Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wrocław dla pszczół ma w założeniu promować zakładanie w mieście łąk kwietnych i rozpropagować ideę ich tworzenia wśród mieszkańców.
Chcielibyśmy równoważyć skutki powiększającej się zabudowy i kurczenia się terenów zielonych. O walorach łąk kwietnych chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Od kilku sezonów są one atrakcyjną alternatywą dla trawników. Retencjonują dwa razy więcej wody, pochłaniają zanieczyszczenia, tłumią hałas i są pokarmem dla zapylaczyKatarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW
Galeria zdjęć
Wspólnie zadbajmy o bioróżnorodność i więcej kolorów w mieście
Zapylacze to nie tylko pszczoły, są nimi także np. chrząszcze czy motyle. Miasta, takie jak Wrocław mogą stanowić dla nich swoisty przyczółek, w którym z uwagi na różnorodność siedlisk mogą znajdować dla siebie właściwe warunkiprof. Marcin Kadej, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
Nie tylko włodarze, ale również mieszkańcy mogą zrobić dla zapylaczy wiele dobrego.
– Dlatego drugi rok z rzędu rozdajemy wspólnie z firmą Saatbau Polska pakiety nasion roślin miododajnych. Można je wysiać w swoich ogródkach czy nawet na balkonach. Jedną saszetką możemy obsiać teren nawet 2 mkw. W ten sposób wspieramy bioróżnorodność i możemy cieszyć oko większą liczbą kolorów kwiatów – dodaje Szymczak-Pomianowska.
Gdzie zdobyć nasiona „Pszczeli pożytek” na łąkę kwietną?
Przypomnijmy, że już w 2021 roku mieszkańcy z powodzeniem siali takie łąki. Pierwsza pojawiła się przy ulicy Gazowej na wrocławskim Tarnogaju. Akcję wspomagało Stowarzyszenie Osiedla dla Wrocławia. Porcje nasion „Pszczeli pożytek” przygotowała firma Saatbau Polska. Jedna saszetka powinna wystarczyć do obsiania ok. 2 metrów kwadratowych.
„Pszczeli pożytek” jest dostępny w dni powszednie w specjalnym „nasionomacie” przy wejściu do siedziby Zarządu Zieleni Miejskiej (al. Śląska 1, Tarczyński Arena).
Galeria zdjęć
Nasiona będą również rozdawane przy okazji różnych wydarzeń.
20 maja Światowy Dzień Pszczół
20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Środowisko jest dzisiaj dosyć ubogie dla tych pożytecznych owadów, mają one coraz mniej miejsc do zdobywania pokarmu. Przy tej okazji szczególnie warto przypomnieć o trwającej akcji „Wrocław dla pszczół”.
Pielęgnacja zieleni nie może kończyć się na sianiu sadzeniu, nawożeniu, i przycinaniu. Dbać trzeba o cały ekosystem. Zieleni, którą się zajmujemy potrzebna jest równowaga w środowisku, w tym np. owady zapylające, zwłaszcza pszczoły. Ważne, byśmy wszyscy mieli świadomość tych potrzeb, dlatego z przyjemnością wspieramy akcję, która pomaga zapylaczom i jest przydatna w edukacji wrocławianMarek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu