wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Dla studenta
  4. Sukces studentów Uniwersytetu Wrocławskiego
Laureaci głównej nagrody w konkursie dla kół naukowych StruNa: Studenckie Koło Naukowe Geologów UWr materiał prasowe Studenckiego Koła Naukowego Geologów UWr
Laureaci głównej nagrody w konkursie dla kół naukowych StruNa: Studenckie Koło Naukowe Geologów UWr

Meteoryty (w wersji mikro) można znaleźć na dachach nawet w centrum Wrocławia. Studenci z koła naukowego geologów za swoje badania nad mikrometeorytami zdobyli nagrodę w ogólnopolskim konkursie.

Reklama

Mikrometeoryty to cząstki pyłu kosmicznego, które wlatując w atmosferę Ziemi ulegają częściowemu stopieniu. Są bardzo małe. Te, które znaleźli młodzi badacze z uniwersyteckiego Studenckiego Koła Naukowego Geologów mają od 0,1 do 0,35 mm, ważą od 2 do 20 mikrogramów.

Studenci trafili na dziesięć okazów. Wymagało to przesiania około 30 kilogramów masy, którą ściągnęli odkurzaczami z dachu budynku geologii przy pl. Maxa Borna.

Na dachu najczyściej

Jeszcze kilkanaście lat temu specjaliści mikrometeorytów szukali najczęściej poza terenami zamieszkanymi, uznając że są mniej zanieczyszczone. - Teraz dobrym miejscem do penetracji są również miasta, promotorem tego poglądu jest pasjonat geologii z Norwegii - Jon Larsen – można przeczytać w tekście na temat SKN Geologów w serwisie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Młodzi geolodzy wraz z wykładowcami: dr. Grzegorzem Ziemniakiem i dr. Dawidem Białkiem, za dobre miejsce do poszukiwań uznali dachy uczelni przy pl. Maxa Borna. W ten sposób zebrali ok. 30 kg masy, którą musieli dokładnie badać.

Czyścimy cały zebrany materiał, lejemy wodę, materiał organiczny wypływa i zostaje to, co nas najbardziej interesuje, czyli skały. Później wszystko situjemy, czyli rozdzielamy na różne frakcje, na różną grubość. Przykładamy magnes neodymowy, do którego mikrometeoryty się przyczepiają. Dzieje się tak dlatego, że materiał kosmiczny to w większości cząstki, które zawierają żelazo. Następnie badamy materiał pod mikroskopem. Można śmiało stwierdzić, że jesteśmy pierwszymi znalazcami mikrometeorytów w Polsce
Wojciech Durak, student geologii, serwis internetowy Uniwersytetu Wrocławskiego

Studenci wskazują również bezpieczniejszy sposób na zdobycie materiału z dachu: wystarczy pod spust rynny podstawić wiaderko i w tak zebrać to, co spływa z dachu.

Kolorowe sferule z żelaza i niklu

- Mikrometeoryty kształtem są zbliżone do sferul, czyli kulek, a oglądane pod mikroskopem mienią się przepięknymi kolorami. Charakterystyczny wygląd wynika z procesów fizycznych, którym podlegają w trakcie spadania na Ziemię, na przykład w trakcie obrotów podczas przelatywania przez atmosferę. O tym, że mikrometeoryty to pył kosmiczny świadczy przede wszystkim ich skład chemiczny, złożone są głównie z żelaza i niklu – czytamy w relacji studentów. - Wyróżniamy cztery typy mikrometeorytów: szkliste o w pełni gładkiej powierzchni, powstające w bardzo wysokich temperaturach sięgających ponad 2 tysięcy stopni. Kryptokrystaliczne tworzące się w nieco niższych temperaturach, listewkowe oliwiny oraz porfirowe oliwiny.

W przebadanych mikrometeorytach młodzi naukowcy trafili na gazy, które mogą pochodzi z miejsc pochodzenia, albo powstały w momencie wchodzenia meteorytu w atmosferę Ziemi. W znalezionych próbkach rozpoznano również tytan, jego źródła jeszcze nie ustalono.

Teraz w Karkonosze i do szkół

Projekt wrocławskich studentów: Poszukiwanie, separacja oraz analiza składu chemicznego i fazowego miejskich mikrometeorytów, został najwyżej oceniony w ogólnopolskim konkursie dla akademickich kół naukowych StruNa. Sukcesy napędzają do kolejnych działań. Młodzi naukowcy chcą szukać mikrometeorytów także w Karkonoszach. W planach są bardziej zaawansowane badania dotyczące właściwości kosmicznego pyłu.

Geolodzy z koła naukowego wezmą także udział w programie edukacyjnym dla uczniów szkół podstawowych i średnich „Łowcy mikrometeorytów”, który firmują dr Tomasz Rożek, popularyzator nauki, oraz firma Future Processing.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl