wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zieleń pomaga miastu walczyć z wyspami ciepła [„Pytamy o Wrocław”]
Pola Irygacyjne na Osobowicach - obszar przyszłego rezerwatu obejmie 751 ha, na których żyje 200 cennych gatunków roślin i zwierząt, w kółeczku Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia Redakcja www.wroclaw.pl
Pola Irygacyjne na Osobowicach - obszar przyszłego rezerwatu obejmie 751 ha, na których żyje 200 cennych gatunków roślin i zwierząt, w kółeczku Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wpływają na lokalny mikroklimat, ochładzając i oczyszczając powietrze. Redukują hałas i zatrzymują wodę. Tworzą przestrzenie do kontaktu z przyrodą i wypoczynku. O lasy i tereny zieleni we Wrocławiu Małgorzatę Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia, pyta Karolina Misztal.

Reklama

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje ograniczyć wyręby lasów przewidziane na 2024 r. Obejmują one między innymi lasy położone wokół Wrocławia. Co Pani sądzi o tej decyzji?

Małgorzata Demianowicz: – To bardzo dobra wiadomość. Nas oczywiście najbardziej interesują tereny zlokalizowane w pobliżu Wrocławia, czyli należące do Nadleśnictwa Oława, Miękini czy Obornik Śląskich. Te lasy znajdują się w rejonie dolin rzecznych i pełnią funkcje wodochronne, glebochronne. Cieszymy się, że nowy rząd w tych tematach chce iść z nami ramię w ramię.

Kto i w jaki sposób zarządza lasami we Wrocławiu?

– Na terenie miasta część lasów jest lasami komunalnymi, więc zajmuje się nimi Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Mamy również lasy państwowe, które podlegają Ministrowi Klimatu i Środowiska. Do głównych obowiązków zarządcy należy utrzymanie leśnego charakteru gruntów, ochrona i zwalczanie szkodników oraz utrzymanie bezpieczeństwa na terenach użytkowanych przez mieszkańców. Miasto w „swoich” lasach na pierwszym miejscu stawia na funkcje społeczne i rekreacyjne. To one są priorytetem. Dlatego wykonujemy na przykład tylko cięcia sanitarne, służące czyszczeniu przestrzeni i bezpieczeństwu, a tym samym, jak najwygodniejszemu korzystaniu z lasów przez mieszkańców.

Coraz więcej terenów we Wrocławiu jest objętych ochroną przyrody. Dlaczego i ile ich obecnie mamy?

– To naturalny proces, że coraz więcej obszarów chcemy chronić, bo na to zasługują. Formy ochrony przyrody na terenie Wrocławia dzielą się na ochronę obszarową w postaci fragmentu Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy i obszarów wchodzących w skład europejskiej sieci Natura 2000. Do nich należą: Las Pilczycki, Grądy w Dolinie Odry, Grądy Odrzańskie, Dolina Widawy, Łęgi nad Bystrzycą czy Kumaki Dobrej. Mamy 117 pomników przyrody (pojedynczych drzew, grup drzew, alei itd.), co daje w sumie 204 obiekty. Do tego jeszcze dochodzą cztery użytki ekologiczne: obszar na terenie Nowej Karczmy, dwa zbiorniki wodne na terenie Janówka, Lasek Oporowski i Las Pracki. Formy ochrony przyrody we Wrocławiu zajmują już ponad 2,5 tys. ha, czyli ok. 8,5 proc. powierzchni miasta.

Czym różnią się formy ochrony przyrody? Jakie są powody obejmowania obszarów ochroną prawną? Dlaczego Las Pracki, Oporowski czy pola irygacyjne na Osobowicach są obejmowane ochroną? I co z Laskiem Kuźnickim? Zapoznaj się z całą rozmową z cyklu „Pytamy o Wrocław”

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl