wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław - studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Dla studenta
  4. Akademik czy wynajem? We wrześniu wybór dla studentów jest ograniczony. Gdzie i za ile znajdziesz mieszkanie

Akademik czy wynajem? We wrześniu wybór dla studentów jest ograniczony. Gdzie i za ile znajdziesz mieszkanie

Mirosława Kuczkowska,

Na zdjęciu Kredka i Ołowek, domy studencki Uniwersytetu Wrocławskiego www.wroclaw.pl
Na zdjęciu Kredka i Ołowek, domy studencki Uniwersytetu Wrocławskiego

Za chwilę zaczyna się nowy rok akademicki, a Ty wciąż nie masz zaklepanego pokoju we Wrocławiu? Zobacz, gdzie i za ile możesz znaleźć jeszcze lokum, ale spiesz się, bo to ostatni moment na otrzymanie przydziału w akademiku lub wynajem fajnego mieszkania. Sprawdź czy są jeszcze wolne miejsca w akademikach we Wrocławiu. Ile kosztuje wynajęcie stancji czy pokoju? Szczegóły na 22 września 2022 r.

Reklama

Wrocławskie akademiki - czy są jeszcze wolne miejsca?

Akademiki we Wrocławiu mają - co roku - wiele miejsc w swojej ofercie:

  • Politechnika Wrocławska dysponuje łącznie ok. trzema tysiącami miejsc w pięciu akademikach (łącznie z nieczynnym obecnie akademikiem T-16 przy ul. Wittiga);
  • Uniwersytet Wrocławski ma dwa tysiące w czterech akademikach, wśród których najsłynniejsze to stojące Kredka przy ul. Grunwaldzkiej i Ołówek przy pl. Grunwaldzkim;
  • Uniwersytet Ekonomiczny – 942 miejsca w dwóch domach studenckich – Ślężaku przy ul. Ślężnej i Przegubowcu przy ul. Kamiennej.

Problem w tym, że aby je zdobyć, wniosek należało wypełnić już w czerwcu. Obecnie, do 26 września, jedynie na UWr trwa nabór do akademików dla kandydatów na studia magisterskie i Szkoły Doktorskiej, studiów stacjonarnych i wieczorowych.

W październiku można jeszcze liczyć na drugi nabór, który organizowany jest po terminie zakwaterowania. Na PWr takich informacji można szukać po 6 października na stronie internetowej Działu Domów Studenckich, na UWr – po 10 października na stronie głównej Uniwersytetu Wrocławskiego.

W obu przypadkach należy ponownie złożyć wniosek. Inaczej jest na Uniwersytecie Ekonomicznym. Informacji o przyjęciu do akademika mogą się spodziewać tylko ci, którzy są na liście rezerwowej. Telefonu lub e-maila w tej sprawie mogą się spodziewać dopiero po 5 października.

W trakcie roku akademickiego raczej nie ma co liczyć na miejsce w akademiku. Jedynym wyjątkiem jest PWr, na której po semestrze zimowym pokoje zwalniają świeżo upieczeni inżynierowie. Nabór do akademików ogłaszany jest na przełomie stycznia i lutego, z tym że pierwszeństwo mają magistranci.

Ceny w akademikach we Wrocławiu wzrosły nawet o 30 procent

W tym roku ceny w akademikach wzrosły średnio o 20–30 proc. Wynika to nie tylko z ogólnych podwyżek, ale też z podnoszenia standardu oferowanego lokum. Na przykład Uniwersytet Ekonomiczny wyremontował część swojego Ślężaka, udostępniając więcej pokojów jednoosobowych. Dlatego za wyremontowaną jedynkę studenci zapłacą 1000 zł, a za niewyremontowaną - 700 zł. Na UWr. ceny wahają się od 585 zł w dwuosobowym pokoju w Parawanowcu przy ul. Grunwaldzkiej do 1251 zł w jednoosobowym w Ołówku.

Z kolei Politechnika ustaliła w tym roku ceny na poziomie od 500 zł za miejsce w pokoju trzyosobowym do 900 zł za pokój jednoosobowy.

Co ma zrobić student, który chciałby jednak spróbować życia w akademiku?

W trakcie roku akademickiego o pokój najlepiej pytać pod koniec pierwszego semestru, bo czasem – z przyczyn losowych – jakieś miejsce się zwalnia. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Pokoje w depotach? Co to takiego?

Jeśli nie uczelniany akademik, to może depot. Co to takiego? Prywatny dom dla studentów. W ich ofercie zazwyczaj są pokoje jedno- i dwuosobowe.

Ceny wahają się w zależności od standardu i lokalizacji. Na przykład pokój ze wspólną łazienką i kuchnią w depocie Akademik Wrocław przy ul. Sołtysowickiej kosztuje ok. 650 zł plus 200 zł opłat. Pokój jednoosobowy z aneksem kuchennym i prysznicem w Student Depot przy ul. Robotniczej to już koszt rzędu 1765 zł plus ok. 180 zł m.in. za wi-fi, nielimitowane zużycie mediów i pomoc technika.

Czytaj także: Prywatny akademik wybudują we Wrocławiu. Zobacz, gdzie i kiedy otwarcie [AKADEMIKI, DOMY STUDENCKIE]

Problem w tym, że jesienią wolnych pokoi już praktycznie nie ma: w Student Depot w czerwcu wynajęto większość z 497 miejsc, a umowy podpisywane są na rok akademicki.

Mieszkanie studenckie we Wrocławiu - jakie ceny we wrześniu 2022 r.?

Dla spóźnialskich zostaje zatem wynajem łóżka, pokoju lub w większym gronie całego mieszkania. Wynajem może w październiku (albo i później) uratować niejednego studenta. Ale to kosztuje.

Kawalerka na Pilczycach (24 mkw.) to ok. 1700 zł plus 400 zł czynszu, wyremontowana kawalerka na Sępolnie – ok. 2400 zł plus 200 zł czynszu (20 mkw.), a na Krzykach – 2700 zł (29 mkw.) plus 600 zł opłat. Taniej wychodzi wynajęcie mieszkania dwu- i wielopokojowego.

Oczywiście lokalizacje blisko centrum i uczelni są droższe, a te na obrzeżach miasta – tańsze. Dwupokojowe mieszkanie na Psim Polu kosztuje 2600 zł plus 450 zł opłat, a na Maślicach 2200 zł plus 710 zł opłat.

Przed wynajęciem, warto jednak uważnie przeczytać ogłoszenie, a później umowę. W przypadku kawalerek w niektórych ogłoszeniach właściciel wyraźnie zaznacza, czy oferta jest dla jednej, czy dla dwóch osób. Zastrzeżenie o liczbie osób w mieszkaniu mogą również znaleźć się w umowie. A naruszenie jej zapisów może skutkować koniecznością szukania nowego lokum.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl