wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. W sylwestra Wrocław nie strzela
Głowa psa wynurzająca się spod koca. W kółku przekreślone fajerwerki (zdjęcie ilustracyjne) Shutterstock/Sonja Rachbauer
Głowa psa wynurzająca się spod koca. W kółku przekreślone fajerwerki (zdjęcie ilustracyjne)

Strzały, huki, świsty i godzinami unoszący się w powietrzu duszący dym – tak zwykliśmy witać nowy rok. A to oznacza, że jedni się bawią, a inni siedzą pod kocem, by zagłuszyć hałas. Aby sylwester dla wszystkich był zabawą, zrezygnujmy z fajerwerków. Bawmy się wspólnie, dbając o bliskich!

Reklama

Wrocław nie będzie strzelał w sylwestra już ósmy rok. Dotyczy to jednak tylko oficjalnych imprez. Na osiedlach i wałach niektórzy wrocławianie nadal puszczają sztuczne ognie.

To się nie zmienia – Wrocław nie strzela

Huk rozlega się nie tylko w noc sylwestrową, ale jeszcze kilka dni po Nowym Roku. Nie ma przecież sensu trzymać fajerwerków na przyszły rok… A stres związany z nagłym strzałem dla osób starszych jest niebezpieczny, dla dzieci przerażający, a zwierzętom sprawia wręcz fizyczny ból.

Dlatego na miejskich placach i straganach nie znajdziecie już stoisk z fajerwerkami. Inne omijajcie szerokim łukiem.

Nie krzywdź innych swoją zabawą

Człowiek różnie reaguje na stres związany z nagłym hukiem. Może krzyknąć, panicznie się zaśmiać, chwycić za pierś. Z pewnością poczuje nagłe uderzenie serca i weźmie gwałtowny wdech. A jak zareaguje zwierzę? One cierpienie pokażą:

  • drżeniem mięśni na całym ciele;
  • ziajaniem;
  • nadmiernym ślinieniem się;
  • przyspieszonym biciem serca, które niemal da się usłyszeć;
  • niespokojnym krążeniem po pomieszczeniach w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca;
  • szczekaniem;
  • wymiotowaniem;
  • niekontrolowanym załatwianiem się w domu;
  • agresją.

Dotyczy to wszystkich zwierząt, udomowionych i dzikich.

– Hałas jest czynnikiem stresogennym. Psy odbierają dźwięki w znacznie szerszym zakresie niż ludzie – mówi dr Anna Budny-Walczak, dogoterapeutka z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.

Ponieważ psy słyszą od nas lepiej, ich reakcja na głośniejsze dźwięki będzie również intensywniejsza. Dźwięk petard hukowych wywołuje u nich reakcje psychiczne, stany lękowe, a nawet zaburzenia ruchowe.
dr Anna Budny-Walczak

Jak pomóc zwierzętom?

Człowiek dorosły schowa się pod kocem albo dwoma. Dziecko zacznie płakać. Wszystkim osobom wrażliwym na dźwięk polecamy w sylwestra słuchawki wygłuszające albo zatyczki do uszu.

Jeśli zaś chodzi o zwierzęta, to poza wsparciem emocjonalnym nie ma jednego cudownego sposobu:

– Na przykład moje koty są bardzo wrażliwe na huk petard, dlatego na ten czas są izolowane w pokoju z małym oknem. Znam osoby, których psy uspokaja delikatna muzyka, gryzaki albo jedzenie w zaskakującej formie. Sprawdzają się maty do wylizywania – wylicza dr Budny-Walczak.

Z całą pewnością na spacer z psem warto wybrać się wcześniej, tak aby nie trafić na pierwsze próby sylwestrowych wystrzałów. I nic na siłę:

Nie wyciągajmy na siłę psa na dwór. A jeśli wybierze nietypowe miejsce na legowisko, na przykład wannę lub szafę, zostawmy go tam.
dr Anna Budny-Walczak

– A jeśli wybierze nietypowe miejsce na legowisko, na przykład wannę lub szafę, zostawmy go tam. Możemy przygotować mu dodatkowe koce, aby mógł się w nich zakopać. Ważne, aby zwierzę czuło się bezpiecznie – dodaje dogoterapeutka.

Warto jeszcze:

  • Pozasłaniać okna i pozapalać światła, by nie było widać błysków z zewnątrz.
  • Włączyć telewizor lub radio, aby zagłuszyć choć trochę wystrzały.
  • Zająć psa zabawą albo przysmakiem, którym pies zajmie się dłuższy czas (suszone kości, wspomniane kongo).
  • Podać posiłek bogaty w węglowodany i witaminę B6, która działa tonizująco na układ nerwowy.
  • Na spacerze, nawet jeśli wydaje nam się, że jeszcze nikt nie strzela, nie spuszczać psa ze smyczy. A najlepiej założyć mu szelki zamiast obroży.
  • Do obroży przymocować adresówkę. Jeśli pies ucieknie, łatwiej go będzie znaleźć.
  • Nie zostawiać psa na zewnątrz samego.

Jeśli pies mocno reaguje psychicznie na hałas, można rozważyć podanie mu leków uspokajających. Dawkę i rodzaj leku należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl