wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Politechnika Wrocławska na pewno otworzy kierunek lekarski na nowym Wydziale Medycznym. Nabór od piątku
Młoda kobieta w okularach i białym kitlu stoi przed fantomem Adobe Stock / PWr
Młoda kobieta w okularach i białym kitlu stoi przed fantomem

Jest zgoda ministra. W październiku 60 osób rozpocznie naukę na kierunku lekarskim na Politechnice Wrocławskiej. Rekrutacja rozpoczyna się 23 czerwca. Kilka dni później uczelnia organizuje dzień otwarty dla zainteresowanych. Od pierwszego roku: praktyki w szpitalach, zajęcia w wirtualnym prosektorium czy laboratorium sekcji żywych tkanek.

Reklama

O planach uruchomienia kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej informowaliśmy w kwietniu.

Każda politechnika w Polsce zajmuje się i ochroną klimatu, i sztuczną inteligencją. Natomiast żadna nie jest obecnie w stanie na poważnie uprawiać technologii medycznej. Dlatego, że jest to sztucznie rozdzielone, pomiędzy uczelnie medyczne i techniczne. Powołanie Wydziału Medycznego to zatem dobra metoda na zwiększenie potencjału naszej uczelni, mamy do tego kompetencje i zasoby.
prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej

Studia medyczne na PWr od roku 2023/2024

Decyzja o utworzeniu na Politechnice Wrocławskiej Wydziału Medycznego zapadła we wrześniu 2022 roku. Oprócz uczelni zaangażowane są władze województwa oraz szpitale wrocławskie. Zatrudnieni w nich lekarze, posiadający stopnie i tytuły naukowe, w znacznej mierze będą stanowić kadrę nowego wydziału.

– Zajmą się oni kształceniem w zakresie przedmiotów medycznych, natomiast niektóre przedmioty np. zajęcia z chemii czy biologii poprowadzą wykładowcy z PWr. Specjalnie na potrzeby wydziału utworzymy dziesięć nowych laboratoriów, a jednym z nich będzie Centrum Symulacji Medycznych ze stanowiskiem do wirtualnej nauki anatomii – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs.

Uruchamianie studiów to próba odpowiedzi politechniki na brak kadry medycznej w szpitalach, a także szansa na rozwój badań naukowych w nowej dla uczelni dziedzinie nauk o zdrowiu i życiu.

Ostateczną zgodę uczelnia otrzymała 19 czerwca 2023 roku od ministra edukacji i nauki – prof. Przemysława Czarnka. – To wspaniały dzień dla naszej uczelni i kolejny krok na drodze do budowania nowej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach – skomentował rektor Wójs.

Siedziba wydziału będzie w budynkach C-7 oraz C-20, czyli w historycznym kompleksie dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego. Jest tam ponad 40 pomieszczeń, w tym specjalistyczne laboratoria i pracownie.

Galeria zdjęć

23 czerwca – nabór na kierunek lekarski na PWr

Nabór zaczyna się 23 czerwca, w piątek, w elektronicznym systemie rekrutacyjnym uczelni. Miejsc jest 60. Mogą starać się o nie maturzyści, którzy zdali języki polski i obcy oraz: biologię na poziomie rozszerzonym i matematykę (poziom podstawowy lub rozszerzony), a także fizykę lub chemię.

– Politechnika posiada znakomitą infrastrukturę dydaktyczną i od wielu lat prowadzi działalność badawczą związaną z medycyną, która będzie wykorzystana w kształceniu – zachęca rektor. Pracownicy uczelni piszą, że studia prowadzone przez doświadczonych medyków i w nowoczesnych laboratoriach pozwolą wykształcić lekarzy otwartych na technologie przyszłości.

Nasz program jest niezwykle wszechstronny, obejmuje nauki podstawowe na zaawansowanym poziomie, różnorodne aspekty technologii medycznych, ale przede wszystkim od pierwszych lat studiów proponujemy rozszerzony program szkolenia klinicznego w wysokospecjalistycznych szpitalach, świadczących usługi dla bardzo dużej liczby pacjentów.
prof. Halina Podbielska z Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr

Praktyki w szpitalu, wirtualne prosektorium i sekcje tkanek

Praktyki, które będą w programie od roku pierwszego (249 zajęć klinicznych przez cały okres studiów), będą realizowane dzięki współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami i jedną samorządową placówką medyczną:

  1. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ,
  2. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu – Ośrodek Badawczo-Rozwojowy,
  3. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej,
  4. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii,
  5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego,
  6. Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza,
  7. Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi Medinet,
  8. Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.

Od pierwszego roku studenci będą mieli także szkolenia w wirtualnym prosektorium wyposażonym w 84-calowe stoły do nauki anatomii, histologii, embriologii i radiologii, jak również w laboratorium wirtualnej mikroskopii (do nauki histologii, embriologii i medycyny sądowej) oraz w laboratorium sekcji żywych tkanek (umożliwiającym wykonanie sekcji serca, mózgu czy wątroby zwierzęcej).

Studenci będą mieli dostęp do pracowni wirtualnej rzeczywistości (VR), wyposażoną m.in. w bezprzewodowy zestaw do obsługi rzeczywistości rozszerzonej, pozwalający uczestnikowi symulacji stać się częścią wirtualnego świata i doświadczać go w pierwszej osobie podczas pracy z pacjentem. – Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych specjalistów i praktyków z wieloletnim stażem pracy w wysokospecjalistycznych placówkach medycznych – podkreśla prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora ds. organizacji Wydziału Medycznego PWr.

29 czerwca – dzień otwarty na Wydziale Medycznym PWr

Uczelnia zaprasza zainteresowanych studiami lekarskimi na spotkanie z naukowcami i wykładowcami, w ramach dnia otartego na Wydziale Medycznym PWr – 29 czerwca, w czwartek, o godzinie 10.00 w budynku D-1 (pl. Grunwaldzki 13).

Prof. Halina Podbielska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr opowie o nowych trendach w kształceniu lekarzy, które mają być realizowane na nowo utworzonym kierunku, a kardiolog prof. Tomasz Roleder przybliży praktyczną stronę współpracy inżynierów i lekarzy.

Podczas dnia otwartego można odwiedzić kilka politechnicznych laboratoriów badawczych. Jednym z nich jest laboratorium biopomiarów w nanoskali, w którym prowadzone są obecnie m.in. badania mikroskopowe tkanek i biomateriałów, badania komórek nowotworowych oraz zmian DNA pod wpływem czynników fizycznych i farmakochemicznych.

Inną otwarta pracownią jest laboratorium technik pomiarowych optyki biomedycznej, gdzie można przyjrzeć się badaniom związane z wykorzystaniem technik optycznych do pomiarów różnego rodzaju obiektów biologicznych.

Elementem dnia zapoznawczego jest stoisko działu rekrutacji z informacjami o zasadach i terminach naboru, a także ze szczegółami dotyczącymi kształcenia i planów przedstawicieli wydziału. Więcej – na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl