Zobacz Wrocław z granitów, piaskowców, marmurów [MAPA]
2015-12-07 Komentarze:Zabytków, do których budowy posłużył kamień, są we Wrocławiu setki, ale i dziś architekci i budowniczowie chętnie wykorzystują granity, piaskowce, marmury.
Źródłem kamienia są głównie Sudety i przedpole Sudeckie. Obszar bogaty w różnorodne skały, granity, piaskowce i inne. Dzisiaj wiele kamieni jest sprowadzanych z zagranicy, także dlatego, że są tańsze. - o wrocławskich budowlach z kamienia opowiada prof. Marek Lorenc z Uniwersytetu Przyrodniczego. - Przez lata układano chodniki z betonowej kostki, a dzisiaj wraca się do kamiennych bruków.
Kamienne są naturalne, trwalsze, lepiej wyglądają. Oś Grunwaldzka – śliczna, ulica Oławska, bardzo ładna. Rynek też robi wrażenie. Wyobraża pan sobie Rynek wylany betonem?
Poza tym kamienie wykorzystuje się w budownictwie, banki, biurowce, nowe domy mają kamienne fasady. Ekonomia także się liczy – kamienne fasady są tańsze w utrzymaniu, odpowiednio wykonane i zamocowane elewacje są trwałe i ładne. Fasady tynkowane trzeba co kilkanaście lat malować.
Cała rozmowa z prof. Markiem Lorencem TUTAJ
Mapa wybranych obiektów z kamienia we Wrocławiu