wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:46

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przejście Dialogu otwarte przy ul. Świdnickiej. Spotkajmy się i porozmawiajmy

Przejście Dialogu otwarte przy ul. Świdnickiej. Spotkajmy się i porozmawiajmy

Małgorzata Wieliczko ,

Kliknij, aby powiększyć
Przejście Dialogu jest otwarte dla każdego przechodnia mawi/www.wroclaw.pl
Przejście Dialogu jest otwarte dla każdego przechodnia

Znane wszystkim wrocławskie Przejście Świdnickie ponownie otwiera swoje podwoje i staje się Przejściem Dialogu – punktem informacyjnym, warsztatowym, wystawienniczym i miejscem spotkań. Jakie informacje będą tam udzielane i jakie warsztaty prowadzone oraz kto z kim będzie się tam spotykał – opowiedziano 5 października br., czyli w pierwszym dniu działalności tego miejsca.

Reklama

– Przejście Dialogu odpowiada na aktualne potrzeby w zakresie dialogu społecznego. Jesteśmy dumni, że możemy tworzyć wyjątkowe miejsce, które ma stać się dla mieszkanek i mieszkańców Wrocławia przestrzenią spotkań, zrozumienia siebie nawzajem oraz współpracy wspierającej rozwój dialogu – to słowa Doroty Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, które jest koordynatorem i zarządzającym na nowo zagospodarowanej przestrzeni w przejściu podziemnym przy Świdnickiej.

Przejście Dialogu widziane od zewnątrz

Pomysł na stworzenie tego miejsca, gdzie będziemy rozmawiać o wszystkim ważnym dla nas jako społeczności,  wypłynął od prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i kilka miesięcy temu zdecydowano o wcieleniu go w życie. To przestrzeń niekomercyjna, do dyspozycji mieszkańców czy organizacji pozarządowych.

Dorota Feliks (WCRS), Bartłomiej Świerczewski (Departament Spraw Społecznych UM Wrocławia) i Dominik Kłosowski (Rada Miejska Wrocławia)

Dorota Feliks (WCRS), Bartłomiej Świerczewski (Departament Spraw Społecznych UM Wrocławia) i Dominik Kłosowski (Rada Miejska Wrocławia)

– To miejsce kojarzy mi się z salonem dyskusyjnym, który we Wrocławiu ma swoją długą tradycję. Chciałbym, żeby to miejsce było żywe, współtworzone przez mieszkańców i odpowiadające na wszelkiego rodzaju ich potrzeby, związane z dialogiem właśnie – powiedział Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, który w imieniu prezydenta miasta 5 października otworzył Przejście Dialogu. – Chcemy tu rozmawiać o tematach różnych, także trudnych, chcielibyśmy także móc rozwiązywać rozmaite kwestie właśnie dzięki rozmowie. By trafiający do Wrocławia przybysze, np. migranci, i osoby, które chciałyby czegoś ciekawego dowiedzieć się o naszym mieście – mogli tu przyjść, zadać pytanie i uzyskać na nie odpowiedź – podkreśla dyrektor Świerczewski. 

Nie bez znaczenia jest to, że Przejście Dialogu ma być także miejscem otwartym dla kultury – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i ma rezonować na całe miasto dzięki temu, że znajduje się w sercu Wrocławia, mieście dialogu.

Wrocławski radny Dominik Kłosowski, który również uczestniczył w symbolicznym przecięciu „niewidzialnej wstęgi” otwarcia, dodaje: – Bardzo podobają mi się utworzone w tej przestrzeni Przejścia Dialogu mniejsze pomieszczenia, sala kinowa, instrumenty muzyczne, sporo wrocławskich gadżetów, można tu wygodnie usiąść i porozmawiać, do czego zachęcam jak najczęściej.

Jak wygląda Przejście Dialogu?

To osiem funkcjonalnych przestrzeni (oddzielonych systemem zwijanych kurtyn), które w różny sposób mogą zostać wykorzystane. Jest np. dżungla – czyli zielona strefa, gdzie 40 roślinom stworzono warunki do zdrowego wzrostu, a ludziom do odpoczynku. Zielona przestrzeń została zaprojektowana przez wrocławską grupę pasjonatów i architektów i architektki zieleni: Tecla – Architektura i Urbanistyka oraz Fundację Plastformers. Dodatkowym elementem tej zielonej strefy jest dekoracja, wykonana ze sznurków, nawiązująca do idei dialogu. Będą tam też organizowane np. warsztaty ekologiczne dla osób w każdym wieku.

zielona strefa Przejście Dialogu

Ideą przyświecającą aranżacji Przejścia Dialogu stało się motto „Życie po życiu", a także ocieplenie, liczącej 350 mkw., przestrzeni tak, by całość była nie tylko przytulna, ale i inspirująca. Żaden mebel czy przedmiot, które tam się znalazły, nie jest przypadkowy, a starannie przemyślany i dobrany przez projektantów. Wykorzystano m.in. sprzęty sprzed lat, dając im nową tapicerkę i kolorystykę, dobrze korespondującą ze znajdującym się tuż za oknami przejściem podziemnym (fot. powyżej).  Wśród mebli są m.in. kultowe fotele polskiego i dolnośląskiego designu, np. modele Kudowa III i Kłodzko. Ta cała aranżacja to dzieło wrocławskich grup architektów Rewizja i Prolog.

strefa kulturalna Przejście Dialogu

Ciekawostką jest to, że cztery srebrne zasłony oddzielające poszczególne przestrzenie w strefie konsultacyjnej nie przepuszczają dźwięków (są chłonnoakustyczne).

<a class= " class="img-responsive" src="files/news/48485/przejscie-dialogu-projektanci.JPG">

Od lewej: Albert Miściorak (Zespół Dialogu Międzykulturowego WCRS), Bartosz Kowal (Grupa Projektowa Prolog) i Krzysztof Grześków (Grupa Projektowa Rewizja)

Punkt informacyjny i konsultacyjny w Przejściu Dialogu

W Przejściu Dialogu znajdziecie punkt, którego pracownicy udzielą informacji o aktualnych działaniach społecznych, prowadzonych przez wrocławskie instytucje oraz organizacje pozarządowe. W recepcji następuje pierwsze spotkanie z gośćmi Przejścia, tutaj także będzie można nabyć wiedzę o Wrocławiu w ogóle, zapytać o miejską destynację czy dowiedzieć się, co ciekawego we Wrocławiu teraz się dzieje. 

Jest również oferta dla nowych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, którzy dopiero je poznają i mają nieco problemów z załatwieniem zarówno spraw codziennych, jak i urzędowych. Takim poradnictwem będą zajmowały się zespół miejskiego punktu WroMigrant (WCRS) oraz Instytut Praw Migrantów.

informacje dla obcokrajowców WROmigrant

Ci, którzy chcą znaleźć pracę, mieszkanie w naszym mieście, szkołę dla swojego – cudzoziemcy dostaną przy takim stoliku pierwsze wrocławskie namiary 

Laboratorium społeczne i co-working

Przejście Dialogu to także miejsce, gdzie można wziąć udział w warsztacie, porozmawiać z lokalnymi działaczami i działaczkami, ale także zainicjować jakiś projekt, a potem nad nim pracować, np. wespół ze specjalistami, którzy zajmują się aktualnymi kwestiami społecznymi w mieście. Taka inicjatywa przyjęła roboczą nazwę „Laboratorium społeczne”.

Czasami trzeba będzie coś rozrysować, zapisać, przeczytać – indywidualnie albo w grupie. Przestrzeń wydzielona do tego celu w Przejściu Dialogu, czyli strefa co-workingu (fot. poniżej) świetnie się do tego nadaje, będąc dostosowana zarówno dla najmłodszych, jak i starszych użytkowników.

strefa co-workingu Przejście Dialogu

Wystawy, debaty, kameralne koncerty

W kolejnych tygodniach w Przejściu Dialogu będą organizowane debaty, wystawy, warsztaty, kameralne koncerty. Ich pomysłodawcy mają nadzieję przyciągnąć takimi działaniami każdego przechodnia, który znajdzie się w pobliżu Przejścia, umożliwiając mu zadanie intrygujących go pytań czy do włączenie się do dyskusji na tematy społeczne. Wybrane wydarzenia z Przejścia Dialogu będą miały swoją odsłonę wirtualną – transmisje online.

przestrzeń wystawiennicza Przejście Dialogu

Na razie w przestrzeni wystawienniczej (fot. powyżej) jest ekspozycja plakatów, ale będą pojawiały się w niej różne prace, związane z międzykulturowością i dialogiem  

Organizatorzy poszczególnych działań oraz operator – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, mają nadzieję, że to zachęci mieszkańców nie tylko do aktywnego uczestnictwa, ale także do przekazywania własnych pomysłów, które pozwolą na rozszerzenie oferty Przejścia Dialogu i wzmocnienie siły jej oddziaływania.

sala kinowa w Przejściu Dialogu

W sali kinowej, jeśli nie będzie zajęta na warsztaty, wyświetlane będą filmy o historii Wrocławia czy mniejszościach narodowych, żyjących w naszym mieście. Ta strefa zawsze będzie otwarta nawet po to, żeby ktokolwiek wszedł choćby na kilka minut, robiąc sobie przerwę w spacerze czy zakupach, a przy okazji zobaczył ciekawy dokument.

sala kinowa w Przejściu Dialogu

– Chcemy zachęcić mieszkanki i mieszkańców do wspólnego tworzenia tego miejsca, dlatego zapraszamy do zgłaszania pomysłów i inicjatyw. Można zaproponować, na przykład zorganizowanie warsztatu, spotkania grupy czy zajęć wymiany językowej. Głównym warunkiem jest związek z tematyką społeczną oraz niekomercyjny charakter wydarzenia – zaznacza dyrektor WCRS-u Dorota Feliks i radzi, żeby kontaktować się e-mailowo, telefonicznie albo osobiście z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego lub po prostu zgłosić to w Przejściu Dialogu.

Dialogopolis '21 – miesiąc dialogu i edukacji międzykulturowej

To wydarzenie zainauguruje działalność Przejścia Dialogu. Pod hasłem „Dialogopolis ’21” kryją się debaty, warsztaty i akcje artystyczne, podczas których podjęty zostanie temat edukacji językowej, czyli tego, jak uczyć się dialogu i jaki może mieć to wpływ na komunikację społeczną.

Dialogopolis potrwa do 26 października. Kuratorkami wydarzenia są Agnieszka Pajączkowska i Daria Sudoł. Dialogopolis

Dialogopolis 2021

Dialogopolis 2021

Wykład
Termin od 5 października 2021 do 28 października 2021

Miejsce Przejście Dialogu

Zobacz

Wszystkie warsztaty i debaty główne odbywać się będą w Przejściu Dialogu przy ul. Świdnickiej (przejście podziemne), wydarzenia towarzyszące oraz część artystycznych – w różnych lokalizacjach, wskazanych w programie. Debatom i rozmowom można przysłuchiwać się na żywo online – na Facebooku na profilu Przejście Dialogu oraz Wielokultury Wrocław.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy, a organizatorzy zastrzegają prawo do zmian formy wydarzenia zgodnie z obowiązującymi zasadami epidemicznymi.

Przejście Dialogu ściana w podziemiu

Efektownym rozwiązaniem jest wirtualna informacja o tym, co dzieje się w Przejściu Dialogu, wyświetlana na ścianie przejścia podziemnego na ul. Świdnickiej. W taki sposób będą między innymi reklamowane wszystkie ciekawe wydarzenia. Najbliższe – jak widać – to Dialogopolis '21

Zdjęcia: mawi/www.wroclaw.pl, WCRS

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl