wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Najlepsze modernizacje architektoniczne we Wrocławiu

Sześć wrocławskich inwestycji, które zakończyły się w 2023 roku, walczy o laur zwycięstwa w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”? O zaszczyt najciekawszej renowacji lub adaptacji walczą 93 realizacje z całej Polski. Którą jury oceni najwyżej okaże się we wrześniu.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

W tym roku do finału konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w." zakwalifikowały się 93 inwestycje, w tym 6 z Wrocławia. Jury konkursu oceni projekty pod kątem ich jakości architektonicznej, funkcjonalności, nowoczesności technologicznej i estetyki.

Wrocławskie inwestycje w finale

  • Przebudowa tarasu widokowego w Sky Tower

Dzięki tej modernizacji powiększono powierzchnię tarasu z 250 do 600 metrów kwadr., wprowadzono multimedialne animacje 3D, które towarzyszą podróży na 49. piętro, zaaranżowano nowoczesne i komfortowe przestrzenie dla odwiedzających oraz otworzono zewnętrzny taras.

<p>Taras widokowy w Sky Tower&nbsp;</p> Sky Tower
Taras widokowy w Sky Tower 

  • Hotel Grand

Projekt obejmował odtworzenie kształtu dachu w formie sprzed wojny, nawiązujący do dachu kamienicy przy ul. Gwarnej 21. Charakteryzuje się on spadkiem powyżej 45 stopni z układem kalenicowym w częściach budynku przy ulicach Piłsudskiego, Kołłątaja oraz Gwarnej przy równoczesnym zastosowaniu dachu płaskiego w głębi budynku.

Takie rozwiązanie odpowiada układowi i formie większości dachów historycznych budynków, nawiązujący do stanu historycznego sprzed zniszczeń wojennych oraz powojennych).

<p>Hotel Grand w 2023 roku</p> Tomasz Hołod
Hotel Grand w 2023 roku

Galeria zdjęć

  • Mosty Bolesława Chrobrego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 455

Nowe Mosty Chrobrego o łukowej konstrukcji wpisują się w zabytkową architekturę Wrocławskiej Wielkiej Wyspy i pobliskie tereny zielone (park Szczytnicki).

Dwa nowe Mosty Chrobrego – Północny i Południowy – są konstrukcją stalowo-betonową z przęsłami o konstrukcji łukowej. Łącznie mają ok. 186 m długości i połączyły Wielką Wyspę ze Swojczycami i dalej z gminą Czernica.

<p>Mosty Bolesława Chrobrego</p> Krzysztof Świercz
Mosty Bolesława Chrobrego

  • Dom Opieki Wytchnieniowej Kokoszka

W domu wytchnienie znajdują terminalnie i nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzice z zachodniej ściany Polski. Budynek ma powierzchnię 1500 mkw. i spełnia europejskie standardy budowlane. W tworzeniu przestrzeni pracowało przez 4 lata ponad 300 osób, m.in. studentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych.

<p>Dom Opieki Wytchnieniowej Kokoszka</p> Magdalena Pasiewicz
Dom Opieki Wytchnieniowej Kokoszka

Galeria zdjęć

  • Budowa Osiedla Rodzinnego Maślice etap III

Pięć dwupiętrowych budynków z 1-, 2-, 3- i 4-pokojowymi mieszkaniami o pow. od 25 do 110 metrów kwadr. Łącznie 218 lokali mieszkalnych. Każde z mieszkań ma przestronny balkon, a większość zlokalizowanych na parterze – tarasy z ogródkami.

Na ostatniej kondygnacji zaprojektowano mieszkania z antresolami. Cichobieżne windy dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

  • Remont budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Kościuszki 124 

Budynek wzniesiony 150 lat temu wchodził w skład kompleksu fabrycznego. Obecnie pełni funkcję budynku mieszkalnego. Ma cztery kondygnacje z dziewięcioma lokalami mieszkalnymi i jednym użytkowym.

Prace remontowe prowadzone były w trzech etapach, które obejmowały: remont klatki schodowej, likwidację wspólnych toalet, remont instalacji i wentylacji, zmianę systemu ogrzewania na centralne, remont dachu i piwnic, przebudowę bramy wjazdowej i zmianę jej funkcji, ocieplenie i w końcu kompleksowy remont elewacji podwórzowej i frontowej wraz z odtworzeniem jej historycznych, architektonicznych elementów.

<p>Kamienica przy ul. Kościuszki 124&nbsp;</p> Magdalena Pasiewicz
Kamienica przy ul. Kościuszki 124 

Galeria zdjęć

Szczególnie ważnym elementem jest elewacja. Została ona tak oczyszczona, że odsłonięto pierwszą warstwę kolorystyczną fasady, ukazując jej pierwotny jasnoturkusowy kolor. Wykonawca odtworzył też detale na elewacji: płaskorzeźby główek oraz inne dekory.

Rozstrzygnięcie konkursu

Jury – reprezentanci Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, urzędów marszałkowskich i uczelni wyższych, w tym Politechniki Wrocławskiej – ocenia inwestycje pod kątem:

  • poziomu rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych
  • funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych obiektów i budowli
  • poziomu zachowania architektury budynków, budowli i innych elementów zabytkowych
  • nowoczesność stosowanej technologii
  • stosowanie nowej techniki w realizacji i w procesach technologicznych
  • jakość stosowanych materiałów (trwałość, estetyka)
  • poziom nowoczesności, efektywności procesów technologicznych
  • uzyskane efekty ekologiczne (dotyczy obiektów ochrony środowiska)
  • dostosowanie obiektów dla wszystkich – projektowanie uniwersalne

Wyniki zostaną ogłoszone we wrześniu podczas uroczystej gali.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama