wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Idą zmiany na rynku opału. Co się zmieni dla mieszkańców?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska 25 kwietnia 2024 r. opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Wszystko po to, aby nikt nie miał wątpliwości, że jakikolwiek węgiel jest ekologiczny. Co zmieni się dla osób ogrzewających dotychczas swoje domy ekogroszkiem lub miałem?

Reklama

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada, że po jego wejściu w życie dostępne będą następujące rodzaje opału:

  • węgiel kostka
  • węgiel orzech
  • węgiel orzech dla kotłów klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu (nowy rodzaj paliwa)
  • węgiel groszek,
  • węgiel groszek dla kotłów klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu
  • węgiel miał
  • węgiel antracyt,
  • paliwa stałe otrzymywane w procesie przeróbki termicznej węgla kamiennego
  • paliwa stałe otrzymywane w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego

Natomiast z dniem 1 lipca 2025 r. wyeliminowane mają zostać paliwa stałe otrzymywane w procesie przeróbki węgla brunatnego, a od 1 lipca 2029 r. na rynku zostaną jedynie orzechy i groszki dedykowane dla kotłów 3, 4 i 5 klasy lub spełniających wymogi ekoprojektu. W przypadku pozostałych paliw przewidywane są okresowe zaostrzenia norm aż do lipca 2029, kiedy te paliwa mają wypaść z rynku.

Nie będzie „ekogroszku” i „ekomiału”

Zgodnie z opublikowanym projektem zmian sformułowanie „ekogroszek” ma całkowicie zniknąć z użycia.

W zakresie sortymentów groszkowych pozostaną dwa rodzaje paliw: „węgiel groszek” oraz „węgiel groszek dla kotłów klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu”.

Jeżeli więc, po wejściu w życie rozporządzenia przedsiębiorcy będą wykorzystywali do oznaczania towarów nazwę handlową „ekogroszek”, mogą narazić się na zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd.

Podobnie jest z oznaczeniem „ekomiał”, który wkrótce będzie miał nazwę „węgiel miał”.

Według autorów projektu rozporządzenie przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz pozwoli pozyskać środki z KPO na związane z tym działania, w tym na finansowanie programu Czyste Powietrze.

Co zmiany oznaczają dla mieszkańców?

Według Łukasza Horbacza, prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, za kilka lat Polacy nie kupią zwykłej kostki, orzecha czy groszku. Zostaną im jedynie dwa paliwa przyszłości, dedykowane do kotłów 3, 4, 5 klasy i zgodnych z ekoprojektem. Oba mają wymogi w postaci maksymalnego popiołu na poziomie 7 proc., maksymalnej zawartości siarki na poziomie 0,60 proc. oraz maksymalnej wilgoci na poziomie 11 proc.

To kolosalna zmiana, która wywraca rynek węgla opałowego do góry nogami. Wymagania jakościowe dla dwóch paliw dopuszczonych do obrotu po czerwcu 2029 r. zostały tak ustalone, że eliminują zarówno węgiel krajowych producentów, jak i węgle z dotychczasowych kierunków importu.
Łukasz Horbacz

Nadchodzą trudne czasy dla polskiego węgla?

Według specjalistów z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, zawartości popiołu nie da się ograniczyć do wymaganego poziomu i wyprodukować takiej ilości paliwa, żeby odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku. Dodatkowo, polskie węgle cechują się wysoką zawartością siarki, która wynika z charakterystyki polskich złóż węglowych.

Okazuje się, jedynie część węgli rosyjskich mogłaby spełniać nowe kryteria. Te jednak nie trafią na krajowy rynek ze względu na nałożone embargo.

Zabraknie dopuszczonego opału?

Do 31 sierpnia 2024 r. kostka i orzech miałyby spełniać te same wymagania, co obecnie. Następnie zaczyna się ich stopniowe zaostrzanie. Jednak według ekspertów z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla już od pierwszej zmiany norm jakości, czyli od 1 września 2024 r. pojawią się istotne problemy z dostępnością tego paliwa.

Zaostrzenie parametru zawartości popiołu i siarki, a w późniejszym okresie również minimalnej wartości opałowej, pozostawi niewiele dostępnego towaru w asortymentach obecnych na rynku.
Łukasz Horbacz

Ogrzewanie będzie drożdsze?

Według sprzedawców węgla, pomimo wyznaczenia daty 1 lipca 2029 r. jako końca kostki i zwykłego orzecha, z tymi paliwami w znacznym stopniu trzeba będzie pożegnać się już wcześniej, gdyż po prostu nie będzie ich na rynku w wystarczającej ilości. Planowane zmiany w obszarze wymagań jakościowych doprowadzą do stanu, w którym większa część paliw oferowanych obecnie wypadnie zupełnie z rynku.  

W oczywisty sposób wpłynie to na drastyczny wzrost cen węgla. Dla niektórych odbiorców może on być tak istotny, że nie będą oni mogli pozwolić sobie na jego zakup.
Łukasz Horbacz

Obecnie w ramach konsultacji projekt rozporządzenia skierowano m.in. do Forum Energii, Polskiego Alarmu Smogowego oraz Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama