wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Uniwersytet Medyczny przyjął ponad 1750 studentów na I rok [ZDJĘCIA]

Podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024 nowi studenci Uniwersytetu Medycznego złożyli przysięgę studencką i przyjęli pasowanie od rektora uczelni. Przyznano doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego wybitnemu chirurgowi naczyniowemu profesorowi Piotrowi Kasprzakowi oraz przyznano ministerialne medale. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości!

Reklama

W inauguracyjnym wystąpieniu rektor przypomniał największe sukcesy uczelni i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

– Inauguracja roku akademickiego to wielkie święto. A my mamy powody do świętowania, dzięki temu wszystkiemu, co zrobiliśmy razem – powiedział prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego,  podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/2024.

Zobacz zdjęcia z inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Inauguracja roku akademickiego okazją do podkreślania sukcesów

Tradycyjnie rozpoczęcie roku akademickiego UMed odbyło się w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, tym razem w czwartek 5 października. Podczas przemowy rektor uczelni mówił o sukcesach uczelni oraz dalszych planach rozwoju:

– Otrzymaliśmy kategorię A we wszystkich trzech ewaluowanych dyscyplinach – powiedział prof. Piotr Ponikowski. – W najbardziej prestiżowych rankingach, jak Lista Szanghajska czy THE WUR, znajdujemy się w czołówce polskich uczelni.

Dziś mamy bardziej ambitny cel. Będziemy się ubiegać o status uczelni badawczej, co daje nie tylko prestiż, ale także dodatkowe środki na wspieranie badań naukowych.
prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego

Wśród sukcesów ostatnich miesięcy rektor UMed wymienił:

 • powstanie Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej,
 • pierwsze miejsce w konkursie projektu Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (przygotowanego wspólnie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym i Uniwersytetem Ekonomicznym),
 • utworzenie filii w Wałbrzychu,
 • osiągnięcia wydawanych przez UMed czasopism,
 • sukcesy absolwentów w Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym (pierwsze miejsce w Polsce) i Lekarskim Egzaminie Końcowym.

Rektor dziękował również wszystkim zaangażowanym w projekty UMed i USK oraz zwrócił się do studentów:

– Potrzebujemy waszego entuzjazmu, waszych pomysłów. Decydując się na studia na Uniwersytecie Medycznym, dobrze wybraliście.

Pilnujcie nas, byśmy spełnili wasze oczekiwania. Zasługujecie na studia w uczelni waszych marzeń.
prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego

Doktorat honoris causa dla profesora Piotra Kasprzaka

Podczas inauguracji doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymał wybitny chirurg naczyniowy prof. Piotr Kasprzak, przez wiele lat związany z uniwersytetem w Ratyzbonie.

Profesor Dariusz Janczak, prorektor ds. klinicznych UMed oraz kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, przypomniał drogę zawodową laureata, która rozpoczęła się od studiów medycznych w Łodzi oraz jego największe dokonania naukowe.

– To przede wszystkim wprowadzenie nowych technik operowania tętnic szyjnych – powiedział prof. Dariusz Janczak. – W swojej pracy skoncentrował się na leczeniu endowaskularnym tętniaka aorty, a szczególnie tętniaka piersiowo-brzusznego. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych o wysokim współczynniku wpływu, a także pionierem w stosowaniu stentgraftów u pacjentów z tętniakiem aorty.

Prof. Piotr Kasprzak jest także częścią społeczności Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: z Kliniką Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego współpracuje od kilku lat, szkoląc chirurgów naczyniowych i uczestnicząc w zabiegach, m.in. implantacji stentgraftów do aorty.

Zaplanowanie drogi do sukcesu w realnym życiu jest zwykle niemożliwe. Żeby odnieść sukces, trzeba kierować się własnymi zainteresowaniami i nie traktować porażki jako nieodwracalnej przegranej. Uczmy się od najlepszych, dążmy do sukcesu, idąc prostą drogą.
prof. Piotr Kasprzak

Odznaczenia pracowników uczelni

Kilkunastu pracowników UMed otrzymało z rąk minister zdrowia odznaczenia państwowe:

 • Srebrne Krzyże Zasługi,
 • medale za długoletnią służbę,
 • odznakę honorową za zasługi dla ochrony zdrowia.

Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej czterem osobom.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl