W zaawansowanej technologii, na dachu podziemnego parkingu rośnie kilkanaście roślin na metr kwadratowy! Dzięki temu, historyczny Plac Nowy Targ zmienił się w zieloną przestrzeń, która poprawia mikroklimat i jest jednym ze sposobów walki z efektem miejskiej wyspy ciepła.
Plac Nowy Targ nominowany do prestiżowej nagrody!
Ale rewolucja na placu Nowy Targ jest doceniana także poza Wrocławiem. Zielony Nowy Targ został bowiem polskim reprezentantem do prestiżowej nagrody Green Cities Europe Award – 2024! To IV edycja międzynarodowego konkursu, prowadzonego przez Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarskie (European Nurserystock Association, ENA). W naszym kraju za jego koordynację odpowiada Związek Szkółkarzy Polskich wraz z Agencją Promocji Zieleni. Rozważane były 22 polskie kandydatury, wybrany został właśnie plac Nowy Targ.
– Wprawdzie rozstrzygnięcie konkursu dopiero przed nami, ale już teraz nobilitacją dla Wrocławia jest fakt, że zielona metamorfoza placu Nowy Targ została doceniona i to właśnie ten projekt będzie reprezentował Polskę w zmaganiach międzynarodowych. Efekt realizacji nie tylko przerósł nasze oczekiwania, ale - co ważniejsze - przywrócił to miejsce mieszkańcom. Na ławeczkach wśród zieleni często ciężko znaleźć wolne miejsce i nie trzeba się bardzo wsłuchiwać, aby dobiegły nas odgłosy ptaków I zapylaczy, co oznacza, że przestrzeń ta sprzyja zarówno ludziom, jak i różnorodności biologicznej – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju UMW.
Czy wrocławski plac Nowy Targ zdobędzie tę prestiżową nagrodę? Dowiemy się pod koniec stycznia 2025 roku, na największych światowych targach ogrodnictwa IPM Essen. A tymczasem zobaczcie jesienną galerię zdjęć placu Nowy Targ - teraz nabrał jeszcze ciekawszych barw!
Zielona rewolucja na pl. Nowy Targ we Wrocławiu
Prace na pl. Nowy Targ rozpoczęły się na przełomie września i października 2023 roku. W sumie na Nowym Targu pojawiło się 63 tysiące roślin:
- 172 drzewa,
- 193 paprocie,
- 13 000 traw,
- 23 000 roślin cebulowych,
- 27 000 bylin
- i pnącza.