Pierwsza transplantacja serca we Wrocławiu odbyła się w 2021 roku. Przeprowadził ją zespół pod kierunkiem kardiochirurga prof. Romana Przybylskiego i kardiologa prof. Michała Zakliczyńskiego.
Prof. Roman Przybylski wśród 30 Kreatywnych Wrocławia
O początkach i rozwoju tej działki transplantologii we Wrocławiu opowiadał prof. Roman Przybylski na otwarcie I Wrocławskiej Majówki Transplantacyjnej, którą we wtorek zorganizowano pod szyldami Uniwersytetu Medycznego i USK.
Prof. Przybylski wspominał swoich pierwszych szefów, jeszcze z okresu pracy w klinice w Zabrzu: prof. Zbigniewa Religę i prof. Mariana Zembalę.
Ważne, żeby szef motywował, inspirował, dbał o rozwój. Takich przełożonych miałem w Zabrzu i takiego - profesora Piotra Ponikowskiego, mam we Wrocławiu. To profesor Ponikowski zachęcił nas do przenosin do Wrocławia.Prof. Roman Przybylski, kardiochirurg, Uniwersytecki Szpital Kliniczny
Sukces to praca zespołowa
Ważnym momentem w rozwoju programu transplantacyjnego we Wrocławiu było uruchomienie współpracy z wojskiem i policją w zakresie transportu medycznego. W tej działce czas – od pobrania narządu, do jego wszczepienia nie może minąć więcej niż trzy godziny, jest bardzo istotny.
Od 2021 r. w klinice przy ul. Borowskiej przeprowadzono dwieście przeszczepów serca, w 2024 r. zrealizowano 49 takich zabiegów. To najlepszy wynik w Polsce.
Prof. Przybylski: "To sytuuje nasz Instytut wśród ośmiu takich placówek z najwyższym wskaźnikiem w świecie".
Kardiochirurg kilkukrotnie powtarzał, że ten sukces to rezultat pracy wielu osób. – We Wrocławiu zbudowaliśmy doskonały zespół specjalistów - to kilkudziesięcioosobowe grono fachowców. Wśród nich jest sześcioro kardiochirurgów. Jestem spokojny jeśli chodzi o rozwój wrocławskiej transplantologii – podsumował prof. Przybylski.