Link do strony www.wroclaw.pl

  Światowy Dzień Pszczół - trwa akcja „Wrocław dla pszczół”. Zasiej kwietną łąkę [WIDEO]

  Osiedla dla Wrocławia we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej i przy wsparciu Fundacji IntegrArte, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz rad osiedli zapraszają do udziału we wspólnym ukwiecaniu stolicy Dolnego Śląska. „Wrocław dla pszczół” to akcja skierowana do wszystkich mieszkańców, którzy chcą więcej łąk kwietnych we Wrocławiu.

  Sianie kwietnej łąki na Tarnogaju mat. prasowe
  Sianie kwietnej łąki na Tarnogaju

  20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Środowisko jest dzisiaj dosyć ubogie dla tych pożytecznych owadów, mają one coraz mniej miejsc do zdobywania pokarmu. W ten dzień szczególnie warto przypomnieć o trwającej na wrocławskich osiedlach akcji „Wrocław dla pszczół”.

  Czytaj także: 20 maja – Światowy Dzień Pszczół

  – Akcja zaczęła się od zasiania pokazowej łąki na Tarnogaju przy ul. Gazowej. Teren będący nielegalnym parkingiem znalazł zastosowanie zgodne ze swoim przeznaczeniem - będzie kwietną łąką, dającą możliwość relaksu mieszkańcom i pożyteczną dla pszczół – wyjaśnia Dobrosława Binkowska, koordynatorka akcji „Wrocław dla pszczół”.

   

  Sianie kwietnej łąki na Tarnogaju, fot. mat. prasowe

  – Pielęgnacja zieleni nie może kończyć się na sianiu sadzeniu, nawożeniu, i przycinaniu. Dbać trzeba o cały ekosystem. Zieleni, którą się zajmujemy potrzebna jest równowaga w środowisku, w tym np. owady zapylające, zwłaszcza pszczoły. Ważne, byśmy wszyscy mieli świadomość tych potrzeb, dlatego z przyjemnością wspieramy akcję, która pomaga zapylaczom i jest przydatna w edukacji wrocławian – podkreśla Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

  Wrocław dla pszczół na Muchoborze Wielkim Kolejną łąkę z nasion "Pszczelego pożytku" razem z mieszkańcami zasialiśmy...

  Opublikowany przez Zielony Wrocław Środa, 19 maja 2021

  W ostatnich dniach kwietne łąki zostały zasiane także m.in. na Jagodnie oraz Muchoborze Wielkim. Do założenia swoich łąk szykują się już mieszkańcy Gaju i Leśnicy.

  Gdzie można odebrać nasiona

  Nasiona „Pszczeli pożytek” przygotowane przez firmę Saatbau Polska, podzielone na porcje wystarczające do obsiania 2 mkw. ziemi trafiły do 30 zarządów rad osiedli - członków Stowarzyszenia Osiedla dla Wrocławia. Można je odebrać m.in. na: Oporowie, Jagodnie, Księżu, Muchoborze Wielkim, Klecinie, Leśnicy, Nadodrzu czy Przedmieściu Świdnickim. Każde opakowanie zawiera 14 gatunków roślin miododajnych, które będą kwitły od 3 tygodni po zasianiu aż do pierwszych przymrozków.
  Paczka nasion „Pszczeli pożytek”, fot. mat. prasowe

  – Mieszkańcy, którzy zechcą posiać „Pszczeli pożytek” w swoim ogródku, na balkonie albo na pobliskim skwerku lub w parku, powinni zgłosić się do właściwej rady osiedla. Do siania nie trzeba żadnych pozwoleń czy szczególnych przygotowań. Można także skontaktować się z nami telefonicznie (500 408 001), mailowo lub przez Facebooka Osiedla dla Wrocławia. Serdecznie zachęcamy do udziału, bo to właśnie mieszkańcy najlepiej wiedzą co dzieje się w ich okolicy i gdzie można zasiać łąki. Działamy razem dla wrocławskich pszczół – dodaje Dobrosława Binkowska.

  Nasionomat przed siedzibą ZZM we Wrocławiu, fot. ZZM Wrocław

  Nasiona do samodzielnego wysiania można także bezpłatnie pobrać ze specjalnego „nasionomatu” przed siedzibą Zarządu Zieleni Miejskiej przy ul. Trzebnickiej 33. Dostępne są w dni powszednie, do wyczerpania zapasów.
  Przejdź do funpage Zielony Wrocław na stronie Facebook