wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet Medyczny otworzył wirtualną salę do ćwiczenia procedury przyjmowania pacjentów na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

Uniwersytet Medyczny otworzył wirtualną salę do ćwiczenia procedury przyjmowania pacjentów na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

Mirosława Kuczkowska,

Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Medycznym powiększyło się o kolejną salę: Pracownię Innowacyjnej Edukacji Medycznej. To w niej, korzystając z technologii wirtualnej rzeczywistości, studenci uczą się, jak badać pacjenta.

Reklama

– Dzień dobry, pani Leokadio. Co się stało? – pyta lekarz.

– Oj, czuję, że ciśnienie mi się podniosło – odpowiada pacjentka.

Przychodzi pacjentka do lekarza

Tak zaczyna się pokaz wirtualnej symulacji przyjmowania pacjentki z nadciśnieniem na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów.

W sali do ćwiczeń jest stanowisko komputerowe z rozbudowanym panelem, za którego pomocą animowany jest pacjent, oraz trzy zestawy gogli do wirtualnej rzeczywistości i czujników do rąk. Na ścianie wiszą dwa duże monitory. To na nich wyświetlany jest wirtualny gabinet lekarski, w którym od 27 stycznia ćwiczą studenci Uniwersytetu Medycznego.

Pracownia wirtualnej rzeczywistości stwarza zupełnie nowe możliwości. Sprawia, że proces edukacji jest nowocześniejszy i bardziej realny. To nie jest gra. To racjonalnie zaprojektowane przez doświadczonych klinicystów i dydaktyków narzędzie.
dr hab. Robert Zymliński, prodziekan ds. rozwoju i innowacji Uniwersytetu Medycznego

W symulacji może ćwiczyć jednorazowo nawet sześć osób. Często są to studenci różnych kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego. W naszej symulacji udział biorą trzy osoby: lekarz, pomocnik lekarza i pacjentka.

Scenariusze symulacji są różne, od najprostszych do bardziej skomplikowanych. Przewidziane są też nagłe zwroty akcji.

Lekarze badają pacjenta

Podczas symulacji w wirtualnej rzeczywistości studenci muszą wykonać wszystkie przewidziane procedury. Założyć odpowiednie ubranie, zdezynfekować ręce, przywitać się z pacjentem, przeprowadzić wywiad i wykonać odpowiednie badania.

Lekarz prowadzący badanie przeprowadza wywiad medyczny. Dowiadujemy się, jak czuje się pacjentka, na co choruje i jakie przyjmuje leki.

Po wywiadzie lekarz zleca wykonanie badań: zmierzenie ciśnienie, odsłuchanie szmerów, założenia wenflonu, pobranie krwi do badania. W symulacji można nawet wykonać badania neurologiczne. Kurczenie źrenic widać na twarzy awatara, a siłę mięśniową lekarz wyczuwa przez kontrolerki, które trzyma w dłoniach.

To nie symulator decyduje o tym, czy działania są dobrze wykonane, a instruktor. To on decyduje, co pacjent robi, jak reaguje.
Krzysztof Patylak, instruktor symulacji

Lekarz zlecił przygotowanie leku i podanie go pani Leokadii. Na monitorze widzimy, jak awatar wykonuje odpowiednie czynności.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Pokaz sumulacji, po lewej monitor, na kr&oacute;rym widać wirtualną rzeczywistość, po prawej uczestniczka symulacji</p> Oleksandr Poliakovsky
Pokaz sumulacji, po lewej monitor, na krórym widać wirtualną rzeczywistość, po prawej uczestniczka symulacji

Nagły zwrot akcji

Po przyjęciu leków pani Leokadia nagle osłabła, jej skóra stała się sina i pojawiła się marmurkowatość. Parametry życiowe znacznie się pogorszyły.

Lekarz zdiagnozował niewydolność oddechową.

Stan pacjenta, wyniki badań to wszystko oparte jest na prawdziwych zdarzeniach i doświadczeniach lekarzy.
Krzysztof Patylak, instruktor symulacji

Reakcja uczestników symulacji była natychmiastowa. Medycy na bieżąco informują siebie o podjętych czynnościach i stanie pacjentki. Na wirtualnej tablicy widzimy wyniki badań i parametry życiowe pani Leokadii. Nie jest dobrze.

Takie zajęcia to pomost między wykładem, seminarium, a tym, co dzieje się podczas ćwiczeń klinicznych.
dr Paweł Gawłowski, kierownik Pracowni Innowacyjnej Edukacji Medycznej

Lekarz zleca wspomaganie oddechu i podanie odpowiednich leków.

Stan pani Leokadii powoli się poprawia.

Czas na debriefing

Po zakończeniu symulacji instruktor – jest nim lekarz, pielęgniarka albo ratownik medyczny – przeprowadza debriefing, czyli omawia sytuację, którą studenci przeżyli w wirtualnej rzeczywistości. Oceniana jest też komunikacja między poszczególnymi uczestnikami.

Powstaje też pisemny raport. Zawiera on opis przypadku, z którym student miał do czynienia, oraz analizę swojego zachowania. Po omówieniu symulacji instruktor podejmuje decyzję, czy ćwiczenie zostało przeprowadzona poprawnie.

Studenci przeważnie proszą, aby powtórzyć scenariusz. I o to nam chodzi, dzięki powtarzaniu utrwala się prawidłowe działania.
Krzysztof Patylak, instruktor symulacji

Dzięki symulacjom student ćwiczy podstawowe zachowania, więc później, już podczas stażu, nie będzie tracił czasu na oswojenie się z sytuacją. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl