Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W zestawieniu znalazło się tylko 39 uczelni z naszego kraju.
– Z najnowszego rankingu THE WUR wynika, że UMW kształci najlepiej w Polsce. To ważne, bo doskonałość w obszarze dydaktyki to dla nas jedno z kluczowych zadań – dodaje rektor UMW. – Od zeszłego roku wprowadziliśmy wiele unowocześnień, by jeszcze lepiej i bardziej praktycznie uczyć naszych studentów. Dziś widzimy, że to procentuje. I motywuje do dalszych zmian. Kolejny świetny wynik, drugie miejsce w kategorii „research quality”, to z kolei potwierdzenie słuszności naszych aspiracji do statusu uczelni badawczej. Będziemy się do tego intensywnie w najbliższych miesiącach przygotowywać.
18 wskaźników, 5 kategorii
Ranking THE WUR ocenia uczelnie pod względem dydaktyki, badań, transferu wiedzy i perspektyw międzynarodowych. Robi to w oparciu o 18 wskaźników w pięciu kategoriach: nauczanie, środowisko badawcze, jakość badań, perspektywy międzynarodowe oraz przemysł.
Kategoria „teaching”
Kategoria „teaching” obejmuje m.in . reputację nauczycielską, stosunek liczby pracowników do liczby studentów oraz liczbę doktoratów w odniesieniu do licencjatów i pracowników akademickich.
W opinii prorektor ds. dydaktyki i studentów, kolejny bardzo ważny aspekt wysokiej oceny nauczania akademickiego wg The WUR to wzrost innowacyjności badań i dydaktyki, a także umiejętność skutecznego łączenia tych dwóch obszarów. UMW inwestuje w innowacyjne rozwiązania – nowoczesne metody dydaktyczne, nowe technologie.
Przykładem jest organizacja Centrum Symulacji Medycznych i włączenie zajęć symulacyjnych do programów na szeroka skalę. Wyniki przynosi podnoszenie kompetencji dydaktycznych kadry. Istotne dla rankingu były również innowacje związane z nauczaniem online. Nie do przecenienia jest też wzrost stopnia umiędzynarodowienia – udziału zagranicznych studentów i kadry w kształceniu uniwersyteckim.
„Research quality”
„Research quality” – to kolejna kategoria rankingowa, w której UMW uplasował się na wysokiej pozycji (drugie miejsce w kraju).
Wskaźnik ten bierze pod uwagę zarówno jakość publikacji, jak i liczbę cytowań artykułów publikowanych przez pracowników UMW.
Prorektor ds. nauki podkreśla, że w ostatnich trzech latach nastąpił dynamiczny wzrost dobrych publikacji autorstwa naukowców UMW. Zaowocowało to m.in . trzema kategoriami A przyznanym dla wszystkich ocenianych dyscyplin naukowych w ostatniej ewaluacji. Pod względem publikacji i badań uczelnia wyróżnia się w obszarze nauk klinicznych ze szczególnym wskazaniem na kardiologię.
Na poprawę jakości badań wpłynęły liczne działania UMW w ostatnich latach, prowadzone w ramach tzw. polityki naukowej. To m.in.: finansowanie najlepszych publikacji z funduszy przewodniczących Rad Dyscyplin i rezerwy prorektora ds. nauki, zachęcanie do publikowania w czasopismach o największej wadze czy konkursowy system przyznawania środków na badania naukowe, skierowany głównie do młodych naukowców.