wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Poznajcie młode jeżozwierze z wrocławskiego zoo [FILM]

Gdy przyszły na świat, ich kolce były miękkie i elastyczne jak włosy. Teraz zaczynają już twardnieć, zwłaszcza w okolicy ogona, a dotykanie ich przypominałoby głaskanie kaktusa. Poznajcie dwa jeżozwierze indyjskie, które urodziły się we wrocławskim zoo.

Reklama

Maluchy przyszły na świat 3 tygodnie temu i na razie spędzają czas z głównie z mamą, bo nadal piją jej mleko.

W pobliżu jest także ich ojciec, całkiem przyjaźnie nastawiony, oraz starszy brat. Całą piątkę można zobaczyć na wybiegu vis-à-vis flamingów. To zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia, ale przez szybę można je podglądać w ich domku. Mamy jeszcze jedną samicę, ale dla własnego bezpieczeństwa mieszka w innym miejscu, przy wybiegu surykatek.
Andrzej Miozga, kierownik wydziału małych ssaków

Wrocławskie zoo pochwaliło się już maluchami na filmie.

Jeżozwierze indyjskie z wrocławskiego zoo ZOO Wrocław
Jeżozwierze indyjskie z wrocławskiego zoo

Po im te kolce?

Gdy maluchy podrosną, ich całkiem już twarde kolce będą mieć nawet 30 cm długości (całe zwierzę od nosa do końca ogona ma 1 m), a pod warstwą tych cienkich i długich, będą też grube i krótkie.  Są puste w środku, więc taka zbroja waży tyle co nic.

Kolce jeżozwierza to świetna broń: choć to nieprawda, że te zwierzęta strzelają nimi na odległość, są ostre i łatwo wchodzą w ciało napastnika jeśli ten za bardzo się zbliży. Wróg długo zapamięta to spotkanie (a nawet może zapłacić za nie życiem), bo kolce są kruche i ich końcówki zostają w ranach, które długo się goją. A co z jeżozwierzami? Nie świecą łysiną, ich kolce szybko odrastają.  

To jednak ostateczność, bo jeżozwierze stawiają raczej na odstraszanie drapieżników – odwracają się do nich tyłem, stawiają kolce na sztorc i zawzięcie nimi grzechoczą. Na ogół to wystarcza.

Samce potrząsają kolcami także po to, żeby w okresie godowym zrobić wrażenie na samicach. Na razie maluchy, które przyszły na świat zaledwie 3 tygodnie temu, jeszcze nie mają takich planów.

Żyją nawet w wysokich górach

Jeżozwierze żyją w naturze w południowo-zachodniej Azji – w lasach, na łąkach i w różnych innych  środowiskach, ale najbardziej lubią tereny skaliste. Można je spotkać w Himalajach, nawet na wysokości 2400 m (dla porównania: najwyższy polski szczyt, Rysy, ma tylko o 100 metrów więcej)!

Niestety jest och tam coraz mniej i wkrótce mogą uznane za zagrożone wyginięciem. Przez rozwój cywilizacji tracą siedliska, ale zagrażają im też polowania – jak czytamy na stronie wrocławskiego zoo, ich mięso jest cenione na lokalnym rynku.

Najbardziej lubią marchew

W naturze żywią się owocami, korzonkami i zbożem i uzupełniają swoją dietę o wapń… żując kości. A co jedzą w zoo?

– Przede wszystkim warzywa. Najbardziej lubią marchew, ale chrupią też buraki, seler, pietruszkę, kalafiory, cykorię itd. Z owoców ewentualnie jabłka.

Źródło: ZOO Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama