– Chcielibyśmy, aby jak największa liczba mieszkańców korzystała z tej formy odbioru. Mamy nadzieję, że ten wygodny sposób na pozbycie się niektórych odpadów komunalnych zyska uznanie również wśród mieszkańców osiedli położonych w rejonie Krzyków – podkreśla Magdalena Wrońska ze spółki Ekosystem.
W pierwszym kwartale 2021 r. oddano do SZOPa ponad 20 ton odpadów.
Joanna Szwaja jest kierowcą i zbiera odpady problemowe od mieszkańców Wrocławia, fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
SZOPy na ulicach Wrocławia
Stare żelazko, radio, zużyte baterie czy resztki farby, które dotychczas należało przywieźć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, teraz można oddać na swoim osiedlu. Od początku roku odbierają je tzw. SZOP-y - Samochody Zbierające Odpady Problematyczne.
Wrocławska spółka Ekosystem, zajmująca się gospodarką odpadami, od tego roku wprowadziła nową usługę, dzięki której mieszkańcy mogą w prosty sposób pozbyć się problematycznych odpadów takich jak stare czajniki, radia, resztki farby, kleje, oleje, baterie, tonery czy ładowarki.
Wystarczy przynieść je do SZOP-a, czyli samochodu, który dwa razy w miesiącu przyjeżdża po ich odbiór na poszczególne osiedla.
– Chcemy w ten sposób pomóc wrocławianom, aby nie musieli przywozić swoich kłopotliwych odpadów na ul. Michalczyka lub Janowską, gdzie znajdują się nasze punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych – mówi Bartosz Małysa, Prezes Zarządu Ekosystem Sp. z o.o.
– To my przyjedziemy po nie do mieszkańców. Dzięki temu za darmo mogą pozbyć się m.in. niepotrzebnego małego sprzęt AGD lub RTV czy resztek chemikaliów, które zwykle zalegają w domach czy piwnicach i nie wiadomo, co z nimi zrobić. Często lądują one w pojemnikach na odpady komunalne czy kontenerach na odpady wielkogabarytowe, gdzie nie powinny się znaleźć.
Zbiórki dwa razy w miesiącu
SZOP-y wyjechały na wrocławskie ulice na początku stycznia 2021 roku. Jako pierwsi mogli z nich skorzystać mieszkańcy Psiego Pola oraz Fabrycznej, którzy oddali 7 t odpadów. Głównie była to elektronika, m.in. stare klawiatury, komputery, telefony. Ludzie przynoszą też zużyte baterie, przeterminowane leki, farby czy kleje. Od 23 lutego SZOP-y pojawiają się również na ulicach Starego Miasta i Śródmieścia.
Na każdym osiedlu SZOP zatrzymuje się dwa razy w miesiącu, na dwie godziny - zwykle w godzinach od 14.30 do 21.00, w zależności od lokalizacji. Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem, który jest dostępny na stronie internetowej spółki Ekosystem.
SZOP odbiera:
- małogabarytowe urządzenia elektroniczne lub elektryczne,
- rozpuszczalniki,
- środki ochrony roślin
- lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe,
- oleje i tłuszcze jadalne,
- przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych
- farby, opakowania po farbach,
- tusze, tonery do drukarek,
- kleje, opakowania po klejach,
- lepiszcze i żywice
- detergenty,
- baterie, akumulatory,
- przeterminowane leki.
- Nie przyjmuje odpadów nieposegregowanych, spoza w/w katalogu i pochodzących z działalności gospodarczej.