W najbliższy poniedziałek (12 sierpnia) o godzinie 11:00 przy wybiegu słoni indyjskich, Birmy i Toto, odbędzie się wydarzenie pod tytułem „O Słoniach bez tabu” przygotowane przez zespół opiekunów.
Warto zostać chwilę dłużej, bo o godzinie 12:30 słonice dostaną mały poczęstunek złożony z wyjątkowych przysmaków, jakich nie dostają na co dzień. Co to będzie? Na razie to tajemnica!
Birma i Toto – słonice po przejściach
O Birmie i Toto pisaliśmy już w naszym portalu. Przypomnijmy, że obie są seniorkami: mają ponad 60 lat, a to bardzo dużo jak na zwierzęta tego gatunku.
Zanim trafiły do zoo, nie miały łatwego życia, o czym świadczą zniekształcone od więzów kości nóg i liczne blizny, zapewne od narzędzi stosowanych podczas tresury w cyrku Toto ma także częściowo sparaliżowaną trąbę, przez co trudno jej sięgać po pokarm, który jest umieszczony wyżej.
– Nie wiadomo dokładnie, co przeżyły, ale ta cyrkowa przeszłość pozostawiła ślady nie tylko na ich ciałach, ale także w psychice – mówiła nam Anna Konieczko, która zajmuje się słonicami od 15 lat, nazywa je czule dziewczynami i wraz z pozostałymi opiekunami robi wszystko, by czuły się jak najlepiej.
Pod troskliwą opieką wrocławskich opiekunów nieme i wycofane przez lata „dziewczyny” odzyskały głos: Toto trąbi, a Birma ryczy.
Obie lubią muzykę (ale nie każdą), deszcz i kochają swoje towarzystwo. Uwielbiają jeść i są w stanie pochłonąć nawet 100 kg karmy dziennie.
Światowy Dzień Słonia. Co to za święto?
Światowy Dzień Słonia jest obchodzony od 2012 roku i ustanowiono go po to, by zwrócić naszą uwagę na tragiczną sytuację tych zwierząt – słonie, zarówno te, które żyją w Azji, jak i te afrykańskie, są jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Giną z powodu kłusownictwa i nielegalnego handlu kością słoniową, a także przez utratę siedlisk.
Nie przykładajmy ręki do cierpienia słoni
Jak co roku przypominamy także apel pracowników wrocławskiego zoo, by być świadomym turystą i pamiętać, że słonie cierpią nie tylko w cyrku, ale także podczas tresury przygotowującej je do wożenia turystów.
Podobnie szkodliwe są kąpiele ze słoniami, kreowane jako fantastyczna, dobra dla tych zwierząt atrakcja. To, że na naszych oczach słonie nie są bite, nie oznacza, że nie dzieje się to za kulisami.