UMW, Magdalena PasiewiczOd lewej: punkt wymiany żywności na terenie ROD „Lepsze Jutro”, Katarzyna Gubała podczas warsztatów kulinarnych, regał z książkami na terenie ROD „Archimedes”
Miasto Wrocław wraz z Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi od 2023 roku zachęca działkowców do dzielenia się nadwyżkami plonów warzyw i owoców, które pozostają na ogrodach działkowych a mieszkańców do czynnego udziału w tym przedsięwzięciu. Co się działo w 2024 r. w ramach tej współpracy? Oto podsumowanie!
Pomysł współdzielenia nadwyżkami żywności znany jest wrocławianom dzięki kampanii „Wrocław nie marnuje”, która w stolicy Dolnego Śląska jest prowadzona od 2019 roku.
Dodatkowo, miasto wraz z wybranymi Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi (od 2023 r.) na ich terenie umieszcza specjalne stoły, na których działkowcy mogą zostawiać plony, dzieląc się świeżymi owocami, warzywami a nawet sadzonkami kwiatów, ziół i roślin. Powstały także regały lub skrzynie z książkami, które można czytać na miejscu lub zabrać do domu, a w ich miejsce przynieść i zostawić własne, niepotrzebne już nam tytuły.
Tegoroczna akcja „Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują” była dla nas wyjątkowa pod względem zaangażowania działkowiczów i mieszkańców. Wspólnie udało nam się stworzyć przestrzeń, w której niemarnowanie zasobów stało się nie tylko hasłem, ale codzienną praktyką.
Beata Flank, kierownik Dział Wsparcia i Doradztwa Ekologicznego
Jesienią, na zakończenie sezonu działkowego, na terenie wybranych ogrodów działkowych Miasto zorganizowało osiem ekologicznych warsztatów. Były one dedykowane działkowcom (i ich rodzinom z dziećmi), którzy przystąpili do akcji „Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują”. Był to czas z masą atrakcji i dobrej zabawy, a także możliwością nabycia przydatnych umiejętności.
Podczas warsztatów, w których łącznie uczestniczyło ponad 1600 osób, działkowicze wykonali samodzielnie hotele dla zapylaczy oraz domki dla jeży. Oprócz tego, malowali obrazy na sztalugach o tematyce ekologicznej, tworzyli tzw. ścieżkę zdrowia i wzięli udział w rodzinnych rozgrywkach na świeżym powietrzu.
Warsztaty ekologiczne organizowane we współpracy z Liga Ochrony Przyrody odbyły się w:
W lipcu br. na terenie ROD „Różanecznik” przy ul. Bezpiecznej odbyło się wydarzenie „Dzikie ogrody we Wrocławiu”, które przyciągnęło wielu mieszkańców. To była prawdziwa wyprawa przyrodnicza połączona z warsztatami kulinarnymi prowadzonymi przez znaną m.in. z telewizji ekspertkę od zdrowego żywienia – Katarzynę Gubałę.
Uczestnicy spacerowali wspólnie po miejskich parkach, skwerach i wałach. Rozmawiali o bioróżnorodności w mieście, jadalnych kwiatach na trawnikach i pączkach na drzewach. Zebrali ziołowe bukiety, których następnie użyli do ekologicznych dań tworzonych w przysłowiowy kwadrans. Wszystko z użyciem i wykorzystaniem roślinnych resztek z miejskiego targowiska czy warzywniaka.
Galeria zdjęć
Stoły do wymiany plonów i bookcrossing
W 2024 r. stoły do wymiany nadwyżek plonów pojawiły się na terenie 8 Rodzinnych Ogrodów Działkowych we Wrocławiu:
ROD „Różanecznik”,
ROD „Lepsze Jutro”,
ROD „Wytchnienie”,
ROD „Archimedes”,
ROD „Plon”,
ROD „Samo Życie”,
ROD „Oławka”,
ROD „Dobry Gospodarz”.
Stoły są miejscem, gdzie działkowcy mogą zostawiać swoje plony dzieląc się z innymi świeżymi owocami, warzywami, a nawet sadzonkami kwiatów, ziół i roślin. To doskonały sposób do bezinteresownego dzielenia się i przyczyniania się do budowania silniejszej wspólnoty lokalnej.
UM WrocławiaPunkt wymiany żywności na terenie ROD „Lepsze Jutro” przy ul. Prusa
Obok stołu znajduje się również regał na książki, co stanowi integralną część akcji "Wrocław nie marnuje - Bookcrossing". Inicjatywa ta polega na wymianie książek, które można przeczytać na miejscu lub zabrać ze sobą do domu, a w ich miejsce przynieść i zostawić własne, niepotrzebne już nam tytuły.
Jestem szczególnie dumna, że w tym roku zdołaliśmy zaangażować tak dużo Rodzinnych Ogrodów Działkowych do utworzenia stołów wymiany plonów i regałów bookcrossingowych. To wynik wielu miesięcy współpracy i kampanii informacyjnych, które miały na celu uświadomienie, jak ważna jest idea dzielenia i niemarnowania zasobów i żywności. Naszym działkowcom udało się wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju, a ich wysiłek jest dowodem na to, że wspólne działania mogą przynieść realne korzyści zarówno dla środowiska, jak i społeczności.
Beata Flank, kierownik Dział Wsparcia i Doradztwa Ekologicznego
Skrzynki bookcrossingowe zostały postawione w tym roku na terenie:
ROD „Różanecznik”,
ROD „Lepsze Jutro”,
ROD „Archimedes”,
ROD „Plon”.
UM WrocławiaRegał z książkami, ROD „Archimedes” przy ul. Nadrzecznej
Jakie są korzyści z bookcrossingu?
Promowanie czytelnictwa: ułatwia dostęp do literatury dla każdego, promując kulturę czytelniczą.
Zacieśnianie więzi: bookcrossing staje się pretekstem do rozmów i wymiany myśli między mieszkańcami.
Ekologia: książki krążą w społeczności, zmniejszając potrzebę kupowania nowych egzemplarzy i tym samym redukując zużycie zasobów.
Bank słoików to samoobsługowy regał, z którego każdy może wziąć lub zostawić na nim niepotrzebne słoiki. Inicjatywa promuje ekologiczny styl życia, ogranicza marnotrawstwo oraz propaguje ideę less waste, czyli ograniczania wytwarzania odpadów. W tym roku w naszym mieście powstały dwa takie punkty.
Pierwszy – na początku lipca na terenie ROD „Lepsze Jutro” przy ul. Prusa na Ołbinie. Drugi – około tydzień później na terenie ROD „Różanecznik” przy ul. Bezpiecznej na Różance.
Galeria zdjęć
Masz pytania? Skontaktuj się
Akcja „Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują” jest dedykowana wszystkim mieszkańcom Wrocławia.
Akcja "Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują" udowodniła, że wspólnymi siłami możemy osiągnąć znaczące rezultaty. Zachęcam wszystkich działkowiczów i mieszkańców Wrocławia do dalszego angażowania się w działania na rzecz klimatu i środowiska. Razem tworzymy lepszą przyszłość dla nas i kolejnych pokoleń.
Beata Flank, kierownik Dział Wsparcia i Doradztwa Ekologicznego
Wydział Energii i Klimatu UMW zaprasza wszystkich zainteresowanych działaniami kampanii do kontaktu. Wszelkie zapytania można kierować:
na adres e-mail: edukacjaekologiczna(at)um.wroc.pl,