wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Dobra rozmowa to taka, która daje możliwość wyrazu i wzajemnego usłyszenia się różnym osobom i grupom – zwłaszcza tym, które przez długi czas nie były słyszane. Taka, która unika klisz językowych i nie wpada w słowne pułapki.

Stale uważna, wrażliwa, badająca intencje, gotowa na zmiany i wzajemność. Polegająca nie tylko na mówieniu, ale również słuchaniu i usłyszeniu tego, co ma do powiedzenia druga strona. Dobra rozmowa to dialog. Ale co się dzieje, gdy rozmowy wcale tak nie wyglądają? Kiedy wypełnione są stereotypami, lękami i niezrozumieniem?

Co jeśli rozmowę zastępują projekcje, z góry założone opinie i wzajemne oskarżenia? W obliczu rosnącej polaryzacji odmiennych przekonań i radykalizacji języka, założenie, że „promocja dialogu” oraz „pozytywnych postaw” jest wystarczająca, okazuje się złudne.

Organizatorzy mają poczucie, że jako społeczeństwo potrzebujemy przyjrzenia się samym sobie i sobie nawzajem, nazwania problemów i propozycji działań, a nie tylko postulatów. Nieustannie będziemy zadawać sobie pytanie, jak rozmawiać, aby się usłyszeć i lepiej zrozumieć? W tym roku, w ramach pierwszej edycji Dialogopolis (nowa odsłona Targów Edukacji Międzykulturowej), chcemy przyjrzeć się językowi, którego używamy na co dzień.

Chcemy porozmawiać o „języku, który stwarza i kształtuje rzeczywistość” oraz poszukać takich sposobów jego używania, aby rzeczywistość, w której żyjemy, stawała się lepsza. Postaramy się znaleźć i wypracować rozwiązania, aby język, którym się posługujemy, wyrażał szacunek do różnych poglądów, nie krzywdził, pozbawiony był wykluczeń i zawierał różne perspektywy. Jak się komunikować, aby tworzyć pomosty, a nie mury - to wyzwanie aktualnych czasów i temat pierwszej edycji Dialogopolis.

Podczas licznych wydarzeń, na które już teraz Was/Państwa zapraszamy, podejmiemy temat edukacji językowej, czyli tego jak uczyć od najmłodszych lat i jaki ma ona wpływ na komunikację społeczną w dorosłym życiu. Zastanowimy się, czy za pomocą języka możliwe jest stworzenie przestrzeni równości włączającej wszystkie osoby, bez względu na płeć, wiek, narodowość, status społeczny, wyznanie, orientację seksualną. Porozmawiamy również o tym, jak język ewoluuje i co te zmiany powoduje.

A także, jak w języku rozpoznawać przemoc i jak na nią reagować, jak za pomocą języka udzielać pomocy i odpowiadać na potrzeby.

Program Dialogopolis powstał we współpracy z  przedstawicielami i  przedstawicielkami wrocławskich organizacji pozarządowych, aktywistkami i aktywistami społecznymi oraz z osobami działającymi w przestrzeni artystycznej.

Miejsce