wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Stop mowie nienawiści: systematyczne szkolenia miejskich instytucji

Wrocław rozpoczął systematyczne szkolenia miejskich instytucji kultury, zarządców nieruchomości oraz innych chętnych podmiotów na temat systemowego przeciwdziałania mowie nienawiści w przestrzeni miasta. M.in. dzięki odpowiedniej wiedzy i zasobom, w krótkim czasie udało się zniwelować ostatnie skutki mowy nienawiści, jakie dotknęły stadion baseballistów Barons Wrocław.

Reklama

Już pierwsze szkolenia przedstawicieli wrocławskich instytucji pokazują, że sami pracownicy zauważają problem i bardzo chętnie włączają się w jego rozwiązywanie. Poznają m.in. symbole o znaczeniu ksenofobicznym, podstawy prawne do ich usuwania i reagowania, zasady współpracy z władzami miasta, policją oraz strażą miejską.

Nowatorskim systemowym rozwiązaniem miasta jest stworzenie Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej. W ramach jego działań osoby skazane za czyny karalne odmalowują i usuwają nienawistne napisy i symbole, odpracowując w ten sposób nałożone przez sąd prace społeczne. Projekt jest realizowany przez Wrocławskie Centrum Integracji we współpracy z wieloma partnerami. Tylko w tym roku usunięto 350 takich znaków (jak się okazuje, z roku na rok liczba niedozwolonych symboli wzrasta).

We wtorek, 28 maja, w ramach powyższych działań, trwały prace niwelujące zniszczenia dokonane na tle mowy nienawiści na stadionie Barons Wrocław na Zakrzowie, miejscowej drużyny baseballowej. – W trakcie czterech godzin wymalowanych zostało 100 m kw. powierzchni, zużywając do tego około 35 litrów farby. Obiekt został odnowiony i mamy nadzieję, że już nikt nie dopuści się w tym miejscu podobnych czynów. Dziękujemy za szybką inerwencję Wrocławskiemu Centrum Sprawiedliwości Naprawczej – mówią przedstawiciele WCRS.

Dla przypomnienia, kilka tygodni temu prezydent Wrocławia Jacek Sutryk apelował o czujność, a w razie potrzeby reakcję wszystkich mieszkańców Wrocławia, którzy cenią Wrocław jako miasto tolerancyjne i otwarte dla wszystkich. Zwrócił uwagę, że do działań na rzecz eliminacji aktów nienawiści w przestrzeni publicznej może przyłączyć się każdy mieszkaniec - do czego oczywiście zachęcamy.

Czym jest Wrocławskie Centrum Integracji

To instytucja, gdzie można zgłaszać znaki i napisy nawołujące do nienawiści. WCI w ramach Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej doprowadzi do ich usunięcia. Działania te realizowane są przez osoby skazane wyrokami sądów na prace społeczne w ramach idei sprawiedliwości naprawczej.

– Zapraszamy wszystkie organizacje i instytucje do zakładania swoich profili na platformie www.wcsn.pl, gdzie w prosty sposób można zgłaszać akty mowy nienawiści, z kolei osoby indywidualne mogą oznaczać Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej na Facebooku, dając tym samym sygnał o potencjalnych wykroczeniach. Oczyśćmy nasze miasto z mowy nienawiści – mówią we Wrocławskim Centrum Integracji.

WCRS także realizuje liczne działania prewencyjne

Oprócz bezpośredniej reakcji, jakim jest zamalowywanie treści i symboli mowy nienawiści, ważne są działania prewencyjne, które mają zapobiegać podobnym incydentom w mieście. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego od lat realizuje bezpłatne działania edukacyjne przeciwdziałające dyskryminacji i mowie nienawiści (także w partnerstwie z policją, strażą miejską, Wrocławskim Centrum Integracji oraz organizacjami pozarządowymi).

– Organizujemy cykliczne warsztaty i szkolenia skierowane m.in. do szkół, instytucji kultury, biznesu, zarządców nieruchomości, rad osiedli i mieszkańców. Ich celem jest uwrażliwianie na mowę nienawiści, rozpoznawanie jej przejawów oraz poznawanie sposobów przeciwdziałania. Szkolenia tego typu są bardzo potrzebne, nie wszystkie bowiem symbole w sposób bezpośredni wskazują na mowę nienawiści – tłumaczy Albert Miściorak z WCRS.

Do programów WCRS należy m.in. „Sztafeta Szkół – Stop Mowie Nienawiści”, w której udział bierze ok. 60 szkół. Tylko w tym roku przeszkolono ponad 170 osób. Z kolei w innym projekcie, Ambasadorzy Dialogu, wzięło udział 218 nauczycieli.

– Bardzo licznie i aktywnie działają organizacje pozarządowe, które oferują podobne szkolenia. Ich oferty można znaleźć m.in. na naszej stronie wielokultury.wroclaw.pl oraz na profilu facebookowym – dodaje Albert Miściorak.

Czytaj także:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl