wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”

Rozpoczyna się rozbudowa wrocławskiej oczyszczalni ścieków. To kluczowy element adaptacji infrastruktury Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do rosnącej liczby mieszkańców oraz do coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak nawalne deszcze.

Reklama

134 mln zł netto na modernizację pompowni ścieków, osadników wstępnych, ale także budowę instalacji Anammox, czyli innowacyjnej technologii, którą opatentowali inżynierowie MPWiK i naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków

W ostatnich latach Wrocław dynamicznie się rozwija, stając się jednym z najszybciej rosnących miast w Polsce. Zwiększająca się liczba mieszkańców i inwestycji wymaga nowoczesnych rozwiązań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Obecna infrastruktura, choć w pełni funkcjonalna, wymaga rozbudowy, aby sprostać przyszłym wyzwaniom i zapewnić mieszkańcom najwyższy standard życia. Rozbudowa oczyszczalni ścieków jest odpowiedzią na te potrzeby.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków to nie tylko inwestycja w naszą infrastrukturę, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość mieszkańców Wrocławia. Dzięki temu projektowi nasze miasto będzie mogło się rozwijać w sposób zrównoważony i bardziej odporny na wyzwania, jakie niesie ze sobą zmieniający się klimat. Dziś doświadczamy trudnej sytuacji pogodowej, co oznacza, że obraliśmy właściwy kierunek realizując nasze inwestycyjne plany.
Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia

Nieczystości z całego Wrocławia po przejściu przez system kanalizacji trafiają do oczyszczalni ścieków położonej na Janówku. Jest to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu. Ostatnia modernizacja oczyszczalni miała miejsce w 2012 roku i od tego momentu posiada zdolność oczyszczania ok. 150 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę.

Projekt rozbudowy oczyszczalni zakłada przyjęcie większego ładunku zanieczyszczeń przez zwiększenie maksymalnej przepustowości do 209 000 metrów sześciennych na dobę. Infrastruktura i obiekty dostosowane zostaną do przyjęcia ścieków nadmiarowych w pogodzie deszczowej, co pozwoli na bardziej efektywne oczyszczanie większej ilości ścieków, przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne.

Nowe technologie, które zostaną wdrożone we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, umożliwią nam bardziej efektywne oczyszczanie ścieków, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Zmiany klimatu, w tym wzrost częstotliwości i intensywności nawalnych deszczy, stanowią coraz większe wyzwanie dla wszystkich miast, nie tylko w Polsce. Rozbudowa oczyszczalni pozwoli na zwiększenie odporności miasta na zmieniające się warunki środowiskowe.
Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu

Pierwszy etap budowy rozpoczęty

Rozbudowa oczyszczalni będzie realizowana w trzech etapach. Pierwszy z nich właśnie się rozpoczyna i potrwa do grudnia 2026 roku. Wykonawcą tej części zadania jest Inżynieria Rzeszów. W tym kroku zostanie rozbudowana część mechaniczna oczyszczania ścieków. Wykonawca przebuduje obiekty służące do podczyszczana wstępnego, w tym m.in. kraty i piaskownik.

I etap rozbudowy oczyszczalni ścieków, wizualizacja MPWiK S.A.
I etap rozbudowy oczyszczalni ścieków, wizualizacja

Zmodernizowana zostanie także pompownia główna ścieków oraz cztery istniejące osadniki wstępne. Ponadto, zostaną wybudowane dwa nowe osadniki wstępne. Modernizacji zostaną poddane także rurociągi technologiczne, które łączą obiekty. 

Na rynku działamy już od ponad 30 lat. W tym czasie zrealizowaliśmy ponad 600 różnego rodzaju kontraktów na terenie całej Polski. Posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierską oraz szeroką bazę sprzętową. Pierwszy etap rozbudowy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków to kolejne ciekawe wyzwanie w naszym portfolio, szczególnie ze względu na autorskie rozwiązania MPWiK i Politechniki Wrocławskiej. Nasz zespół jest przygotowany do realizacji prac, które rozpoczynamy już od najbliższego poniedziałku. W 2022 roku oddaliśmy do użytkowania zbiorniki retencyjne w Porcie Południowym. To jedna z największych tego typu inwestycji w Europie, którą wykonaliśmy dla MPWiK Wrocław.
Grzegorz Król, prezes Zarządu Inżynierii Rzeszów S.A.

W tym etapie zostanie zrealizowana także budowa instalacji służącej do usuwania związków azotu z odcieków z osadu przefermentowanego wraz z budową infrastruktury towarzyszącej.

MPWiK we współpracy z Politechniką Wrocławską opracowało autorskie rozwiązania i posiada dwa patenty na technologię doskonalącą oczyszczanie ścieków ze związków azotu, która pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych i w znaczący sposób poprawi wydajność oczyszczalni ścieków komunalnych.
Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław

W rezultacie wybudowane zostaną obiekty o łącznej kubaturze na poziomie 11 tys. metrów sześciennych. Wartość pierwszej części zadania wyniesie 134 mln zł netto, a jej wykonawcą jest firma Inżynieria Rzeszów. MPWiK stara się o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych, z programu FEnIKS.

Kolejne etapy budowy

W drugim etapie rozbudowana zostanie część biologicznego oczyszczania ścieków. Tutaj najważniejszym zadaniem będzie dostosowanie pięciu bloków biologicznych do zwiększonych przepływów ścieków. Ważnym zadaniem będzie także modernizacja siedmiu istniejących osadników wtórnych, budowa nowego osadnika wtórnego oraz wyposażenie osadników w regulatory napływu. Układ napowietrzania wyposażony zostanie w pięć nowych dmuchaw powietrza.  

Przebudowane zostaną także rurociągi pomiędzy obiektami technologicznymi części biologicznej. Wybudowana zostanie instalacja do odzysku fosforu w postaci struwitu z odcieków z osadu przefermentowanego wraz z budową infrastruktury towarzyszącej. Dodatkowo zostanie przebudowana laguna osadowa, czyli awaryjny zbiornik osadu przystosowany do magazynowania odpadów płynnych. Przetarg na to zadanie został już ogłoszony.
Tomasz Konieczny, Dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji MPWiK Wrocław

Z kolei trzecia część rozbudowy nazywana jest „etapem elektro-energetycznym”, bo dotyczyć będzie zwiększenia mocy oczyszczalni przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej do rozbudowanej oczyszczalni.

II etap rozbudowy oczyszczalni ścieków, wizualizacja MPWiK S.A.
II etap rozbudowy oczyszczalni ścieków, wizualizacja

Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska

Wrocław nieustannie dąży do tego, aby być miastem nowoczesnym i przyjaznym dla swoich mieszkańców, jednocześnie dbając o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Rozbudowa oczyszczalni ścieków jest kolejnym krokiem w realizacji tej wizji.

Wcześniej Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zrealizowało budowę czterech zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 60 tys. metrów sześciennych w Porcie Południe przy ul. Długiej we Wrocławiu. Zbiorniki pełnią ważną rolę podczas intensywnych opadów deszczu – umożliwiają gromadzenie ścieków nadmiarowych (powstających w trakcie ulew), które następnie są przesyłane do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek” w okresie jej mniejszego obciążenia.

Efekty i korzyści z rozbudowy oczyszczalni:

  • zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków, możliwość dalszego rozwoju miasta,
  • ograniczenie wykorzystania przelewów burzowych,
  • poprawa stanu środowiska naturalnego, w tym rzeki Odry,
  • odzysk fosforu – pierwiastka, którego zasoby są ograniczone w środowisku naturalnym,
  • pogłębione usuwanie azotu – Anammox, czyli technologia opatentowana przez MPWiK i Politechnikę Wrocławską.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama