wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Robotic Arena na Politechnice Wrocławskiej

Citius, altius, forties – okazało się, że dewiza igrzysk olimpijskich dotyczy nie tylko ludzi, ale też robotów. W sobotę (20 kwietnia) podczas Robotic Arena na Politechnice Wrocławskiej roboty pokazały, że mogą szybciej (citius) pokonywać tory wyścigowe, wyżej (altius) wspiąć się, walcząc w sumo, i silniej (forties) walnąć przeciwnika młotem. Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Tegoroczna Robotic Arena była wyjątkowa z kilku powodów. Po pierwsze, to 15 edycja imprezy, która gromadzi miłośników robotyki. Po drugie, w tym roku zorganizowano rekordowo wiele wydarzeń przygotowanych dla najmłodszych. Były warsztaty z modelarstwa, robotyki i – w ramach eksperymentu – z Tomem Justyniarskim o miłości do zwierząt.

Była to również pierwsza edycja z transmisją na żywo na YouTube.

– Najważniejsze, że wszystkie zaplanowane konkurencje się odbyły – mówi Mateusz Morawiak, organizator Robotic Arena.

A roboty rywalizowały na szybkość, wytrzymałość i siłę.

Jak nie młotem, to piłą

– Najwięcej widzów zgromadził Combat, widowiskowa walka robotów na piły, noże i młoty. Zasady są jak w boksie: zwycięża ten, który znokautował przeciwnika albo zdobył najwięcej punktów – mówi Mateusz Morawiak.

Jeśli robot został zagoniony w narożnik, otrzymywał dodatkowe ciosy. Roboty dla bezpieczeństwa widzów walczyły w klatce z pleksi o grubości kilku centymetrów.

Sumo robotów o wadze 10 gramów

Wbrew pozorom ta konkurencja wzbudzała wiele emocji. Najmniejszy robot na arenie (konkurencja PicoSumo) miał długość 1,5 centymetra i mógł ważyć do 10 gramów. Największy (MegaSumo) to robot o wymiarach 20 na 20 centymetrów i wadze do 3 kilogramów.

I jeden, i drugi w walce był nieustępliwy i zapalczywy.

Kto może wziąć udział w Robotic Arena

Roboty, które startują w zawodach, powstały w domowych, szkolnych albo uczelnianych warsztatach.

Nie ważne, kto je zbudował, ważne, aby spełniały restrykcyjne specyfikacje techniczne. Organizatorzy opisują je szczegółowo w regulaminach poszczególnych konkurencji:

– Pierwsze informacje o specyfikacji robotów pojawiają się już pół roku przed imprezą. Jest sporo czasu, aby się przygotować. Ale takiego robota można zbudować w dwa tygodnie – zapewnia Mateusz Morawiak. Szybko jednak dodaje: – Jeśli oczywiście ktoś zna się na robotyce, elektronice, mechanice i programowaniu. I nie śpi za długo...

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl