wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jak zmieniało się wrocławskie zoo po wojnie? Zobaczcie unikatowe archiwalne zdjęcia i rysunki

W niedzielę 18 lipca 1948 roku, po uroczystym przecięciu wstęgi, wrocławskie zoo zostało ponownie otwarte. Teren ogrodu był nadal częściowo zrujnowany po wojnie, a zbombardowane budynki remontowano przez kolejne lata. - Od 75 lat jesteśmy polskim ogrodem zoologicznym, a choć nasza historia jest ponad dwa razy dłuższa, pamiętamy o tej ważnej rocznicy - podkreśla Weronika Skupin z wrocławskiego zoo i zaprasza na specjalną wystawę w Afrykarium.

Reklama

To było zupełnie inne zoo niż to dzisiejsze. W 1948 roku w ogrodzie mieszkało około 220 zwierząt reprezentujących 75 gatunków. Dziś jest ono domem dla ok. 10 tys. zwierząt z ponad 1100 gatunków, z których wiele nie ma szans na przetrwanie w naturze.

Z okazji 75-lecia otwarcia ogrodu po wojnie w Afrykarium będzie można zobaczyć specjalną wystawę. Pierwsi odwiedzający, którzy przyjdą do zoo we wtorek 18 lipca, otrzymają drobne upominki - pamiątkowe pocztówki i magnesy. 

Powojenna historia zoo we Wrocławiu 

Niedawno pisaliśmy o tym, że wrocławski ogród zoologiczny został otwarty w 10 lipca 1865 roku i obchodził 158-lecie. - Pielęgnujemy poniemieckie budynki i pamiętamy o przedwojennej historii zoo, jednak w tym roku kierujemy uwagę na inną rocznicę. Od 75 lat wrocławskie zoo jest polskie - pisze Weronika Skupin z wrocławskiego zoo.

Wojna odcisnęła swoje piętno na ogrodzie. W trakcie bombardowania Festung Breslau wszystkie budynki na jego terenie zostały w różnym stopniu zniszczone. Część zwierząt zginęła, część większych ssaków i drapieżników zastrzelono, by nie wydostały się z zoo. Z 2500 zwierząt zostało zaledwie 500, a w czerwcu 1945 roku trafiły do ogrodów w Poznaniu, Łodzi i Krakowie. Tylko niektóre z nich udało się potem odzyskać. W galerii możecie zobaczyć, jak na przestrzeni lat po wojnie zmieniało się wrocławskie zoo.

projekt modernizacji Tadeusza Zipsera zoo Wrocław
projekt modernizacji Tadeusza Zipsera

Rada naukowa Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, pierwszej uczelni wyższej, która po wojnie powstała w mieście, podjęła decyzję o odtworzeniu zoo. 24 czerwca 1947 roku został wybrany pierwszy powojenny dyrektor - Karol Łukaszewicz z Krakowa, który wcześniej był związany z krakowskim ogrodem. 

Łukaszewicz, prawdziwy pasjonat, fachowiec, a z zamiłowania rysownik, który uwieczniał zwierzęta na szkicach, podołał trudnemu zadaniu odbudowy zoo. Już w rok po objęciu funkcji dyrektora, w niedzielę 18 lipca 1948 roku, udało mu się uroczyście otworzyć wrocławski ogród zoologiczny pierwszy raz po wojnie. Zwiedzającym udostępniono dwie trzecie ówczesnego terenu (część wschodnią i centralną), gdyż część zachodnia (tak zwana stara część zoo położona wzdłuż Starej Odry) była nadal zbyt zniszczona.
Weronika Skupin, zoo Wrocław

Większy teren, więcej zwierząt i zwiedzających

To dzięki staraniom nowego dyrektora w 1956 roku zoo otrzymało tereny po Wystawie Ziem Odzyskanych, a jego działka powiększyła się o ponad 15 hektarów i miała łącznie 28. Dzięki temu do ogrodu można było sprowadzić więcej zwierząt. 

10 lat później, w 1966 roku, dyrektorem zoo został Antoni Gucwiński, który wspólnie z żoną Hanną rozsławił je w programie telewizyjnym "Z kamerą wśród zwierząt". Przez 32 lata, od 1971 roku, powstało ponad 750 odcinków! 

Prawdziwy boom frekwencyjny nastąpił wraz z inwestycjami ostatnich lat. W 2007 roku dyrektorem wrocławskiego zoo został Radosław Ratajszczak, który w 2009 r. przekształcił zoo w spółkę. Został jej prezesem i wraz z  Grzegorzem Kaliszczakiem, członkiem zarządu odpowiedzialnym za inwestycje i finanse, w ciągu 15 lat przeprowadził ponad 170 projektów, z których najważniejszym była budowa Afrykarium, oceanarium poświęconego faunie Czarnego Lądu.
Weronika Skupin, zoo Wrocław

Hanna i Antoni Gucwińscy zoo Wrocław
Hanna i Antoni Gucwińscy

Nowa inwestycja - nowoczesny pawilon dla lwów

Afrykarium stało się jedną z największych atrakcji turystycznych Wrocławia. Od otwarcia w 2014 roku odwiedziło je już niemal 14 mln osób, a roczna frekwencja to blisko 2 mln odwiedzających.

Od lutego 2022 roku prezesem wrocławskiego zoo jest Joanna Kasprzak, która rok 2022 zamknęła z rekordowym przychodem ponad 80 mln zł i frekwencją ponad 1,73 mln zwiedzających. Zoo ogłosiło właśnie przetarg na realizację kolejnej przełomowej inwestycji, jaką jest budowa Lwiarni. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu pawilonów w Europie.

Mamy plan, aby do nowej lwiarni sprowadzić rodzinę lwów. Nowoczesny pawilon został doskonale skrojony na potrzeby tych coraz bardziej zagrożonych zwierząt. Stworzymy im jedne z najlepszych warunków do życia w Europie, a naszym zwiedzającym umożliwimy podglądanie lwów z jeszcze bliższej odległości niż obecnie i to przez cały rok, dzięki zamontowanym szybom.
Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław

Wystawa z okazji rocznicy otwarcia zoo po wojnie

Z okazji 75. rocznicy otwarcia zoo po wojnie w Afrykarium (nieopodal toalet w holu głównym) możemy zobaczyć wystawę poświęconą historii ogrodu, m.in. stare plakaty reklamujące zoo, rysunki dyrektora Karola Łukaszewicza, zdjęcia z powodzi tysiąclecia oraz kadry zza kulis programu "Z kamerą wśród zwierząt". Jest też podsumowanie inwestycji z ostatnich lat oraz informacje o Fundacji ZOO Wrocław – DODO, która pomaga w ratowaniu zagrożonych gatunków.

Dla pierwszych zwiedzających, którzy przyjdą do zoo 18 lipca, przygotowaliśmy pamiątkowe pocztówki i magnesy, które rozdamy w holu Afrykarium.
Weronika Skupin, zoo Wrocław

Tego samego dnia na Facebooku zoo ukażą się szczegóły rocznicowego konkursu, w którym będzie można wygrać 75 wejściówek do ogrodu.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama