wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Uniwersytet Wrocławski i Politechnika zakończyły rekrutację na studia. Oto lista najpopularniejszych kierunków
Młoda kobieta w koszuli w kratkę siedzi tyłem, ale przekręca się w stronę oglądającego. Uśmiecha się. Przed nią leży laptop. W tle inne osoby przed laptopami Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
Młoda kobieta w koszuli w kratkę siedzi tyłem, ale przekręca się w stronę oglądającego. Uśmiecha się. Przed nią leży laptop. W tle inne osoby przed laptopami

Dwie największe uczelnie w mieście, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska, zakończyły pierwszy etap naboru na studia. Które kierunki są najchętniej wybierane? Popularność psychologii czy informatyki stosowanej raczej nie dziwi, ciekawy jest za to sukces nowych kierunków – medycznej biotechnologii molekularnej na UWr i lekarskiego na PWr. Zobacz listę!

Reklama

W poniedziałek 10 lipca zakończyła się rekrutacja na PWr i UWr. Kandydaci mieli do wyboru 59 kierunków na PWr i ponad 90 na UWr. Na które z nich jest najwięcej chętnych?

Rekrutacja na Uniwersytecie Wrocławskim - 30 000 rejestracji

W momencie zamknięcia rejestracji w internetowym systemie UWr widniało 30 tysięcy rejestracji na studia I stopnia i jednolite stacjonarne studia magisterskie. Liczbę zgłoszeń wygenerowało 17 tysięcy kandydatów.

W tym roku UWr informowało o trzech kierunkach, które można studiować w trybie jednolitym lub na studiach I stopnia. Są to:

 • medyczna biotechnologia molekularna (studia jednolite magisterskie stacjonarne),
 • culture, thought and humanity (I I II stopień studiów stacjonarnych w języku angielskim),
 • etyka (I i II stopień studiów stacjonarnych i zaocznych).

Z tych kierunków najwięcej osób zarejestrowało się na medyczną biotechnologię molekularną (20 miejsc na roku, 289 rejestracji, co daje ponad 14 osób na miejsce).

– Medyczna biotechnologia molekularna to kierunek dla ludzi, których interesuje wiedza o funkcjonowaniu organizmów, w tym o procesach chorobowych w nich zachodzących na poziomie molekularnym. Naszym studentom przekażemy wiedzę i umiejętności związane z projektowaniem nowych leków lub ich nośników, poszukiwaniem substancji o cennych aktywnościach biologicznych i udoskonalaniem organizmów je produkujących – mówi dr hab. Dorota Nowak, dziekan Wydziału Biotechnologii UWr.

Unikalną wartością otwieranego kierunku jest nowatorska konstrukcja programu opartego na realizacji studenckich mikroprojektów i uczestnictwie w dużych projektach finansowanych przez zewnętrzne instytucje, takie jak Narodowe Centrum Nauki czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
dr hab. Dorota Nowak, dziekan Wydziału Biotechnologii UWr

Najpopularniejsze kierunki studiów na UWr

W sumie najwięcej kandydatów – biorąc pod uwagę liczbę przygotowanych przez uczelnię miejsc – chce studiować psychologię i różne filologie. W czołówce są też dwa kierunki na Wydziale Nauk Biologicznych, w tym wspomniany nowy kierunek medyczna biotechnologia molekularna, i prawo.

Oto najbardziej oblegane kierunki:

 • psychologia (studia jednolite magisterskie stacjonarne): 100 miejsc na roku, 3130 rejestracji, co daje nieco ponad 31 osób na miejsce;
 • koreanistyka (studia I stopnia stacjonarne): 18 miejsc na roku, 465 rejestracji, co daje niemal 26 osób na miejsce;
 • medyczna biotechnologia molekularna (studia jednolite magisterskie stacjonarne): 20 miejsc na roku, 289 rejestracji, co daje ponad 14 osób na miejsce;
 • dziennikarstwo i komunikacja społeczna (studia I stopnia stacjonarne): 90 miejsc na roku, 1253 rejestracji, co daje prawie 14 osób na miejsce;
 • sinologia (studia I stopnia stacjonarne): 18 miejsc na roku, 224 rejestracji, co daje ponad 12 osób na miejsce;
 • prawo (studia jednolite magisterskie stacjonarne): 200 miejsc na roku, 2101 rejestracji, co daje ponad 10 osób na miejsce;
 • anglistyka (studia I stopnia stacjonarne): 110 miejsc na roku, 1093 rejestracji, co daje prawie 10 osób na miejsce;
 • filologia hiszpańska (studia I stopnia stacjonarne): 60 miejsc na roku, 596 rejestracji, co również daje prawie 10 osób na miejsce;
 • genetyka i biologia eksperymentalna (studia I stopnia stacjonarne): 60 miejsc na roku, 552 rejestracji, co również daje nieco ponad 9 osób na miejsce.

Idealnie skrojonym kierunkiem, jeśli weźmiemy pod uwag potrzeby rynku, jest fizyka (studia I stopnia stacjonarne). Uczelnia przygotowała 80 miejsc i dokładnie tyle osób zdecydowało się na ten kierunek. Ciekawe, czy wszyscy zostaną przyjęci…

Najmniej oblegane kierunki na UWr

Najmniej obleganymi kierunkami, z wynikiem nieco ponad 1 osobę na miejsce, okazały się:

 • filologia ukraińska (studia I stopnia stacjonarne): 45 miejsc na roku, 48 rejestracji;
 • militarioznawstwo (studia I stopnia stacjonarne): 25 miejsc na roku, 29 rejestracji;
 • criminal justice (studia I stopnia stacjonarne w języku angielskim): 150 miejsc na roku, 174 rejestracji;
 • zielona chemia (studia I stopnia stacjonarne): 50 miejsc na roku, 61 rejestracji.

Co teraz?

Kandydaci o wynikach rekrutacji na studia w pierwszym naborze dowiedzą się 17 lipca. Do tego czasu uczelnia przeprowadzi jeszcze rozmowy kwalifikacyjne i egzaminy praktyczne na kierunkach, które tego wymagają.

Osoby, które na pierwszym etapie otrzymali status „kandydata rezerwowego”, przechodzą do II rekrutacji automatycznie. Nie muszą wysyłać żadnej deklaracji.

Listę kierunków wraz z ich tegoroczną popularnością znajdziecie na stronie internetowej UWr.  

Rekrutacja na Politechnice - 20 766 rejestracji 

W tym roku w systemie rekrutacyjnym PWr zarejestrowały się 10 922 osoby. Uczelnia przygotowała 58 kierunków na studiach I stopnia, w tym 8 nowych:

 • inżynieria materiałowa,
 • geologia stosowana,
 • inżynieria pojazdów i napędów niskoemisyjnych, 
 • medical informatics,
 • elektronika i fotowoltanika,
 • matematyka,
 • matematyka i analiza danych.

Najpopularniejsze kierunki na PWr

Przebojem 2023 roku okazał się nowy kierunek lekarski. Losy tego kierunku śledziliśmy na bieżąco:

Choć rekrutacja na kierunek lekarski rozpoczęła się najpóźniej, pobił on rekord popularności. Na 60 przewidzianych miejsc zgłosiło się 1600 chętnych, co daje 27 osób na miejsce.

– Cieszymy się, że ciężka praca ekspertów z PWr i lekarzy ze współpracujących z nami szpitali nad nowoczesnym programem studiów na kierunku lekarskim spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów – mówi Andrzej Charytoniuk z Działu Informacji i Promocji PWr. 

Wszystkich, którzy rozpoczną studia na tym kierunku, zapewniamy, że od października czekać będzie na nich zarówno wykwalifikowana i doświadczona kadra dydaktyczna, jak i sprzęt laboratoryjny najwyższej światowej klasy.
Andrzej Charytoniuk z Działu Informacji i Promocji PWr

Najpopularniejszymi kierunkami na PWr, oprócz lekarskiego, w tym roku były:

 • matematyka i analiza danych – 10 osób na miejsce,
 • informatyka stosowana – 9 osób na miejsce,
 • informatyka stosowana w języku angielskim – 8 osób na miejsce,
 • automatyka i robotyka – 7 osób na miejsce.

Najwięcej zgłoszeń, pomijając kierunek lekarski, system rejestracyjny PWr odnotował na kierunkach:

 • informatyka stosowana – 1045 zgłoszeń,
 • cyberbezpieczeństwo – 1027 zgłoszeń,
 • informatyka techniczna – 890 zgłoszeń,
 • budownictwo – 800 zgłoszeń.

O przyjęciu na studia kandydaci otrzymają informację na swoich kontach w środę 12 lipca ok. godz. 12.00.

Przyjmowanie dokumentów od osób, które zostały zakwalifikowane do przyjęcia, rozpocznie się następnego dnia, w czwartek 13 lipca. Będzie można je składać do 18 lipca w godz. 8–15 w budynku C-13, pok. 0.12. Punkt będzie otwarty również w sobotę 15 lipca, w godz. 9–13

Drugi nabór na studia wystartuje 20 lipca i potrwa do 25 lipca.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl