wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. Czas znaleźć mieszkanie na nadchodzący rok akademicki. Zobacz, jakie są ceny na rynku

Jest koniec sierpnia, czyli najwyższy czas, aby pomyśleć o szukaniu mieszkania na nadchodzący rok akademicki. Przeczytaj, jak wygląda rynek mieszkań we Wrocławiu i ile cię wyniesie wynajem.

Reklama

Analitycy zapewniają, że ceny mieszkań są stabilne. Najwięcej podrożały mieszkania powyżej 90 mkw., te mniejsze, zwłaszcza kawalerki, kosztują niemal tyle samo, co w zeszłym roku. Dla studentów i ich rodziców, to raczej dobra wiadomość.

Jakie mieszkania? Dwa pokoje na parterze 

Najczęściej wyszukiwanymi w Otodom mieszkaniami były lokale 2-pokojowe do 3 tys. zł (prawie 14 proc. wyszukiwań). Trochę mniej najemców szukało mieszkań w tej samej cenie, ale z 3 pokojami (tylko 9 proc.). Co ważne, najpopularniejsze są mieszkania na niższych kondygnacjach, na parterze (ok. 18 proc. wyszukiwań) i na pierwszym piętrze (15–16 proc. wyszukiwań).

Kiedy szukać? Najlepiej już teraz

Największy ruch związany z wynajmem mieszkań analitycy z Otodom odnotowują w miesiącach poprzedzających rozpoczęcie roku akademickiego: w sierpniu (tak było w 2021 i 2022 roku) lub we wrześniu (w 2020 roku).

W lipcu tego roku wyszukiwano mieszkania na wynajem o 23 procent częściej niż w czerwcu, ale na podobnym poziomie co przed rokiem.
Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom

W ciągu miesiąca na portalu Otodom pojawiło się 1,7 tys. nowych ogłoszeń, reaktywowano ponad 500, a zamknięto ponad 2,4 tys.

Ceny stabilne, ale wysokie

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu są wysokie, ale mogłoby być jeszcze gorzej. W lipcu br. nasze miasto ze średnią kwotą za mieszkanie w wysokości 3 130 zł plasowało się na piątej pozycji (za Warszawą, co nie dziwi, Gdańskiem, Gdynią i Krakowem).

– W lipcu przeciętny ofertowy czynsz najmu wrocławskich mieszkań był o 2 procent wyższy niż przed rokiem i o 1 procent wyższy niż w czerwcu – mówi Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom.

Średnie kwoty wynajmu mieszkań bez opłat (za gaz, prąd, wodę) kształtują się następująco:

 • do 40 mkw. (kawalerka) – 2 362 zł za miesiąc,
 • 40–59 mkw. (2 pokój) – 2 946 zł za miesiąc,
 • 60–89 mkw. (3 pokoje) – 3 871 zł za miesiąc.

Najtańsze mieszkania są na Psim Polu i na Fabrycznej, najdrożej jest zaś na Starym Mieście i Krzykach. Różnica w cenie to nawet 400 zł na mkw.

Jak średnie kwoty odpowiadają rzeczywistości? Ceny na portalach z ofertami, np. nieruchomości-online.pl, gethome.pl, gratka.pl, czy olx.pl, są podobne. Obecnie (koniec sierpnia) liczba ogłoszeń waha się od 585 do 1000, więc jest w czym wybierać. Kwoty podawane przez wynajmujących (bez opłat) zależą od lokalizacji mieszkania i standardu, ale przeważnie zapłacisz:

 • za kawalerkę 2 400–2 900 zł za miesiąc (Nadodrze),
 • za mieszkanie 2-pokojowe 2 800–4 000 zł za miesiąc (Fabryczna),
 • za mieszkanie 3-pokojowe 3 500–5 800 zł za miesiąc (Krzyki).

W lipcu br. najwięcej ofert wystawionych za pośrednictwem serwisu Otodom znajdowało się na Krzykach, drugą Stare Miasto. Na trzecim miejscu była Fabryczna.

W przypadku Krzyków i Fabrycznej liczba ogłoszeń w porównaniu do lipca 2022 roku wzrosła o ponad 80 procent w każdej z nich. Najsłabiej względem poprzedniego roku odbudowała się oferta w Śródmieściu, a najlepiej na Psim Polu, choć nadal jest to dzielnica z najmniejszą ofertą mieszkań na wynajem
Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom

Niezależnie od tego, czy mieszkanie wynajmujesz ze znajomymi, czy z obcymi (na początku) osobami, zadbaj o przejrzystą umowę.

Przeczytaj, zanim podpiszesz

Są elementy, które muszą znaleźć się w umowie najmu mieszkania. Oprócz danych osobowych wynajmującego i najemcy, opisu wynajmowanego mieszkania powinny w niej znaleźć się zapisy dotyczące czasu najmu i okresu wypowiedzenia. Aż 43 proc. najemców woli czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia, ale umowy są zawierane też na czas określony (zazwyczaj na 12 miesięcy). 

Ważnymi elementami są wysokość czynszu, innych opłat i kaucji. Przy zwykłym najmie kaucja nie powinna wynosić więcej niż dwukrotność miesięcznego czynszu, choć zazwyczaj jest to równowartość miesięcznego czynszu. W umowie należy zapisać też, czy kaucja będzie zwracana (nie później niż w ciągu miesiąca od dnia opuszczenia mieszkania), czy też zostanie zaliczona jako ostatni czynsz.

Depot: ani mieszkanie, ani akademik 

Ostatnio rynek mieszkaniowy dla studentów wzbogacił się o prywatne akademiki, czyli tzw. depoty. We Wrocławiu funkcjonuje ich kilka:

 • Basecamp przy ul. Sienkiewicza,
 • Student Depot przy ul. Robotniczej,
 • Milestone przy ul. Prusa.

W październiku do tej listy dołączy drugi budynek Milestone przy ul. Fabrycznej. Już można podpisać umowę najmu w tej lokalizacji.

W kampusie przy ul. Prusa około 90 procent miejsc jest już wynajęte. Na Fabrycznej, w związku z tym, że to nowy kampus, mamy więcej wolnych pokoi.
Martyna Kajzer z Milestone

A dostępne są pokoje:

 • z własnym aneksem kuchennym i łazienką (2 589 zł za miesiąc),
 • dwupokojowe apartamenty z przedpokojem,
 • aneksem kuchennym i łazienką (2 189 zł za miesiąc),
 • ośmiopokojowe mieszkania z dużym dziennym pokojem, kuchnią, jadalnią i łazienką w każdym pokoju (2 029 zł za miesiąc od osoby).

– W tym roku boom wynajmu mieszkań jest nieco przesunięty. W poprzednich latach przypadał on na koniec lipca, a w tym roku zaczął się dopiero teraz. I zazwyczaj są to Polacy, ponieważ studenci zza granicy szukają mieszkania wcześniej – zaznacza Martyna Kajzer z Milestone.

Jak to ze wszystkim, najlepsze apartamenty znikają najszybciej.

Podobne ceny proponują inne depoty:

 • Basecamp: 2 350 zł za miesiąc za pokój (15 mkw.),2 550 zł za miesiąc za pokój z łazienką (29–31 mkw.) i 2 750 za pokój (19–24 mkw. Z aneksem kuchennym i łazienką).

 • Student Depot: od 2 060 zł (plus opłata all inclusive 290 zł) za miesiąc za pokój z aneksem kuchennym i łazienką.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl