wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zobacz portret odwołanego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Czego tu brakuje?

Powstał portret odwołanego w atmosferze skandalu rektora UWr prof. Przemysława Wiszewskiego. Na obrazie brakuje jednak charakterystycznych elementów.

Reklama

Portret prof. Przemysława Wiszewskiego – jako 21. powojennego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, zawisł w galerii w gmachu głównym uczelni.

Galeria zdjęć

To uniwersytecka tradycja, że po zakończeniu urzędowania, przygotowywany jest portret rektora. Decyzję, kto ma być jego autorem, podejmuje model. Do niego także należy omówienie koncepcji dzieła. Większość wizerunków profesorów, które można zobaczyć na pierwszym piętrze gmachu głównego UWR, ma standardową formę: to portrety akademickich dostojników – w ceremonialnej todze, z berłem, łańcuchem i pierścieniem.

Wyjątkowy charakter ma obraz przedstawiający prof. Leszka Pacholskiego (rektora w latach 2005-2008), który kazał się namalować w koszulce i z rektorską togą przewieszoną przez ramię.

Rektor z pustymi rękoma

Od tradycyjnej formy odstąpił także prof. Przemysław Wiszewski, który zarządzał UWr w latach 2020-2022. Historyk został odwołany przed upływem kadencji przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Szef resortu nauki zarzucił prof. Wiszewskiemu naruszenie zasad związanych z dodatkowym zatrudnieniem. Historyk wystartował w kolejnych wyborach rektorskich (miał takie prawo), lecz nie uzyskał poparcia społeczności uczelnianej, wystarczającego by wrócić do gabinetu rektora.

Perypetie związane z utratą władzy oddają szczegóły wizerunku 21. rektora UWr. Na portrecie autorstwa malarza i grafika Wiesława Smętka, prof. Przemysław Wiszewski przedstawiony jest jedynie w todze i birecie. Brakuje atrybutów władzy rektorskiej: berła, łańcucha i pierścienia.

To trochę wypadkowa koncepcji pana Wiesława i mojej. Twórca chciał, by portret nie wyłamywał się zbyt mocno z tradycyjnej konwencji. Ale jednocześnie, by podkreślał przerwanie, brak dokończenia, zerwanie ciągłości spowodowane wygaszeniem kadencji. Dlatego nie wszystkie szczegóły są na nim dopowiedziane, część tła jest nieukończona. Dla mnie istotne było, żeby zachowując tradycję zerwać z usztywnieniem, spętaniem rektora łańcuchami tradycji i przyzwyczajeń, które były od zawsze i nie należy ich zmieniać.
Prof. Przemysław Wiszewski, rozmowa dla serwisu Uniwersytetu Wrocławskiego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl