wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Sukcesy wrocławskich studentów w 2023 roku
Na obrotowej platformie stoi łazik marsjański (zdjęcie główne),  Ewa Jakubiec, studentka Uniwersytetu Medycznego, Miss Polonia 2023 (zdjęcie w kółku) Patrycja Lazarowska (zdjęcie główne), FB Miss Polonia, Mateusz Jagielski (zdjęcie w kółku)
Na obrotowej platformie stoi łazik marsjański (zdjęcie główne), Ewa Jakubiec, studentka Uniwersytetu Medycznego, Miss Polonia 2023 (zdjęcie w kółku)

Najlepsze prace licencjackie, magisterskie i doktorskie, stypendia i granty na badania oraz honory, laury i zaszczyty. Rok 2023 obfitował w sukcesy wrocławskich studentów: jedni rozwijali swoje badania, inni hobby. Wszystkim, którzy uważają, że w zeszłym roku osiągnęli sukces, bijemy brawa!

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Kto i za co dostaje nagrody? Jakie osiągnięcia zasługują na laury? Które działania są doceniane? Poniższe zestawienie to tylko skromny przegląd możliwości wrocławskich studentów. Jest wybiórcze i subiektywne, żeby nie powiedzieć przypadkowe. Gdybyśmy porwali się jednak na wymienienie wszystkich osiągnięć, zapchalibyśmy nasze serwery, a tego nie chcemy. Niemniej wybór ten pokazuje, w jak wielu obszarach spełniają się młodzi naukowcy.

Najlepsze prace

  • Wyróżnienie dla dra Marcina Pleśniaka w Ogólnopolskim Konkursie Otwarcie Drzwi za pracę doktorską „Spółdzielnia socjalna jako podmiot gospodarczy” przygotowaną pod kierownictwem prof. dra hab. Tadeusza Kocowskiego w Zakładzie Publicznego Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Wrocławskiego. W konkursie nagradzane są najlepsze prace, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym.

  • Nagroda dla dra inż. Piotra Kryczka z Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego od Ministra Rozwoju i Technologii w ramach konkursu za najlepsza pracę doktorską w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego w kategorii rozpraw doktorskich.

  • Wyróżnienie dla Wiktorii Jankowiak-Racko, studentki Uniwersytetu Wrocławskiego, w Ogólnopolskim Konkursie Otwarcie Drzwi za pracę magisterską „Dofinansowanie procesu kształcenia na poziomie wyższym osób z niepełnosprawnościami, a ich sytuacja na rynku pracy” w kategorii rehabilitacja społeczna i zawodowa. 
  • Antoni Czapski, Cezary Troska, Małgorzata Maciejewska i Adam Szeruda otrzymali nagrody w wydziałowym konkursie prac licencjackich oraz inżynierskich na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

  • Naukowczynie Uniwersytetu Przyrodniczego zostały uhonorowane Nagrodą Premiera za wyróżniające się prace doktorskie, mające znaczący wkład w rozwój polskiej nauki w dyscyplinach nauki biologiczne i technologii żywności.

Doktor Agnieszka Krawczyk-Łebek zdobyła wyróżnienie za rozprawę doktorską na temat syntezy i biotransformacji flawonoidów z grupą metylową, a doktor Karolina Tkacz – za pracę, w której skupiła się na projektowaniu żywności o potencjale prozdrowotnym.

  • Praca magisterska Adrianny Cepy, absolwentki Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej, otrzymała wyróżnienie w konkursie na eksperymentalną pracę z chemii. Tematem pracy były innowacyjne, efektywniejsze rozwiązania w leczeniu ran przewlekłych.

Stypendia i fundusze na badania

  • Studenci wrocławskich uczelni otrzymali dofinansowanie badań w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki Preludium 22. Uzyskane fundusze umożliwią młodym naukowcom, jeszcze przed doktoratem, nabycie pierwszego doświadczenia w realizacji projektów badawczych.

Wrocławscy laureaci to: z Uniwersytetu Wrocławskiego – Natalia Posiłek, Dominika Tokarz, Jakub Gogolok; Michał Małaszczuk, Anna Dudzik, Marta Burgberger-Stawarz, Daria Wojtala, Paulina Potok; z Politechniki Wrocławskiej – Bartosz Uniejewski, Mateusz Gabor, Adrian Chajec, Krzysztof Legawiec, Tomasz Kiełczawa; z Uniwersytetu Ekonomicznego – Magdalena Mucowska, Maria Miażdżyk; z Uniwersytetu Medycznego – Mateusz Nowak,  Kamil Rodak, Anna Gołkowska,  Karolina Krajewska; Uniwersytetu Przyrodniczego – Dominika Jama, Waheed Adewale Rasaq.

  • Paulina Macierzyńska i Aleksandra Sokołowska, studentki Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskały stypendium Programu BioLab w tegorocznej edycji konkursu. W ramach programu BioLAB odbędą roczny staż naukowy na University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas (Texas, Stany Zjednoczone).
  • Członkowie Studenckiego Koło Naukowe Teriologów otrzymali grant z ministerialnego programu za projekt „Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań przyspieszających proces zasiedlania schronień kompensacyjnych przez nietoperze".

Innowacyjność zgłoszonego projektu polega na zastosowaniu ultradźwiękowych wabików, co powinno zwiększyć zainteresowanie nietoperzy montowanymi dla nich miejskimi budkami.

  • Studenci Akademii Sztuk Pięknych otrzymali stypendia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne: Weronika Brzychczy z kierunku Malarstwo, Urszula Gołdasz z kierunku Sztuka i wzornictwo szkła, Zuzanna Kliniewska z kierunku Sztuka mediów, Nikola Łada z kierunku Scenografia, Karolina Konieczny z kierunku Rzeźba, Andżelika Stefaniak z kierunku Rzeźba.

Laury, honory i splendor

  • Marcelina Oset, Dominik Kowalczyk oraz Bartosz Stefaniak, studenci Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, wygrali European University Challenge 2023: Optical Network Expansion by Adding Fibers. Uczestnicy konkurowali, tworząc oprogramowanie planujące przydział kanałów oraz ścieżki w sieciach optycznych, tak aby optymalizować wydajność oraz efektywność sieci.

  • Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymali nagrodę w kategorii Projekt Roku w ogólnopolskim konkursie kół naukowych StRuNa. Projekt „Poszukiwanie, separacja oraz analiza składu chemicznego i fazowego miejskich mikrometeorytów”.

  • Piotr Węgrzyn, student II Uniwersytetu Wrocławskiego  wygrał krajowy finał festiwalu Explory i otrzymał akredytację na Regeneron International Science and Engineering Fair w Los Angeles. Jego projekt – PCPU – polega na budowie w pełni funkcjonalnego procesora.

  • Olena Matoshniuk, studentka Akademii Sztuk Pięknych została laureatką Studenckiego Nobla w kategorii Sztuka. Artystkę doceniono za bardzo wysoki poziom prac, zarówno w zakresie malarstwa, jak i sztuk performatywnych, oraz ponadprzeciętną aktywnością organizacyjną.
  • Wyróżnienie w konkursie Młodzi na start dla Justyny Żak, studentki Akademii Sztuk Pięknych. Jej projekt „Dzika barć” to realizacja wazonów ze szkła inspirowana strukturą naturalnych, organicznych tworów budowanych wewnątrz drzew przez leśne pszczoły.

  • Ewa Jakubiec, absolwentka pielęgniarstwa w trakcie specjalizacji anestezjologicznej i jednocześnie studentka zdrowia publicznego na Uniwersytecie Medycznym, została Miss Polonią 2033. Zdobywczyni bursztynowej korony reprezentowała nasz kraj m.in. podczas wyborów Miss World.

  • Projekt Scorpio – łazik marsjański – stworzony przez członków Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD Politechniki Wrocławskiej wielokrotnie w tym roku odnosił sukcesy. W lipcu na międzynarodowych zawodach Anatolian Rover Challenge łazik wywalczył pierwsze miejsce i w sumie osiem nagród. Projekt Scorpio obronił tym samym swój tytuł zwycięzcy z poprzedniego roku.

  • Piąte miejsce w kategorii pism procesowych dla reprezentacji Uniwersytetu Wrocławskiego – Gracjana Ciupy, Aleksandry Flis, Weroniki Kuroń i Witolda Podrazy – i indywidualna nagroda Noted Speaker dla Gracjana Ciupy to wynik startu reprezentacji Uniwersytetu Wrocławskiego w rundach ustnych Central and Eastern Moot Competition 2023.

Trenerami grupy byli prof. Agnieszka Frąckowiak-Adamska i mgr Maciej Gajos. Konkurs organizowany jest przez The British Law Centre of Juris Angliae Scientia pod auspicjami University of Cambridge oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W trakcie swoich zmagań uczestnicy wcielają się w rolę prawników, reprezentujących strony w postępowaniu przed TSUE.

  • Projekty Karoliny Wiśniewskiej Love Gyyethy promujące wystawę naszych najlepszych dyplomów - Sztuka przejścia '22 – znalazły się w prezentacji głównej Biennale Plakatu w Boliwii BICeBé.

  • Sonda kosmiczna studentów i studentek z Koła Naukowego Politechniki Wrocławskiej Aerospace wygrała międzynarodowe zawody CanSat Competition United States 2023.

  • Rafał Piechaczek, student IV roku zarządzania i inżynierii produkcji na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego, zdobył III miejsce w międzynarodowym konkursie EuroSkills 2023. W konkursie startowało 600 zawodników z 32 krajów.
  • Aleksander K. Smakosz, doktorant w Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego, otrzymał wyróżnienie w konkursie Popularyzator Nauki.

Pisanie książek oraz działalność internetową, związaną z popularyzacją wiedzy na temat historii nauki, toksykologii roślin, historii kulinariów, fitochemii, ziołolecznictwa i farmakologii.
Uzasadnienie kapituły konkursie Popularyzator Nauki

  • Sebastian Kawalec i Michał Wąsik, studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, zwyciężyli w międzynarodowym konkursie Reinventing Cities C40. Według jury przygotowali najlepszą koncepcję rewitalizacji barcelońskiej dzielnicy Ciutat Meridiana.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl