Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
O planach uruchomienia kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej informowaliśmy w kwietniu.
Studia medyczne na PWr od roku 2023/2024
Decyzja o utworzeniu na Politechnice Wrocławskiej Wydziału Medycznego zapadła we wrześniu 2022 roku. Oprócz uczelni zaangażowane są władze województwa oraz szpitale wrocławskie. Zatrudnieni w nich lekarze, posiadający stopnie i tytuły naukowe, w znacznej mierze będą stanowić kadrę nowego wydziału.
– Zajmą się oni kształceniem w zakresie przedmiotów medycznych, natomiast niektóre przedmioty np. zajęcia z chemii czy biologii poprowadzą wykładowcy z PWr. Specjalnie na potrzeby wydziału utworzymy dziesięć nowych laboratoriów, a jednym z nich będzie Centrum Symulacji Medycznych ze stanowiskiem do wirtualnej nauki anatomii – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs.
Uruchamianie studiów to próba odpowiedzi politechniki na brak kadry medycznej w szpitalach, a także szansa na rozwój badań naukowych w nowej dla uczelni dziedzinie nauk o zdrowiu i życiu.
Ostateczną zgodę uczelnia otrzymała 19 czerwca 2023 roku od ministra edukacji i nauki – prof. Przemysława Czarnka. – To wspaniały dzień dla naszej uczelni i kolejny krok na drodze do budowania nowej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach – skomentował rektor Wójs.
Siedziba wydziału będzie w budynkach C-7 oraz C-20, czyli w historycznym kompleksie dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego. Jest tam ponad 40 pomieszczeń, w tym specjalistyczne laboratoria i pracownie.
Galeria zdjęć
23 czerwca – nabór na kierunek lekarski na PWr
Nabór zaczyna się 23 czerwca, w piątek, w elektronicznym systemie rekrutacyjnym uczelni. Miejsc jest 60. Mogą starać się o nie maturzyści, którzy zdali języki polski i obcy oraz: biologię na poziomie rozszerzonym i matematykę (poziom podstawowy lub rozszerzony), a także fizykę lub chemię.
– Politechnika posiada znakomitą infrastrukturę dydaktyczną i od wielu lat prowadzi działalność badawczą związaną z medycyną, która będzie wykorzystana w kształceniu – zachęca rektor. Pracownicy uczelni piszą, że studia prowadzone przez doświadczonych medyków i w nowoczesnych laboratoriach pozwolą wykształcić lekarzy otwartych na technologie przyszłości.
Praktyki w szpitalu, wirtualne prosektorium i sekcje tkanek
Praktyki, które będą w programie od roku pierwszego (249 zajęć klinicznych przez cały okres studiów), będą realizowane dzięki współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami i jedną samorządową placówką medyczną:
- Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu – Ośrodek Badawczo-Rozwojowy,
- Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej,
- Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego,
- Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza,
- Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi Medinet,
- Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.
Od pierwszego roku studenci będą mieli także szkolenia w wirtualnym prosektorium wyposażonym w 84-calowe stoły do nauki anatomii, histologii, embriologii i radiologii, jak również w laboratorium wirtualnej mikroskopii (do nauki histologii, embriologii i medycyny sądowej) oraz w laboratorium sekcji żywych tkanek (umożliwiającym wykonanie sekcji serca, mózgu czy wątroby zwierzęcej).
Studenci będą mieli dostęp do pracowni wirtualnej rzeczywistości (VR), wyposażoną m.in. w bezprzewodowy zestaw do obsługi rzeczywistości rozszerzonej, pozwalający uczestnikowi symulacji stać się częścią wirtualnego świata i doświadczać go w pierwszej osobie podczas pracy z pacjentem. – Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych specjalistów i praktyków z wieloletnim stażem pracy w wysokospecjalistycznych placówkach medycznych – podkreśla prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora ds. organizacji Wydziału Medycznego PWr.
29 czerwca – dzień otwarty na Wydziale Medycznym PWr
Uczelnia zaprasza zainteresowanych studiami lekarskimi na spotkanie z naukowcami i wykładowcami, w ramach dnia otartego na Wydziale Medycznym PWr – 29 czerwca, w czwartek, o godzinie 10.00 w budynku D-1 (pl. Grunwaldzki 13).
Prof. Halina Podbielska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr opowie o nowych trendach w kształceniu lekarzy, które mają być realizowane na nowo utworzonym kierunku, a kardiolog prof. Tomasz Roleder przybliży praktyczną stronę współpracy inżynierów i lekarzy.
Podczas dnia otwartego można odwiedzić kilka politechnicznych laboratoriów badawczych. Jednym z nich jest laboratorium biopomiarów w nanoskali, w którym prowadzone są obecnie m.in. badania mikroskopowe tkanek i biomateriałów, badania komórek nowotworowych oraz zmian DNA pod wpływem czynników fizycznych i farmakochemicznych.
Inną otwarta pracownią jest laboratorium technik pomiarowych optyki biomedycznej, gdzie można przyjrzeć się badaniom związane z wykorzystaniem technik optycznych do pomiarów różnego rodzaju obiektów biologicznych.
Elementem dnia zapoznawczego jest stoisko działu rekrutacji z informacjami o zasadach i terminach naboru, a także ze szczegółami dotyczącymi kształcenia i planów przedstawicieli wydziału. Więcej – na stronie Politechniki Wrocławskiej.