wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Zaglądamy studentowi do portfela. Wiemy, ile wydaje na życie, ile zarabia jako żak, a ile jako absolwent
Kobieta w żółtej bluzie siedzi przy białym stoliku u=i wykonuje obliczenia na czerwonym kalkulatorze, w dłoni trzyma papiery. Obok, na stole, stoi skarbonka w kształcie świnki z czapką żaka Sutterstock/Pixel-Shot
Kobieta w żółtej bluzie siedzi przy białym stoliku u=i wykonuje obliczenia na czerwonym kalkulatorze, w dłoni trzyma papiery. Obok, na stole, stoi skarbonka w kształcie świnki z czapką żaka

Ile student wydaje na życie, jak zarządza finansami i na ile może liczyć, idąc po studiach do pracy? Warszawski Instytut Bankowości przygotował raport „Portfel studenta. Edycja VIII wrzesień 2023”.

Reklama

Student – mimo legitymacji dającej zniżki – też za wszystko musi płacić: za mieszkanie, jedzenie, książki i rozrywkę (czym bez niej byłoby studiowanie!). A sytuacja nie jest różowa.

Jeszcze w czerwcu, gdy Warszawski Instytut Bankowości przygotowywał raport „Portfel studenta. Edycja VIII wrzesień 2023” inflacja wynosiła 11,5 proc. a 5 proc. badanych studentów rozważała zawieszenie studiów ze względów finansowych. We wrześniu Główny Urząd Statystyczny odnotował inflację w wysokości 8,2 procent. To najniższa wartość od lutego i pierwszy od 23 lat spadek inflacji poniżej 10 procent. Ale ceny nadal rosną.

Ile studenci wydają na życie?

Paweł, student pierwszego roku politologii na Uniwersytecie Wrocławskim, w zeszłym roku akademickim miał do dyspozycji około 1850 zł miesięcznie. Cały jego dochód pochodził ze stypendium socjalnego (wyższego z powodu konieczności zamieszkania we Wrocławiu). Z tej kwoty 800 zł Paweł płacił za akademik, a resztę, czyli 1050 zł, przeznaczał na pozostałe wydatki: bilet miesięczny, jedzenie, książki, ubrania, rozrywka…

Zgodnie z raportem Warszawskiego Instytutu Bankowości, podobnie kształtowały się wydatki około dwóch trzecich studentów: 33 proc. studentów wydawało średnio poniżej 1000 zł, a 36 proc. od 1001 zł do 2000 zł.

– Ratowało mnie to, że potrafię gotować – przyznaje Paweł i dodaje, że jego znajomi ze studiów na przeżycie dostają od rodziców 1500–2500 zł miesięcznie.

Oczywiście są też studenci, którzy miesięcznie wydają 2001–3000 zł (20 proc.), a nawet 3001–4000 zł (5 proc.).

Praca, oszczędzanie albo – zawieszenie studiów

W czerwcu br., kiedy Warszawski Instytut Bankowości przeprowadzał badanie, inflacja wynosiła 11,5 proc. Ta sytuacja nie wpływała na 13 proc. badanych studentów, ale aż 5 proc. zastanawiało się nad zawieszeniem lub rezygnacją ze studiów.

Co trzeci student (34 proc.) zadeklarował potrzebę ograniczenia wydatków do minimum, a niemal połowa (48 proc.) przyznało, że rozważają podjęcie pracy.

Jeśli chodzi o Pawła, to raczej nie miał już z czego rezygnować, no może z kina, do którego chodził raz, dwa razy w miesiącu. A co z pomysłem podjęcia pracy?

Trudno pracować i studiować na dziennych. Łatwiej to pogodzić studentom zaocznym.
Paweł, student politologii na Uniwersytecie Wrocławskim

Może dlatego, jak czytamy w raporcie, 40 proc. studentów nie podejmuje żadnej pracy zarobkowej. Oprócz trudności w dopasowaniu się do sztywno ustalonych godzin pracy przyczynami mogą być też dobra sytuacja materialna oraz trudny lokalny rynek pracy.

Ile może zarobić student?

Najpierw warto zaznaczyć, że ponad połowa pracujących studentów podpisuje umowę zlecenie (tak jest w przypadku 52,7 proc. pytanych studentów). Wynika to ze zwolnień podatkowych, które przysługują pracownikom do 26. roku życia.

Zdecydowana większość studentów (ponad 60 proc.) pracuje na część etatu, zazwyczaj krócej niż 160 godzin miesięcznie. Niemal 32 proc. przyznaje, że jest to raczej praca dorywcza. Pewnie dlatego statystyki pokazują tak skrajne kwoty, jeśli chodzi o zarobki studentów w 2023 roku. Zobaczmy:

 • 6,6 proc. studentów zarabia poniżej 1000 zł,
 • 17,9 proc. studentów w przedziale 1001–2000 zł,
 • 18,8 proc. studentów w przedziale 2001–3000 zł,
 • 19,1 proc. studentów w przedziale 3001–4000 zł,
 • 9,1 proc. studentów w przedziale 4001–5000 zł,
 • 11,4 proc. powyżej 5000 zł.

Pensje wrocławskich absolwentów

Zarobki absolwentów zależą nie tylko od kierunku, jaki ukończyli, ale również trybu studiów i uczelni, która wydała im dyplom. Pewne wyobrażenie o zarobkach absolwentów wrocławskich uczelni daje mediana (czyli wartość, która dzieli absolwentów na dwie grupy, połowa z nich zarabia więcej, a połowa mniej niż mediana) średnich zarobków w pierwszym roku po otrzymaniu dyplomu (kwoty brutto):

 • informatyki stosowanej Politechniki Wrocławskiej – 7981,2 zł,
 • informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego – 7304,89 zł,
 • pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego – 7265,37–4783,97 zł,
 • informatyki Politechniki Wrocławskiej – 5611,79 zł,
 • informatyki stosowanej i systemów pomiarowych Uniwersytetu Wrocławskiego – 3894,78 zł,
 • administracji Uniwersytetu Wrocławskiego – 3338,93 zł,
 • biotechnologii stosowanej roślin Uniwersytetu Przyrodniczego – 2615,33 zł,
 • etnologii i antropologii kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego – 2473,28 zł.

Absolwenci pielęgniarstwa i etnologii pracę właściwie mają od razu, informatyki po miesiącu szukania, administracji – po około półtora miesiąca szukania, a biotechnologii stosowanej roślin – po ponad pięciu miesiącach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl