wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Polowanie na dziki na terenie Wrocławia. Kto o tym decyduje?

Mieszkańców osiedli Strachocin, Swojczyce i Wojnów zaniepokoiła informacja na temat planowanego polowania na dziki na terenie Wrocławia. Terminy polowań pojawiły się na oficjalnych stronach BIP urzędu miejskiego, jednak to nie władze miasta decydują o odstrzale zwierząt. Prezydent tylko informuje o terminach i miejscach, w których są planowane tzw. polowania zbiorowe.

Reklama

Gospodarka łowiecka w Polsce funkcjonuje w ramach wyznaczonych obwodów łowieckich, które zgodnie z prawem prowadzone są przez koła łowieckie Polskiego Związku Łowieckiego. 

Koła łowieckie "gospodarują" dziką zwierzyną w obwodach łowieckich. Ich działania wynikające z przepisów prawa, polegają m.in. na kontrolowaniu liczebności zwierzyny dla zapewnienia równowagi ekosystemów, minimalizowania szkód w uprawach rolnych czy zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Koła łowieckie są zobowiązane do kontroli m.in. struktury wiekowej i płciowej zwierząt występujących w obrębie obwodu łowieckiego. Metody tego działania są różnorodne - czasem to np. zimowe paśniki, czyli dokarmianie zwierzyny, ale czasem - i nie ma co tego ukrywać - to polowania z użyciem broni myśliwskiej.
Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska UMW

– Miasto nie ma na te decyzje myśliwych o polowaniach wpływu. Rolą miasta jest skuteczne informowanie mieszkańców, gdy zarządzający obwodem łowieckim myśliwi podejmą decyzję o redukcji liczby zwierząt, czyli po prostu o polowaniu – tłumaczy dyr. Demianowicz.

Miasto nie decyduje, a informuje

Prezydent Wrocławia jako organ samorządowy nie wydaje zgody na polowanie. My tylko przekazujemy informację o tym, że myśliwi będą prowadzić swoje działania w danym obwodzie łowieckim. To Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwałą z dnia 16 stycznia 2020 roku podzielił całe województwo na obwody łowieckie. Na mocy tej uchwały, która jest aktem prawa miejscowego, ponad 40% powierzchni Wrocławia zostało określone jako „obwody łowieckie”. Ponieważ każdym z obwodów  zarządza konkretne koło łowieckie, to ono decyduje o tym czy potrzebne są polowania czy innego rodzaju działania w ramach gospodarki łowieckiej. Jeśli koło łowieckie decyduje o przeprowadzeniu polowania, informujemy o tym mieszkańców. Na tym kończy się nasza rola.
Tomasz Sikora z biura prasowego UMW

– Tereny wchodzące w skład obwodów łowieckich są to obszary oddalone od zabudowy osiedlowej i obiektów użyteczności publicznej. Zgodnie z przepisami ustawy - np. w celu ostrzeżenia o polowaniu czy z powodu zapewnienia bezpieczeństwa prezydent miasta zobowiązany jest do poinformowania mieszkańców na stronach BIP urzędu miejskiego o terminach i miejscach, w których planowane są tzw. polowania zbiorowe. W praktyce za zabezpieczenie miejsca polowania i zapewnienie bezpieczeństwa osobom postronnym odpowiadają sami myśliwi – dodaje Sikora.

Szczegółowe informacje można uzyskać także u organizatorów polowań zbiorowych, których lista dostępna jest pod linkiem, a także w Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu.

Obwody łowieckie na terenie Wrocławia UM Wrocławia
Obwody łowieckie na terenie Wrocławia

Terminy polowań we Wrocławiu

Terminy zaplanowanych polowań na sezon jesień-zima 2024/2025:

  • 20 października 2024 r. (niedziela) od godz. 8:00 do 16:00,
  • 10 listopada 2024 r. (niedziela) od godz. 8:00 do 16:00,
  • 30 listopada 2024 r. (sobota) od godz. 8:00 do 16:00,
  • 14 grudnia 2024 r. (sobota) od godz. 8:00 do 16:00,
  • 8 stycznia 2025 r. (sobota) od godz. 8:00 do 16:00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama