartej. Oznacza to, jak pisze Karol Wójcicki, że wkrótce czeka nas kolejny przelot widoczny z Polski.

Czym były białe „obłoki” na niebie?

Półokrągłe ślady na niebie to emitowane gazy wylotowe, które powstają podczas spalania paliwa.

Zbyszek Zając na swojej stronie „Nocne niebo” wyjaśnia proces ich powstawania. A mianowicie: gazy wylotowe z silników składają się głownie z pary wodnej i innych produktów spalania. Gdy się skraplają w chłodniejszych warstwach atmosfery, tworzą widoczne ślady kondensacyjne.

– Dla obserwatorów na ziemi, ślady te mogą stanowić interesujące zjawisko na niebie – zaznacza Zbyszek Zając.

Jak widać, efekt ten jest bardziej widowiskowy podczas awarii: „Nie wiem, czy silniki korekcyjne dalej wariują. Jeśli tak, to jest szansa na powtórkę z rozrywki” – informuje Karol Wójcicki.

Jakie znaczenie ma lot Ariane 6?

Ariane to projekt, który ma zapewnić Europie dostęp do przestrzeni kosmicznej. To rakieta użyteczna, co oznacza, że transportuje satelity: obserwacyjne, naukowe, meteorologiczne, telekomunikacyjne i nawigacyjne. Dlatego jej konstrukcja – masa i rozmiar – są uniwersalne.

Ponieważ faza umieszczania ładunków przebiegła prawidłowo, mimo problemów uznano, że misja Ariane 6 zakończyła się sukcesem.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Widok na lecącą rakietę (nad Mazowszem)&nbsp;</p> Aleksandra Suchanecka
Widok na lecącą rakietę (nad Mazowszem) 

Projekt rakiety Ariane 6 realizuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy z podmiotami z 13 krajów europejskich.

Głównym wykonawcą odpowiadającym za budowę rakiety jest firma kosmiczna ArianeGroup. projekcie swój udział ma też wrocławska firma Scanway, która dostarczyła zestaw optyczny. Za pomocą dwóch kamer będzie on rejestrował kluczowe etapy lotu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl