wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wielki sukces Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu!
Kampus Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu fot. Tomasz Walków
Kampus Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zajął w rankingu Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) 2024 pierwsze miejsce wśród polskich uniwersytetów medycznych. Wśród najwyżej sklasyfikowanych uczeni znalazły się także Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

W zestawieniu znalazło się tylko 39 uczelni z naszego kraju.

Numer jeden wśród uczelni medycznych i pierwsza trójka w Polsce ogólnym zestawieniu - taki wynik cieszy. Podobny rezultat osiągnęliśmy w tegorocznej edycji innego prestiżowego rankingu, tzw. Listy Szanghajskiej. Jesteśmy uczelnią rozpoznawalną w świecie, wysokie pozycje w ważnych zestawieniach dowodzą, że idziemy we właściwym kierunku.
prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

– Z najnowszego rankingu THE WUR wynika, że UMW kształci najlepiej w Polsce. To ważne, bo doskonałość w obszarze dydaktyki to dla nas jedno z kluczowych zadań – dodaje rektor UMW.  –  Od zeszłego roku wprowadziliśmy wiele unowocześnień, by jeszcze lepiej i bardziej praktycznie uczyć naszych studentów. Dziś widzimy, że to procentuje. I motywuje do dalszych zmian. Kolejny świetny wynik, drugie miejsce w kategorii „research quality”, to z kolei potwierdzenie słuszności naszych aspiracji do statusu uczelni badawczej. Będziemy się do tego intensywnie w najbliższych miesiącach przygotowywać.

18 wskaźników, 5 kategorii

Ranking THE WUR ocenia uczelnie pod względem dydaktyki, badań, transferu wiedzy i perspektyw międzynarodowych. Robi to  w oparciu o 18 wskaźników w pięciu kategoriach: nauczanie, środowisko badawcze, jakość badań, perspektywy międzynarodowe oraz przemysł.

Kategoria „teaching”

Kategoria „teaching” obejmuje m.in . reputację nauczycielską, stosunek liczby pracowników do liczby studentów oraz liczbę doktoratów w odniesieniu do licencjatów i pracowników akademickich.

Wysoki poziom kształcenia akademickiego zapewnia nasza aktywna naukowo kadra, rozpoznawalna i uznana na całym świecie. To oni, ich wiedza i kompetencje dydaktyczne powodują, iż absolwenci UMW to marka światowa, zarówno jako praktycy, jak i naukowcy. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie to „marka premium”.
prorektor ds dydaktyki i studentów UMW, prof. Agnieszka Piwowar

W opinii prorektor ds. dydaktyki i studentów, kolejny bardzo ważny aspekt wysokiej oceny nauczania akademickiego wg The WUR to wzrost innowacyjności badań i dydaktyki, a także umiejętność skutecznego łączenia tych dwóch obszarów. UMW inwestuje w innowacyjne rozwiązania – nowoczesne metody dydaktyczne, nowe technologie.

Przykładem jest organizacja Centrum Symulacji Medycznych i włączenie zajęć symulacyjnych do programów na szeroka skalę. Wyniki przynosi podnoszenie kompetencji dydaktycznych kadry. Istotne dla rankingu były również innowacje związane z nauczaniem online. Nie do przecenienia jest też wzrost stopnia umiędzynarodowienia – udziału zagranicznych studentów i kadry w kształceniu uniwersyteckim.

„Research quality”

„Research quality” – to kolejna kategoria rankingowa, w której UMW uplasował się na wysokiej pozycji (drugie miejsce w kraju).

Wskaźnik ten bierze pod uwagę zarówno jakość publikacji, jak i liczbę cytowań artykułów publikowanych przez pracowników UMW.

Z THE WUR 2024 wynika, że nasi naukowcy coraz lepiej publikują, a ich prace są coraz częściej cytowane. Choć nie jesteśmy dużą uczelnią, nasze rezultaty publikacyjne spowodowały, że mamy tak wysoką pozycję w rankingu.
prorektor ds. nauki UMW, prof. Piotr Dzięgiel

Prorektor ds. nauki podkreśla, że w ostatnich trzech latach nastąpił dynamiczny wzrost dobrych publikacji autorstwa naukowców UMW. Zaowocowało to m.in . trzema kategoriami A przyznanym dla wszystkich ocenianych dyscyplin naukowych w ostatniej ewaluacji. Pod względem publikacji i badań uczelnia wyróżnia się w obszarze nauk klinicznych ze szczególnym wskazaniem na kardiologię.

Na poprawę jakości badań wpłynęły liczne działania UMW w ostatnich latach, prowadzone w ramach tzw. polityki naukowej. To m.in.: finansowanie najlepszych publikacji z funduszy przewodniczących Rad Dyscyplin i rezerwy prorektora ds. nauki, zachęcanie do publikowania w czasopismach o największej wadze czy konkursowy system przyznawania środków na badania naukowe, skierowany głównie do młodych naukowców.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl