wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Renifery, pantery i manule z zoo mają sposoby na upał

Jak radzą sobie w czasie upałów mieszkające w zoo renifery, które w naturze żyją za kołem podbiegunowym? A pantery śnieżne i manule, które także wolą chłód?

Reklama

W zoo we Wrocławiu mieszkają zwierzęta z różnych stref klimatycznych, także z tych zimnych. Nie przepadają za upałem, ale mają swoje sposoby, żeby sobie z nim poradzić.

Renifery korzystają ze zraszacza

Renifery zmieniły sierść na letnią, mają też zraszacz, pod którym mogą się chłodzić. Gdy mocno świeci słońce, wskakują do swojego domku, gdzie mogą wypoczywać w chłodzie.
Kamil Szewczyk, opiekun w dziale zwierząt kopytnych

Stado „wrocławskich” reniferów składa się z jednego samca i czterech samic. Szefową jest najstarsza z nich, Zuzia. Co warto o nich wiedzieć?  W naturze mieszkają w arktycznej tundrze w Eurazji i Ameryce Północnej, gdzie jedzą trawę, mech i grzyby, a zimą porosty. Ich supermoc: potrafią pokonywać długie dystanse i biec z prędkością 80 km (!) na godzinę.

Ciekawostka, a właściwie trzy: gdy idą, słychać wyraźne kliknięcia (to wynika z budowy ich ścięgien i kości stopy), świetnie pływają, a ich oczy zmieniają kolor: zimą są niebieskie, a latem bursztynowe.

Pantery śnieżne i manule wolą chować się w cieniu

Pantery śnieżne (ibrisy) i manule też nie są wielbicielami wysokich temperatur, ale nie lubią wody, więc nie korzystają ze zraszacza.  

Gdy jest gorąco, nasze pantery  śnieżne, Nastazja, Nurek, Kara i Asha, oraz manule, Zarina i Kubi,  spędzają całe dnie na zapleczu, gdzie jest dużo chłodniej. Na wybieg, do którego cały czas mają dostęp, wychodzą głównie rano i wieczorami, kiedy temeratury są dla nich bardziej znośne. No i na pokazowe karmienia.
Paweł Sroka, kierownik wydziały zwierząt drapieżnych

Koty, podobnie jak renifery zmieniły sierść na letnią. Np.  manule mają zimą 2-3 razy dłuższą sierść niż teraz.

Naturalne środowisko panter śnieżnych to pełne kryjówek i krzewiastej roślinności strome, skaliste i chłodne tereny w wysokich pasmach górskich Azji Środkowej. Ich super moc: potrafią fantastycznie skakać, robią susy o długości 9 metrów.

Ciekawostka: ich oczy są niebieskie, zielone albo szare, a nie żółte lub pomarańczowe jak u innych dzikich kotów

Manule też żyją w naturze w Azji Środkowej, tyle że nie w wysokich górach, a na skalistych stepach. Świetnie znoszą nawet bardzo niskie temperatury, jednak unikają miejsc, w których gromadzi się śnieg, bo trudno im tam polować (i bez utrudniającego poruszanie się śniegu nie są zbyt szybkie).

Ich super moc: potrafią… znikać, czyli doskonale wtopić się w otoczenie.  Im także warto spojrzeć w oczy: ich źrenice nie są pionowe, jak u innych kotów, lecz kurczą się w małe czarne kółeczka jak u nas.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl