wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miasto kontynuuje akcję „Wrocław dla pszczół”. Odbierz nasiona i zasiej kwietną łąkę

Zarząd Zieleni Miejskiej, przy wsparciu firmy Saatbau Polska, kontynuuje akcję „Wrocław dla pszczół”. Projekt polega na rozdawaniu paczuszek z nasionami roślin miododajnych, które każdy może zasiać choćby na balkonie. ZZM dystrybucję rozpoczął w drugiej połowie maja. Gdzie można zdobyć paczki z nasionami?

Reklama

Wrocław dla pszczół ma w założeniu promować zakładanie w mieście łąk kwietnych i rozpropagować ideę ich tworzenia wśród mieszkańców.

Chcielibyśmy równoważyć skutki powiększającej się zabudowy i kurczenia się terenów zielonych. O walorach łąk kwietnych chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Od kilku sezonów są one atrakcyjną alternatywą dla trawników. Retencjonują dwa razy więcej wody, pochłaniają zanieczyszczenia, tłumią hałas i są pokarmem dla zapylaczy
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Galeria zdjęć

Wspólnie zadbajmy o bioróżnorodność i więcej kolorów w mieście

Zapylacze to nie tylko pszczoły, są nimi także np. chrząszcze czy motyle. Miasta, takie jak Wrocław mogą stanowić dla nich swoisty przyczółek, w którym z uwagi na różnorodność siedlisk mogą znajdować dla siebie właściwe warunki
prof. Marcin Kadej, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Nie tylko włodarze, ale również mieszkańcy mogą zrobić dla zapylaczy wiele dobrego.

– Dlatego drugi rok z rzędu rozdajemy wspólnie z firmą Saatbau Polska pakiety nasion roślin miododajnych. Można je wysiać w swoich ogródkach czy nawet na balkonach. Jedną saszetką możemy obsiać teren nawet 2 mkw. W ten sposób wspieramy bioróżnorodność i możemy cieszyć oko większą liczbą kolorów kwiatów – dodaje Szymczak-Pomianowska.

Gdzie zdobyć nasiona „Pszczeli pożytek” na łąkę kwietną?

Przypomnijmy, że już w 2021 roku mieszkańcy z powodzeniem siali takie łąki. Pierwsza pojawiła się przy ulicy Gazowej na wrocławskim Tarnogaju. Akcję wspomagało Stowarzyszenie Osiedla dla Wrocławia. Porcje nasion „Pszczeli pożytek” przygotowała firma Saatbau Polska. Jedna saszetka powinna wystarczyć do obsiania ok. 2 metrów kwadratowych.

„Pszczeli pożytek”  jest dostępny w dni powszednie w specjalnym „nasionomacie” przy wejściu do siedziby Zarządu Zieleni Miejskiej (al. Śląska 1, Tarczyński Arena).

Galeria zdjęć

Nasiona będą również rozdawane przy okazji różnych wydarzeń.

20 maja Światowy Dzień Pszczół

20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Środowisko jest dzisiaj dosyć ubogie dla tych pożytecznych owadów, mają one coraz mniej miejsc do zdobywania pokarmu. Przy tej okazji szczególnie warto przypomnieć o trwającej akcji „Wrocław dla pszczół”.

Pielęgnacja zieleni nie może kończyć się na sianiu sadzeniu, nawożeniu, i przycinaniu. Dbać trzeba o cały ekosystem. Zieleni, którą się zajmujemy potrzebna jest równowaga w środowisku, w tym np. owady zapylające, zwłaszcza pszczoły. Ważne, byśmy wszyscy mieli świadomość tych potrzeb, dlatego z przyjemnością wspieramy akcję, która pomaga zapylaczom i jest przydatna w edukacji wrocławian
Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl