Wrocław w Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi

Wrocław przystąpi do Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi. Należy do niej 150 miast, stolica Dolnego Śląska będzie jedynym reprezentującym Polskę. Zdecydowali o tym radni miejscy podczas głosowania na sesji w czwartek, 17 września.


Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi (European Coalition of Cities against Rasism) to inicjatywa UNESCO powołana w 2004 roku. Należą do niej m.in. Berlin, Bruksela, Londyn, Paryż, Madryt, Barcelona, Ateny. Władze miasta chcą, aby Wrocław także się znalazł w tym gronie.

Ustrukturyzowane działanie w ramach koalicji pozwoli skutecznie zwalczać przejawy rasizmu w mieście. Przystępując do Koalicji Wrocław zobowiązuje się do stopniowej realizacji tzw. dziesięciopunktowego planu działań i co dwa lata składać sprawozdanie z postępów prac.

Plan zakłada m.in. większe wyczulenie na rasizm, wsparcie dla ofiar rasizmu i dyskryminacji, walka z rasizmem i dyskryminacją poprzez edukację oraz promowanie zróżnicowania kulturowego.

– Współpraca w ramach koalicji to dobra okazja na podpatrywanie najlepszych rozwiązań – podkreśla Jan Wais, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia.

UM/wZgłoś uwagę