wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. SZOP odbiera już odpady w całym Wrocławiu, także na Krzykach

Od 19 kwietnia samochód zbierający odpady problemowe (SZOP) dojedzie też na Krzyki. To oznacza, że już na wszystkich wrocławskich osiedlach, w ustalonych terminach i miejscach, SZOP będzie czekać na przyjęcie od wrocławian odpadów. Można oddać tu stare żelazko, radio, zużyte baterie czy resztki farby czyli odpady problematyczne.

Reklama

– Chcielibyśmy, aby jak największa liczba mieszkańców korzystała z tej formy odbioru. Mamy nadzieję, że ten wygodny sposób na pozbycie się niektórych odpadów komunalnych zyska uznanie również wśród mieszkańców osiedli położonych w rejonie Krzyków – podkreśla Magdalena Wrońska ze spółki Ekosystem.

W pierwszym kwartale 2021 r. oddano do SZOPa ponad 20 ton odpadów.

Joanna Szwaja jest kierowcą i zbiera odpady problemowe od mieszkańców Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

SZOPy na ulicach Wrocławia

Stare żelazko, radio, zużyte baterie czy resztki farby, które dotychczas należało przywieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, teraz można oddać na swoim osiedlu. Od początku roku odbierają je tzw. SZOP-y - Samochody Zbierające Odpady Problematyczne.

Wrocławska spółka Ekosystem, zajmująca się gospodarką odpadami, od tego roku wprowadziła nową usługę, dzięki której mieszkańcy mogą w prosty sposób pozbyć się problematycznych odpadów takich jak stare czajniki, radia, resztki farby, kleje, oleje, baterie, tonery czy ładowarki.

Wystarczy przynieść je do SZOP-a, czyli samochodu, który dwa razy w miesiącu przyjeżdża po ich odbiór na poszczególne osiedla.

– Chcemy w ten sposób pomóc wrocławianom, aby nie musieli przywozić swoich kłopotliwych odpadów na ul. Michalczyka lub Janowską, gdzie znajdują się nasze punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych – mówi Bartosz Małysa, Prezes Zarządu Ekosystem Sp. z o.o.

– To my przyjedziemy po nie do mieszkańców. Dzięki temu za darmo mogą pozbyć się m.in. niepotrzebnego małego sprzęt AGD lub RTV czy resztek chemikaliów, które zwykle zalegają w domach czy piwnicach i nie wiadomo, co z nimi zrobić. Często lądują one w pojemnikach na odpady komunalne czy kontenerach na odpady wielkogabarytowe, gdzie nie powinny się znaleźć.

Zbiórki dwa razy w miesiącu

SZOP-y wyjechały na wrocławskie ulice na początku stycznia 2021 roku. Jako pierwsi mogli z nich skorzystać mieszkańcy Psiego Pola oraz Fabrycznej, którzy oddali 7 t odpadów. Głównie była to elektronika, m.in. stare klawiatury, komputery, telefony. Ludzie przynoszą też zużyte baterie, przeterminowane leki, farby czy kleje. Od 23 lutego SZOP-y pojawiają się również na ulicach Starego Miasta i Śródmieścia.

Na każdym osiedlu SZOP zatrzymuje się dwa razy w miesiącu, na dwie godziny - zwykle w godzinach od 14.30 do 21.00, w zależności od lokalizacji. Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem, który jest dostępny na stronie internetowej spółki Ekosystem.

SZOP odbiera:

 • małogabarytowe urządzenia elektroniczne lub elektryczne,
 • rozpuszczalniki,
 • środki ochrony roślin
 • lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe,
 • oleje i tłuszcze jadalne,
 • przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych
 • farby, opakowania po farbach,
 • tusze, tonery do drukarek,
 • kleje, opakowania po klejach,
 • lepiszcze i żywice
 • detergenty,
 • baterie, akumulatory,
 • przeterminowane leki.
 • Nie przyjmuje odpadów nieposegregowanych, spoza w/w katalogu i pochodzących z działalności gospodarczej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl