Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Od strachu do dumy
Pierwszy raz społeczność LGBT+ zorganizowała Wrocławski Marsz Równości w 2009 r. Zgodnie z szacunkami wzięło w nim udział 100–150 osób.
– Pierwsze marsze odbywały się w atmosferze braku akceptacji i strachu. Jednak z każdym rokiem obserwujemy zmianę na lepsze, bo coraz więcej osób i instytucji nas wpiera. I nie są to tylko znajomi i rodzina, ale też ci, którzy nie mogą patrzeć, jak w naszym kraju jedna grupa społeczna jest krzywdzona i obrażana – mówi Anna Smarzyński, współorganizator Marszu Równości.
Zmianę widać w liczbach. W ostatnim 14. Marszu Równości wzięło udział już 15 tys. osób.
Marsze pokazują nam, że nasze społeczeństwo się zmienia i nie zgadza się z kampaniami homofobicznymi.Alina Szeptycka, pełnomocniczka prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania
I dodaje: – Ta wystawa ma przede wszystkim edukować, bo brak wiedzy często jest przyczyną lęku, niechęci i uprzedzeń. Wystawa edukuje, kim jest społeczność osób LGBT+, czego doświadcza, dlaczego maszeruje i jakie ma postulaty.
Niezmienne postulaty
- „Prawa człowieka to nie światopogląd” (2015)
- „Nie ma kultury bez równości” (2016)
- „Za miłość waszą i naszą” (2017)
- „Chcemy całego życia” (2021)
Każdego roku Marsz Równości ma inne hasło, choć każde nawiązuje do tego samego:
Chcemy, żeby nam się żyło inaczej w naszym kraju, chcemy być traktowani tak samo, jak wszyscy inni.Anna Smarzyński, współorganizatorka Marszu Równości
Najważniejsze postulaty, jak wyjaśnia Piotr Buźko, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Kultury Równości, brzmią:
- równe traktowanie wobec prawa rodzinnego (prawo do równości małżeńskiej, związków partnerskich i możliwość adopcji dzieci);
- włączenie homofobii, bifobii i transfobii jako przesłanek do mowy nienawiści;
- uproszczenie procedury prawnej i medycznej dla tranzycji płci;
- rzetelna edukacja antydyskryminacyjna i seksualna w polskich szkołach.
– Nieustająco nawołujemy: chodźcie z nami! Bo to jest marsz o równość, o demokrację, o obywatelskość. Miłość to miłość, prawa człowieka i godność są dla każdego – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.
Marsz Równości 2023
W tym roku Marsz Równości odbędzie się w sobotę 3 czerwca. Przed marszem na placu Wolności stanie Miasteczko Równości, gdzie będzie można porozmawiać z członkami organizacji wspierających społeczność LGBT+, udekorować platformy na marsz oraz posłuchać muzyki.
– Najważniejsze jednak to przyjść i wspólnie celebrować naszą różnorodność – podkreśla Piotr Buźko, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Kultury Równości.