wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:02

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Park Swojczycki Czarna Woda już gotowy [ZDJĘCIA]
Park Swojczycki Czarna Woda już gotowy [ZDJĘCIA]

Swój pełny urok pokaże dopiero wiosną, ale już można tam spacerować. Do dyspozycji mieszkańców są kładki na palach, pomosty nad wodą i ścieżki z małą architekturą. Trasa rekreacyjno-edukacyjna w Parku Swojczyckim – Czarna Woda jest już gotowa. Zarząd Zieleni Miejskiej jest po odbiorach inwestycji, a zrealizowano ją w ramach WBO.

Reklama

Park Swojczycki Czarna Woda to zielony teren między ulicami: Swojczycką, Gospodarską, Miłoszycką i Ludową. Pełno tam starych drzew, ptaków, jest też mały staw, który jest pozostałością starorzecza. Do tej pory miejsce było zaniedbane i odwiedzane przez nielicznych. Teraz w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zmieniło się. Zostało uporządkowane i urządzone w zgodzie z naturą. 

 - Jest pięknie, długo na to czekałam ale bardzo mi się podoba. Teraz jest gdzie wyjść i pospacerować, wcześniej brakowało tego w okolicy – mówi pani Ania, mieszkanka Swojczyc, którą spotkaliśmy w parku na spacerze z dzieckiem.

Ławki, pomosty, drewniana kładka

Prace zlecone przez Zarząd Zieleni Miejskiej były wykonywane w trudnym terenie, mocno zadrzewionym i wąskim. Dlatego inwestycja najpierw wymagała przeprowadzenia porządków, usunięcia śmieci i gruzu. Później jej sama cała realizacja odbywała się pod specjalnym nadzorem. Wszystkie prace i ingerencja w ten teren odbywała się tak, aby podkreślić jego charakter.

 - Budowlańcy używali naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia. Część obumarłych drzew i pni, które nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi pozostała w parku spełniając nadal swoją funkcję w ekosystemie – mówi Marek Szempliński z ZZM.

Przy drewnianych ścieżkach wzniesionych nad terenem na palach pojawiły się edukacyjne tablice w formie atrakcyjnych totemów. Informują m.in. o występujących tam gatunkach ptaków. W parku ustawiono również ławki oraz leżaki pozwalające w ciepłe dni na relaks i podziwianie natury. Ścieżki drewniane uzupełnią aleje wykonane z kruszywa. Świetnym miejscem do odpoczynku są też pomosty widokowe. Z parku można przejść nową drewnianą kładką do ul. Ludowej, z którego licznie korzystają mieszkańcy.

Prace pod nadzorem dendrologa i ornitologa

Prace przy parku prowadziła firma Tribud z Rogoży pod nadzorem dendrologa Radosława Urbana oraz ornitolog Katarzyny Jasnosz. Przed przystąpieniem do inwestycji każde drzewo zostało indywidualnie ocenione właśnie przez tych specjalistów. W konsultowaniu brała udział też Rada Osiedla i liderka projektu WBO. Co istotne była to pierwsza inwestycja w całości prowadzona już według wytycznych z „Karty informacyjnej do standardów ochrony drzew w inwestycjach”, którą wprowadził Wrocław, aby jeszcze lepiej chronić zieleń.

Czytaj więcej: Wrocław wprowadza wyjątkową ochronę drzew przy inwestycjach w mieście

Park w liczbach 

Powierzchnia całkowita: 25 327 m2, w tym:

  • ciągi komunikacyjne żwirowe: 1 149 m2
  • ciągi komunikacyjne drewniane na palach: 846 m2
  • ciągi komunikacyjne asfaltowe: 18,6 m2
  • urządzenia siłowni terenowej: 130 m2
  • tereny zieleni: 11 036,2 m2
  • zbiornik wodny: 12 031 m2
  • procent powierzchni biologicznie czynnej: 90 %
  • pomosty: 116,2 m2

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl