Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
We Zoo Wrocław około 60 proc. opiekunów zwierząt ma wykształcenie wyższe, na ogół zootechniczne, biologiczne lub weterynaryjne, nierzadko mają dyplomy kilku specjalności. Jednak nie są to kierunki specjalistyczne dotyczące przede wszystkim zwierząt żyjących w ogrodach zoologicznych.
Praktycy z całej Europy o pracy w zoo
Od jesieni na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie uruchomione zostają studia podyplomowe – opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych. W przygotowaniu ich programu oraz prowadzeniu biorą udział specjaliści z Zoo Wrocław. To osoby z długą praktyką zawodową i ogromnym doświadczeniem.
Program studiów powstał na bazie projektu European Professional Zookeeper Qualification Framework, współtworzone z Zoo Wrocław m.in. razem z Europejskim Stowarzyszeniem Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Jego celem jest określenie kluczowych kompetencji w zawodzie opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych w oparciu o doświadczenie innych europejskich krajów.
Mamy nadzieję, że studia te będą trampoliną do znalezienia pracy w zoo - nie tylko we Wrocławiu, czy Krakowie, ale także w innych ogrodach.Marta Zając-Ossowska, dyrektor Wydziału Edukacji, koordynator studiów z ramienia wrocławskiego zoo.
Wrocławskie zoo wraz z innymi ogrodami, będzie także organizować praktyki dla studentów. To jeden z najważniejszych kroków w edukacji – studenci mają wtedy bezpośredni kontakt ze zwierzętami i mierzą się z codziennymi obowiązkami opiekuna.
Studia dla opiekunów zwierząt w zoo – program, koszt, warunki udziału
Studia trwają dwa semestry (rok), obejmują 240 godzin wykładów, ćwiczeń, warsztatów i zajęć terenowych podzielonych na 16 dwudniowych (weekendowych) cyklów. Do obsadzenia jest 30 miejsc.
Studentem nowej specjalizacji może zostać każdy absolwent studiów wyższych, także kierunków niezwiązanych z naukami biologicznymi. Warunkiem jest dyplom ukończenia co najmniej studiów pierwszego stopnia (inżynierskich lub licencjackich). W programie są zajęcia m.in. z zakresu:
- systematyki,
- biologii i ekologii gatunków,
- podstaw profilaktyki weterynaryjnej,
- dobrostanu,
- etologii z elementami szkolenia zwierząt,
- żywienia i rozrodu.
Zajęcia poprowadzą nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu w Zurychu oraz pracownicy ogrodów zoologicznych we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Chorzowie, jak również krajowych konsultantów współpracujących z ogrodami zoologicznymi.
Przy rekrutacji lepszą pozycję mają osoby, które pracują lub pracowały w ogrodach zoologicznych (dostają dodatkowe 10 pkt) albo miały w takich placówkach praktyki (dodatkowe 5 pkt).
Koszt studiów podyplomowych „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” to 5 500 zł (2 500 zł/semestr I, 3 000 zł/semestr II).
Rekrutacja trwa do 15 września, a szczegóły można znaleźć na stronie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.