wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Znacie już trzykrotnego złotego medalistę z Turcji? Niepokonany Scorpio z PWr

Potrafi naprawić teleskop, odnaleźć w ciemności zaginionych astronautów, przewieźć skrzynię z narzędziami i wykonać mnóstwo innych zadań. Oto łazik marsjański Scorpio 7, dla przyjaciół Skorpuś – dzieło studentów Politechniki Wrocławskiej. Właśnie wrócił z Turcji, gdzie wygrał międzynarodowe zawody Anatolian Rover Challenge. Zdobył tam aż osiem nagród, w tym trzy złote medale. Świetnie poradził sobie także w marcu w Australii i w czerwcu w USA.

Reklama

„Głowa w chmurach? To nie dla nas. Twardo stąpamy... po Marsie!” – tak przedstawiają się w social mediach twórcy łazika Scorpio 7, czyli członkowie Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD.

– Koło powstało przy Wydziale Mechanicznym, ale łazikami (i nie tylko) zajmują się studenci informatyki, robotyki i wielu innych wydziałów, łącznie około 45 osób – Mówi Zofia Stypułkowska, liderka zespołu.

Nawet 50 godzin tygodniowo

W ciągu roku akademickiego twórcy łazika poświęcali mu od 10 do 50 godzin tygodniowo. 

Jakim cudem udaje nam się łączyć pracę nad łazikiem z wymagającymi studiami? To kwestia pasji i dużego samozaparcia.
Zofia Stypułkowska z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD

Budowanie łazików to wielka frajda. Ale nie tylko w tym rzecz.

– Konstruowanie takich pojazdów i udział w międzynarodowych zawodach to dla członków naszej drużyny ważny krok na drodze do znalezienia pracy w przemyśle kosmicznym, choćby dlatego, że na takich wydarzeniach pojawiają się łowcy talentów z agencji kosmicznych i różnych firm związanych z branżą – mówi Michał Wnuk, wiceprezes koła.

– Podczas pracy zdobywamy też mnóstwo umiejętności: rozwiązujemy problemy techniczne, programujemy, badamy wytrzymałość materiałów, zajmujemy się logistyką i zdobywaniem funduszy.

Najmłodszy członek rodziny Scorpio

Scorpio 7 to siódmy z kolei (i na pewno nie ostatni) łazik marsjański zaprojektowany i zbudowany przez studentów.

Ma mniejszą masę i sztywniejsze zawieszenie niż jego poprzednicy, koła wykonane w technice druku 3D, długie, ruchome ramię, które wysuwa się na 1,2 metra oraz korpus mieszczący wszystkie systemy, dzięki którym można kontrolować jego pracę.

Australia, USA, Turcja

Swoje umiejętności prezentuje na międzynarodowych zawodach. W marcu był w Australii, w czerwcu w USA, a teraz, w lipcu, w Turcji. Jeździ także po Polsce, gdzie bierze udział w różnych wydarzeniach i pokazach dla dzieci.  

Ważący 47 kg łazik podróżuje na zawody w częściach poupychanych w walizkach uczestników wyjazdu – za każdym razem trzeba go więc rozkręcać i skręcać

– Żeby obniżyć koszty takiej wyprawy, rozbieramy go do ostatniej śrubki i pakujemy poszczególne podzespoły do swoich walizek. Tylko korpus nigdzie się nie zmieści, więc umieszczamy go w specjalnej skrzyni – opowiada Bartłomiej Lorek.

Poszukaj astronauty, wymień bezpiecznik

W Turcji ekipa z Wrocławia startowała w czterech konkurencjach.

Łazik musiał m.in. wykonać rożne zadania w terenie, odnaleźć w ciemnościach zaginionych astronautów, pokazać, co może zdziałać przy pomocy swojego ramienia robotycznego (a potrafi m.in. wymienić bezpiecznik i napisać kilka sów na klawiaturze), pobrać próbki itd. Relacje z tych zawodów można znaleźć w social mediach, m.in. na profilu łazika na Facebooku.

A to zdobyte przez Scorpio 7 nagrody.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Nagrody, które zdobył Scorpio 7 fot. Beata Turska
Nagrody, które zdobył Scorpio 7

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl