wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Podczas remontów zadbajmy o ptaki i nietoperze.

Władze Wrocławia apelują: Podczas remontów budynków dbajmy o ptaki i nietoperze

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Wrocławskie budynki stanowią schronienie także dla ptaków oraz siedliska nietoperzy. Podczas remontów i modernizacji możemy im zaszkodzić. Władze miasta przygotowały zestaw porad, jak nie zaszkodzić skrzydlatym współlokatorom.

Reklama

Ptaki gniazdują w załomach elewacji i dachów, na poddaszach, w szczelinach ścian. Na nietoperze natkniemy się na strychach, w rzadko odwiedzanych piwnicach i korytarzach. We Wrocławiu napotkać można przedstawicieli wielu gatunków, m.in. pustułki, pójdźki, kopciuszki, kawki, płomykówki.

Wszystkie gatunki ptaków, wykorzystujących obiekty budowlane jako miejsca swojego gniazdowania, a także wszystkie gatunki występujących w Polsce nietoperzy, objęte są ochroną prawną.

Oznacza to, że w stosunku do ptaków i nietoperzy obowiązuje szereg zakazów, w tym zakazy m.in.: zabijania, niszczenia ich jaj, młodocianych, siedlisk, ostoi. Nie powinno się niszczyć, usuwać i uszkadzać gniazd, płoszyć i niepokoić.

Remont z szacunkiem dla ptaków i innych lokatorów

Remonty są niezbędne, lecz należy w taki sposób planować prace, aby pogodzić potrzeby ludzkie z ochroną zwierząt. Urząd Miejski Wrocławia od lat informuje zarządców nieruchomości o obowiązujących przepisach.

 

Dla ułatwienia planowania prac budowlanych, Wydział Środowiska przygotował materiały informacyjne (ulotki) z instrukcjami dotyczącymi obowiązków zarządców podczas remontów oraz termomodernizacji budynków.

Materiał informacyjny UM Wrocław
Materiał informacyjny

Najważniejsze zasady ochrony ptaków i nietoperze w trakcie remontu budynku:

  • Wykonaj inwentaryzację obiektu budowlanego. Powinna ona być przeprowadzona przez przyrodnika w terminach największej aktywności zwierząt;
  • Zaplanuj optymalny termin przeprowadzenia prac;

Materiał informacyjny UM Wrocław
Materiał informacyjny

  • Zaplanuj działania minimalizujące. W przypadku znalezienia potencjalnych siedlisk, zabezpiecz je;
  • Wyrównaj straty. Jeśli w wyniku remontu niemożliwe było ocalenie siedlisk lub gniazd, zapewnij siedliska zastępcze, np. skrzynki lęgowe.
Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama