wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet Medyczny remontuje kliniki na Starym Kampusie. Sprawdź, co będzie w dawnym szpitalu

Rusztowania przysłaniają elewacje gmachów Starego Kampusu przy ul. Chałubińskiego i Pasteura. W budynku dawnej kliniki ginekologii będą teraz uczyli się studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu. To kolejny etap remontów na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego, który powstał pod koniec XIX wieku.

Reklama

Kompleks klinik i budynków, w których są laboratoria i pracownie teoretyczne, powstał pod koniec XIX wieku na pięciohektarowej działce między dzisiejszymi ulicami Chałubińskiego, Mikulicza-Radeckiego, Pasteura i Skłodowskiej-Curie. Za koncepcję całości odpowiadał Ludwig von Tiedemann (podobny kompleks zaprojektował w Halle), chociaż szczegółowy plan przygotował Joseph Waldhausen. Po II wojnie nadal funkcjonowała tu uczelnia medyczna.

W związku z rozbudową Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej (oraz nowej siedziby Wydziału Farmaceutycznego) część pracowni i klinik przeniesiono.

W 2012 r. zakończył się remont pięciu budynków po zachodniej stronie kampusu, odnowiono siedziby m.in. Katedry Anatomii Prawidłowej, Farmakologii i Zakładu Medycyny Sądowej. Naprawiono dachy, wymieniono okna na drewniane w jednolitym we wszystkich budynkach zielonym kolorze, uzupełniono ubytki w cegłach, a elewację oczyszczono. Kilka lat później – już po wschodniej części ul. Chałubińskiego, w dawnej kotłowni urządzono nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej.

W aptece chirurdzy, w „szczękówce” stomatolodzy

W odnowionych budynkach w tej samej części kompleksu będą laboratoria Zakładu Genetyki Uniwersytetu Medycznego, w dawnej tzw. szczękówce – pracownie symulacyjne do kształcenia studentów stomatologii, a w dawnej aptece szpitalnej – kolejne pracownie Centrum Symulacji Medycznej z wyposażeniem do kształcenia chirurgów.

Rusztowania stoją przy elewacji budynku dawnej kliniki ginekologii przy ul. Chałubińskiego 3. Ostatnie pacjentki przyjmowano tu w grudniu 2021 r., teraz klinika działa przy ul. Borowskiej. Prace trwają także wewnątrz gmachu.

- Trwa obecnie odświeżenie budynku i dostosowanie pomieszczeń, bowiem od października planowane jest tam przeniesienie pomieszczeń dydaktycznych  Wydziału Nauk o Zdrowiu - informuje Monika Szymańska - Antosiak z biura prasowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Miliony na dachy i elewacje

Część budynków Starego Kampusu jest administrowana przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (którego organem prowadzącym jest zresztą Uniwersytet Medyczny). I USK prowadzi remonty swoich obiektów. Ponad 6,5 mln zł przeznaczono na renowację elewacji oraz połaci dachowych w gmachu kliniki hematologii przy ul. Pasteura.

Przeznaczenie budynku nie zmieni się i nadal planowane jest utrzymywanie dotychczasowej działalności medycznej w ramach Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumunologii i Alergologii, Kliniki Geriatrii, Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku.
Sebastian Drobczyński, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Natomiast ponad 2,9 mln zł władze USK wydadzą na prace remontowe kliniki przy ul. T. Chałubińskiego i Skłodowskiej-Curie. Roboty obejmują remont kominów i attyk.

Sebastian Drobczyński: - W tym przypadku również będzie kontynuowana działalność medyczna po zakończeniu prac budowlanych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl