wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Politechnika Wrocławska otworzyła dziś Wydział Medyczny z kierunkiem lekarskim

Dziś (4 września) Politechnika Wrocławska zainaugurowała uroczyście nowy wydział z kierunkiem lekarskim – jako pierwsza uczelnia techniczna w Polsce. Laboratoria i inne sale są m.in. w budynku C-20. Zajrzeliśmy do środka, żeby pokazać Wam na zdjęciach, jak wyglądają.

Reklama

60 studentów rozpocznie jesienią naukę na kierunku lekarskim na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej. Uczelnia otworzyła go uroczyście 4 września 2023 roku. Najpierw było oprowadzanie po budynku C-20 przy ul. Hoene-Wrońskiego (zdjęcia w galerii), później spotkanie z profesorami, a na końcu część oficjalna.

Po dwóch latach starań i pokonaniu wielu przeszkód dziś celebrujemy rok akademicki z nowym Wydziałem Medycznym. Stworzy go nie tylko doskonała kadra i nowoczesne laboratoria, ale również znakomici studenci. Z wielki optymizmem otwieramy kolejny rozdział w historii naszej uczelni.
prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej

Od początku praktyki w szpitalach

Politechnika nawiązała współpracę z siedmioma szpitalami i z centrum medycznym Dolmed. – Kładziemy duży nacisk na kształcenie studentów w sensie praktycznym i to nas będzie wyróżniało. Od pierwszego semestru będą mieli kontakt z pacjentami – oznajmił prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski (Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr). – Stawiamy na nowoczesność, dlatego mamy centrum technologii medycznych. W tej chwili trwa jego wyposażanie w aparaturę i sprzęt. Jesteśmy gotowi na prowadzenie zajęć – stwierdził.

Na uroczystej inauguracji był także prof. Dariusz Jagielski, p. o. dziekana Wydziału Medycznego PWr i kardiolog z wrocławskiego szpitala wojskowego z ul. Weigla. – Olbrzymie wydarzenie dla Politechniki Wrocławskiej i dla świata medycznego – podkreślił  – dla lekarzy, szpitali wrocławskich. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani, żeby już od pierwszego semestru przyprowadzać studentów do szpitali i tam uczyć ich medycyny.

Z punktu widzenia lekarza Jagielskiego, bardzo ważne jest to, że studenci będą uczyli się leczenia ludzi w kilku ośrodkach, co da im szeroki wachlarz doświadczeń. – To pozwoli im poznać różnego rodzaju zwyczaje, praktyki komunikowania się z pacjentami, ale też z personelem medycznym. Innego rodzaju sposoby zarządzania oddziałami, klinikami – argumentował kardiolog. – Myślę, że będą dzięki temu znacznie lepiej przygotowani do uprawniania medycyny zaraz po skończeniu studiów – przewiduje.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Od lewej: wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur,&nbsp;prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski (Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr),&nbsp;prof. dr hab. inż. Arkadiusz W&oacute;js (rektor PWr), prof. Dariusz Jagielski, kardiolog (p. o. dziekana Wydziału Medycznego PWr)&nbsp;&nbsp;</p> PWr
Od lewej: wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski (Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr), prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs (rektor PWr), prof. Dariusz Jagielski, kardiolog (p. o. dziekana Wydziału Medycznego PWr)  

Kierunek lekarski okazał się najpopularniejszy w tym roku na politechnice, mimo że nabór rozpoczął się najpóźniej. Zgłosiło się 1600 chętnych, co daje 27 kandydatów na miejsce. Rektor Wójs przyznaje, że 60 przyjętych osób to stosunkowo mało, żeby stworzyć społeczność studencką, ale na początek jest to odpowiednia liczba.    

Na razie nie więcej, dlatego że w medycynie krytyczna jest jakość kształcenia. Nie możemy sobie pozwolić, żeby uczyć gorzej czy mniej wiarygodnie niż renomowane uczelnie medyczne. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, co do czego nie mam wątpliwości, to z czasem pewnie pojawi się szersza oferta dydaktyczna i zwiększenie rekrutacji.
prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej

Obiecują bardzo wysoki poziom

Stworzenie wydziału medycznego jest pierwszym etapem realizacji dużego przedsięwzięcia, jakim jest wdrożenie nowej strategii rozwoju uczelni jako interdyscyplinarny ośrodka technologicznego. – Bierzemy przykład z wielkich politechnik europejskich i amerykańskich, które nie są tylko szkołami technicznymi, zawodowymi – zauważył profesor Tadeusz Więckowski. – Ze względu na oczekiwania społeczne względem wszystkich akademii, politechniki mają zajmować się większymi wyzwaniami cywilizacyjnymi, które zwykle są interdyscyplinarne. Dlatego standardem staje się ścisła interakcja pomiędzy naukami technicznymi, społecznymi aż do nauk o zdrowiu. Tak dzieje się na uczelniach technicznych na świecie, które mają największy wkład w rozwój cywilizacji, gospodarki, jakości życia – dostrzega profesor.

Przedstawiciele wrocławskiej uczelni zaznaczają, że medycyna na politechnikach i uniwersytetach jest normą na świecie, nie czymś wyjątkowym. Podczas inauguracji wydziału zagwarantowali, że od samego początku poziom kształcenia będzie bardzo wysoki.

Dużą rolą odegrają nowe technologie, a nawet sztuczna inteligencja. O nowatorskich metodach nauki w pracowniach VR, szkoleniach w wirtualnym prosektorium itd., napisaliśmy w poprzednim tekście o Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej – tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl