wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Komunikacja dla studentów: autobus, tramwaj, rower, hulajnoga [BILETY, CENY, APLIKACJE]

Komunikacja dla studentów: autobus, tramwaj, rower, hulajnoga [BILETY, CENY, APLIKACJE]

Mirosława Kuczkowska,

na zdjęciu autobus i tramwaj na moście Grunwaldzkim fot. Tomasz Hołod/archiwum www.wroclaw.pl
na zdjęciu autobus i tramwaj na moście Grunwaldzkim

Ponad 106 tys. studentów przyjedzie w tym roku do Wrocławia. Oznacza to nie tylko więcej twórczej i naukowej energii, ale też większy ruch samochodowy. Wrocław od wielu lat promuje jednak alternatywne środki transportu: komunikację miejską, rowery, hulajnogi i pociągi. Jak z nich skorzystać? Krótki poradnik dla studentów pierwszego roku.

Reklama

Komunikacja miejska we Wrocławiu. Autobusy i tramawaje, kilka rad

Po Wrocławiu jeżdżą autobusy dzienne: pospieszne i zwykłe, których numery zaczynają się od cyfr 1XX lub 3XX. Ich kursy zaczynają się po godz. 4, a kończą przed godz. 24. W dzień kursują też tramwaje. Autobusowe linie nocne ruszają tuż przed godz. 24, ich numer zaczyna się od cyfry 2XX.

W granicach miasta możesz poruszać się również liniami podmiejskimi (zaczynają się od cyfry 9XX). Obowiązują wówczas bilety jak w komunikacji miejskiej. Jeśli jednak chcesz pojechać dalej, np. do Siechnic, Kobierzyc lub Długołęki, musisz kupić bilet strefowy, który dostępny jest u kierowcy.

Rozkład jazdy MPK znajdziesz TUTAJ

Pamiętaj, że autobusy, zwłaszcza linii pospiesznych i nocnych, mają wiele przystanków na życzenie. Jeśli chcesz wysiąść z autobusu na takim przystanku, musisz wcześniej nacisnąć STOP. Nie czekaj na ostatnią chwilę, bo kierowca musi mieć czas zareagować. Jeśli za późno dasz znać, kierowca się nie zatrzyma. Aby wsiąść na przystanku na życzenie, stań w widocznym miejscu i podnieś rękę.

Między kampusem Politechniki Wrocławskiej na Wybrzeżu Wyspiańskiego a Geocentrum przy ul. Na Grobli kursuje kolej gondolowa Polinka. Obowiązuje na nią specjalny bilet jednorazowy na Kolejkę Liniową Polinka, który kupisz w automacie przed wejściem do gondoli. Koszt jednego przejazdy dla studenta to 2,30 zł, czyli tyle, ile jednorazowy bilet w komunikacji miejskiej.

Szczegóły korzystania z gondoli znajdziesz TUTAJ

W granicach miasta jeżdżą też pociągi Kolei Dolnośląskich i Przewozów Regionalnych, które zatrzymują się na 32 stacjach. Bilety kupisz na stacjach lub u konduktora, zgodnie z cennikiem przewoźników.

Autobusy i tramwaje we Wrocławiu – jak kupić bilet

We Wrocławiu studentom – niezależnie od wieku i trybu studiowania – przysługuje 50-proc. zniżka na bilety komunikacji miejskiej. Gdzie i w jakiej formie można je kupić?

 • Papierowe bilety jednorazowe i czasowe można kupić w biletomatach w pojazdach, Biurach Obsługi Klienta URBANCARD lub w wybranych kioskach. Są ważne od momentu skasowania w kasowniku.
 • Elektroniczne bilety jednorazowe i czasowe kodowane na karcie bankomatowej można kupić w każdym autobusie i tramwaju, korzystając z kasownika. Podczas kontroli informacje o zakupionym bilecie sczytywane są z karty bankomatowej.
 • Elektroniczne bilety okresowe kodowane na imiennej Wrocławskiej Karcie Miejskiej URBANCARD. Aby dostać kartę, należy złożyć wniosek online lub osobiście w Biurze Obsługi Klienta URBANCARD. Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie w JPEG, PNG lub BM. Bilety okresowe można kupić w biletomatach, Biurach Obsługi Klienta URBANCARD lub w wybranych kioskach.

Wrocławską Kartę Miejską można ją wyrobić w jednym z pięciu punktów:

 • Kromera 21a, Biuro Obsługi Pasażera MPK, pon.-pt.: 8:00-19:00
 • Świeradowska 22, Biuro Obsługi Pasażera MPK, pon.-pt.: 8:00-19:00
 • Grabiszyńska 9, pon.-pt.: 8:00-18:00; sob.: 9:00-14.00
 • Racławicka 2-4, pon.-pt.: 8:00-18:00
 • Ładna 1c, (300 metrów za Pasażem Grunwaldzkim), pon.-pt.: 8:00-18:00

Elektroniczne bilety imienne Nasz Wrocław

Przeznaczone są dla osób, które rozliczają PIT w jednym z wrocławskich urzędów skarbowych. Są one nieco tańsze od zwykłych imiennych biletów.

Aby skorzystać z tej opcji, należy mieć aktywną kartę miejską, zarejestrować konto w programie Nasz Wrocław i potwierdzić Status Podatnika. Ten ostatni warunek może być najbardziej problematyczny dla studentów pierwszego roku.

Status Podatnika mogą uzyskać osoby, które zameldowane są we Wrocławiu i pracują, odbywają płatny staż lub praktykę, innymi słowy – płacą podatki we wrocławskim urzędzie skarbowym. Student, który rozliczał podatek w innej miejscowości, w każdej chwili może złożyć korektę podatkową polegającą na zmianie rezydencji podatkowej i przystąpić do programu Nasz Wrocław.

Zobacz także: Jak dołączyć do Nasz Wrocław?

Program Nasz Wrocław gwarantuje również zniżki dla jeżdżących po mieście pociągami. Jeśli kolejowy bilet miesięczny przekracza 104 zł (bez ulg), to w ramach Nasz Wrocław Kolej studenci mogą jeździć komunikacją miejską za 50 gr (cały bilet kosztuje 1 zł).

Bilety na okaziciela (30-, 60- i 90-dniowe) kodowane są na nieimiennej URBANCARD.

Bilety kodowane na Elektronicznej Legitymacji Studenta. Najpierw należy aktywować ELS w systemie URBANCARD w Biurze Obsługi Klienta lub w jednym z Biur Obsługi Studenta. W mieście do 15 listopada czynne są trzy takie biura:

 • przy ul. Bujwida 25 (łącznik pomiędzy akademikami KREDKA i OŁÓWEK),
 • przy Placu Grunwaldzkim 24 (budynek Melioracji C2 na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego),
 • przy ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 27 (budynek A-01, gmach główny Politechniki, wejście od ul. Norwida).

Bilety jednorazowe zakupione przez aplikację mobilną URBANCARD, która jest dostępna na platformie Android OS i IOS. Jej zaletą jest możliwość płacenia za pomocą Elektronicznej Portmonetki, karty płatniczej, przelewu bankowego, portfela kartowego Masterpass, Google Pay, Apple Pay i Blik.

Zobacz także: URBANCARD

Opłata dodatkowa, kara czy mandat? Konsekwencje jazdy bez biletu

Kontroler, stwierdzając u pasażera brak biletu lub dokumentu poświadczającego prawo do ulgi bądź bezpłatnego przejazdu, ma prawo go wylegitymować i wystawić opłatę dodatkową (która często niezbyt trafnie nazywana jest karą czy mandatem). Wynosi ona 280 zł, a w przypadku zapłacenia jej w ciągu siedmiu dni – 240 zł. 

To zobowiązanie można uregulować przelewem bankowym lub w jednym z biur obsługi pasażera MPK na pl. Kromera 21a lub przy ul. Świeradowskiej 22. Czynne są one w dni robocze w godzinach 8:00-19:00.

Opłata dodatkowa wystawiana jest również w sytuacji, gdy stan biletu nie pozwala na jego poprawne odczytanie (w szczególności ze względu na stopień zniszczenia, zabrudzenia, noszący ślady ingerencji mechanicznej lub chemicznej).

W sytuacji, jeśli pasażer ma wykupiony bilet imienny, ale zapomniał go wziąć ze sobą, powinien w ciągu 7 dni zgłosić się do BOP-u i wyjaśnić sytuację. Będzie musiał zapłacić 24 zł, ale za to kara za jazdę bez biletu zostanie anulowana. 

Rowerem na uczelnią i z powrotem. Ile to kostuje?

Wrocław jest w czołówce miast z najlepszą infrastrukturą rowerową. Jednym z jej elementów jest Wrocławski Rower Miejski. Aby pożyczyć jednoślad, najpierw załóż konto np. na www.wroclawskirower.pl  lub w aplikacji i wnieś opłatę inicjalną (10 zł). Po weryfikacji otrzymasz PIN, który umożliwi Ci korzystanie z rowerów.

Cennik zależy od rodzaju roweru. Na przykład w przypadku roweru standardowego pierwsze 20 minut wypożyczenia jest darmowe, a kolejne 40 minut kosztuje 2 zł. Wypożyczenie roweru elektrycznego przez pierwsze 4 godz. kosztuje 5 zł za godz., kolejne godziny, aż do upłynięcia doby, są bez opłat. Każda kolejna godzina powyżej doby kosztuje 5 zł.

Do wypożyczenia jest kilka rodzajów roweru, w tym rower towarowy, który może przydać się w razie większych zakupów lub przeprowadzki.

Jak wypożyczyć hulajnogę we Wrocławiu

We Wrocławiu nie ma jednego systemu wypożyczania hulajnogi elektrycznej. Obecnie w mieście dostępne są jednoślady Tier oraz Lime. 

Aby z nich skorzystać, najpierw trzeba pobrać odpowiednią aplikację i założyć konto, podając swoje dane, w tym dane karty płatniczej. W aplikacji oprócz dostępnych hulajnóg widoczne są też strefy, w których należy jeździć wolniej. Odblokowanie pojazdu kosztuje 2,70 zł, a każda minuta użytkowania – 0,65 zł niezależnie od tego, czy jedziesz, czy stoisz.

Warto pamiętać, że na hulajnodze można jeździć tylko po ścieżkach rowerowych i pasach ruchu dla rowerów. Po ulicy można jeździć, jeśli nie ma ograniczenia ruchu do 30 km/h.

Przydatne aplikacje transportowe we Wrocławiu

 • JakDojade pomaga wyszukać połączenia z punktu A do punktu B. Oprócz tego pokazuje czas przejazdu i ewentualnego dojścia do celu i oznacza, kiedy odjedzie kolejny autobus lub tramwaj.
 • MobileMPK: oprócz wyszukiwania połączeń i wskazywania czasu przejazdu autobusów i pociągów zawiera rozkład z wybranego przystanku lub wybranej linii.
 • iMPK: za pomocą tej aplikacji można śledzić aktualną lokalizację tramwajów i autobusów. Przydaje się, gdy są korki.
 • Wrocławski Rower Miejski: ułatwia wyszukiwanie najbliższej stacji lub roweru. Służy też do rezerwowania pojazdów.
 • Take&drive: ułatwia znalezienie rowerów miejskich, jednośladów i samochodów elektrycznych nie tylko we Wrocławiu, ale też w wielu innych miastach Europy. Po wybraniu na mapie odpowiedniej ikonki take&drive automatycznie proponuje połączenie z aplikacją, która obsługuje dany pojazd.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl