wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław miastem otwartym. Nie tylko w Międzynarodowym Dniu Tolerancji

16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto, ustanowiono 26 lat temu z inicjatywny ONZ, by pokazać sprzeciw wobec  przemocy, rasizmowi i dyskryminacji mniejszości. Zobacz, jak we Wrocławiu obchodzony jest ten dzień, oraz jakie działania na co dzień prowadzi miasto, by promować tolerancję.

Reklama
– Wroclaw, co wielokrotnie powtarzam był, jest i pozostanie miastem tolerancji. Miastem otwartości i serdeczności. Tak budowały go poprzednie pokolenia wrocławianek i wrocławian, którzy po wojnie przyjechali do tego miasta. Tak budujemy je dzisiaj. Bo w tej tolerancji wyraża się także nasze człowieczeństwo – podkreśla prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.  

Czytaj także: Dzień życzliwości 2021

Działania i akcje promujące tolerancję we Wrocławiu

Wrocław w Europejskiej Koalicji Miast Sprzeciwiających się Rasizmowi

Od roku Wrocław należy do Europejskiej Koalicji Miast Sprzeciwiających się Rasizmowi. Należy do niej 150 miast. Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem reprezentującym Polskę.

Przystępując do Koalicji Wrocław zobowiązuje się do stopniowej realizacji tzw. dziesięciopunktowego planu działań i co dwa lata składać sprawozdanie z postępów prac. Plan zakłada m.in. większe wyczulenie na rasizm, wsparcie dla ofiar rasizmu i dyskryminacji, walka z rasizmem i dyskryminacją poprzez edukację oraz promowanie zróżnicowania kulturowego.

Przypomnijmy, Europejska Koalicja Miast Przeciwko Rasizmowi (European Coalition of Cities against Rasism) to inicjatywa powołana w 2004 roku. Należą do niej m.in. Berlin, Bruksela, Londyn, Paryż, Madryt, Barcelona, Ateny.

Czytaj także: Wrocław przyjęty do Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi

Stop Mowie Nienawiści

Stop Mowie Nienawiści to miejski projekt do zgłaszania i usuwania przejawów mowy nienawiści z przestrzeni Wrocławia, w tym: treści i elementów graficznych naruszających dobre obyczaje i godność ludzką. Projekt skierowany jest do ogółu mieszkańców, społeczności szkolnych oraz zarządców nieruchomości odpowiedzialnych za estetykę budynków. Rocznie we Wrocławiu usuwanych jest  ok. 2 tys. takich nienawistnych symboli, dzięki współpracy, którą Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej nawiązało z ponad setką zarządców nieruchomości.  

Jak zgłosić mowę nienawiści?

Symbole i obraźliwe napisy na obiektach miejskich można zgłaszać formularza na stronie internetowej https://www.wcsn.pl/centrum-zgloszen-wroclaw/  poprzez dodanie lokalizacji i zdjęcia. Mieszkańcy mogą również wysłać zgłoszenie na adres mailowy: [email protected], [email protected].

Czytaj także: Stop mowie nienawiści: systematyczne szkolenia miejskich instytucji

Usuwanie obraźliwych napisów we Wrocławiu

Usuwanie obraźliwych napisów we Wrocławiu, źródło: WCRS

„Sztafeta Szkół - Stop Mowie Nienawiści”

„Sztafeta Szkół - Stop Mowie Nienawiści” jest edukacyjną częścią powyższego projektu realizowana w szkołach. Jego główny cel to uwrażliwienie na mowę nienawiści i przejawy dyskryminacji oraz ich zapobieganie w placówkach oświatowych oraz ich otoczeniu. Projekt zapoczątkowany został w 2014 r.

Obejmuje wykłady, warsztaty, szkolenia, które są dopasowane do określonych odbiorców w placówkach edukacyjnych. Do tej pory wzięło w nim udział 57 wrocławskich placówek edukacyjnych.

Ambasadorzy Dialogu

Jest to projekt edukacyjny skierowany przede wszystkim do nauczycieli wrocławskich szkół i przedszkoli. Ambasador Dialogu to osoba pracująca we wrocławskiej placówce edukacyjnej, zainteresowana tematyką otwartości, przeciwdziałania dyskryminacji oraz rozwojem atmosfery dialogu. Aktualnie we Wrocławiu jest 230 Ambasadorów Dialogu.

Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego 2018–2022

Ten miejski program to odpowiedź na nowe wyzwania migracyjne i  potrzeby społeczne wspólnoty mieszkańców. Wdraża wizję Wrocławia jako wspólnoty mieszkańców, którzy żyją we wzajemnym szacunku bez względu na swoje pochodzenie, odrębność kulturową, język czy religię.

Pełnomocnicy i doradcy do spraw mieszkańców pochodzenia ukraińskiego i białoruskiego

W marcu 2019 r. prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk powołał pełnomocnika do spraw mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, a we wrześniu 2020 r. do pełnomocnika do spraw mieszkańców pochodzenia białoruskiego.

Do zadań pełnomocnika należy podejmowanie działań w zakresie wspierania mniejszości oraz obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy wyrazili zamiar osiedlenia się i świadczenia pracy na terenie Wrocławia. Pomagają w procesie ich adaptacji i integracji społeczne, poprzez: przekazywanie informacji i porad, wspieranie procesów edukacyjnych, w tym nauki języka polskiego, jak i wspieranie działań kulturalnych oraz innych inicjatyw i projektów mających na celu współpracę międzykulturową. Zadaniem pełnomocnika jest również współpraca z przedstawicielami administracji rządowej, samorządowej, organizacjami pozarządowymi i gospodarczymi oraz innymi podmiotami.

Pełnomocnik pełni swoją funkcję społecznie i przyjmuje interesantów raz w tygodniu w ramach swojego dyżuru. Mieszkańcy mogą umówić się z nim bezpośrednio lub też poprzez kontakt z punktem informacji i aktywności obcokrajowców WroMigrant. Udzielane są w nim porady w sprawach indywidualnych związanych ze sprawami urzędowymi, prawnymi (legalizacji pobytu i pracy, przedłużenie wizy, uzyskanie obywatelstwa itp.), codziennymi (służba zdrowia, edukacja itp.). Punkt WroMigrant znajduje się we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Obecnie funkcję pełnomocnika do spraw mieszkańców pochodzenia ukraińskiego sprawuje Olga Chrebor,  a pełnomocnika do spraw mieszkańców pochodzenia białoruskiego Tatsiana Andrushka.

Doradca społeczny do spraw tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii

Doradca społeczny prezydenta Wrocławia do spraw tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii został powołany w styczniu 2019 r. Do zadań doradcy należą m.in. współpraca z organizacjami pozarządowymi i Urzędem Miasta na polu przeciwdziałania ksenofobii i objawom dyskryminacji, prowadzenie kampanii informacyjnych na rzecz tolerancji, otwartości czy proponowanie w tym obszarze nowych rozwiązań prawnych.

Obecnie funkcję tę pełni Bartłomiej Ciążyński. 

Przejście Dialogu także promuje tolerancję

Przejście Dialogu to nowa przestrzeń działań społecznych w centrum Wrocławia w Przejściu Świdnickim. Przejście Dialogu to:

  • miejsce spotkań i współpracy instytucji miejskich i NGO wspierającej rozwój dialogu, jako kluczowej kompetencji społecznej,
  • nowoczesna przestrzeń, urządzonych w duchu less waste i z szacunkiem do historii miejsca, Przejścia Świdnickiego,
  • miejsce, w którym mieszkańcy mogą realizować własne działania społeczne i integracyjne.

W przestrzeni Przejścia Dialogu, mieszkanki i mieszkańcy Wrocławia mają możliwość:

  • otrzymać informacje o działaniach społecznych prowadzonych przez wrocławskie instytucje miejskie i organizacje pozarządowe,
  • wziąć udział w wydarzeniach i warsztatach, które w praktyczny sposób pokażą, czym jest dialog, dlaczego jest ważny i jak rozmawiać, skorzystać z konsultacji WroMigranta i Instytutu Praw Migrantów w sprawach dotyczących legalizacji pobytu i pracy, sprawach urzędowych i dotyczących życia codziennego we Wrocławiu (działanie dla migrantów i migrantek).

Czytaj także: Przejście Dialogu otwarte przy ul. Świdnickiej. Spotkajmy się i porozmawiajmy

Otwarcie Przejścia Dialogu

Przejścia Dialogu we Wrocławiu, źródło: www.wroclaw.pl 

Klasy przygotowawcze dla dzieci obcojęzycznych

Klasy przygotowawcze działają w dwunastu wrocławskich szkołach (45 oddziałów) i są stworzone z myślą o dzieciach obcojęzycznych, które zaczynają naukę w polskiej szkole. W programie jest więcej zajęć z jęz. polskiego, dzieci uczą się codziennej komunikacji, terminologii (np. z matematyki, przyrody czy historii), poznają polską kulturę i miasto.

Dzieci od 6 do 19 lat

Do klas przygotowawczych można zapisać dzieci i młodzież w wieku od 6 do 19 lat, podejmujące po raz pierwszy naukę w polskiej szkole i nieznające języka polskiego. Co ważne, można to zrobić w dowolnym momencie roku szkolnego.

Zapisów do danej klasy dokonuje się bezpośrednio w wybranej szkole. 

Nauka w klasie przygotowawczej jest bezpłatna i trwa od 4 tygodni do 12 miesięcy (w wyjątkowych przypadkach ten okres można wydłużyć).

Czytaj także: Klasy przygotowawcze dla dzieci obcojęzycznych. Gdzie są i jak się zapisać

Wrocławskie akcje i warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji

16 listopada br. z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji mieszkańcy Wrocławia zapytani zostaną, czym jest tolerancja, jakie ma dla nich znaczenie.

– Poprosimy o odpowiedzi mieszkańców w Przejściu Świdnickim. Każdy, kto podzieli się swoją perspektywą, otrzyma przypinkę „Świeć przykładem”. Zestawienie wszystkich odpowiedzi będzie można zobaczyć na Facebooku Przejścia Dialogu, Wielokultur i WroMigranta –mówi Ewa Gruszewska z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Dodatkowo 17 listopada odbędą się bezpłatne warsztaty „Jeden Świat”. Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy z zakresu mechanizmów stereotypizacji i relacji międzygrupowych. Podczas zajęć pokazane zostanie, jak reagować na mowę nienawiści oraz dyskryminację i przemoc wynikającą ze stereotypów i uprzedzeń. 

Warsztaty: Jeden świat

Warsztaty / Wykład
Termin 17 listopada 2021 16:30

Miejsce Przejście Dialogu

Zobacz 

Wrocławski Stadion na niebiesko

W ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji 16 listopada od godz. 17.00 do 22.00 na niebiesko podświetlony zostanie Wrocławski Stadion. Akcja ta symbolizować ma m.in właśnie otwartość oraz tolerancję z jakiej słynie miasto.
 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji 2021 we Wrocławiu

Warsztaty / Akcje społeczne / Spotkania
Termin od 16 listopada 2021 do 17 listopada 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Poza tym cały czas we Wrocławiu, w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi, organizowane są konkursy dotacyjne dedykowane wsparciu dialogu międzykulturowego we wrocławskich szkołach i przedszkolach oraz wzmacnianiu tożsamości. Dotacje otrzymało 27 organizacji pozarządowych. Łączna kwota dofinansowania to 480 tys. zł.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl