– Realizowana inwestycja pozwoliła na dostawę ciepła zarówno do mieszkań ogrzewanych dotychczas z kotłowni lokalnych, jak i w nowych budynkach. Dzięki temu, na przestrzeni najbliższych trzech lat Fortum zasili nową siecią co najmniej 1000 wrocławskich mieszkań i ogrzeje 3000 mieszkańców Wrocławia – mówi Mariusz Dzikuć, dyr. do spraw inwestycji Fortum.
Ciepło systemowe – jeden z najlepszych sposobów walki ze smogiem
Fortum rozbudowuje i modernizuje sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. W 2018 roku na nowe przyłączenia i rozwój infrastruktury firma przeznaczyła rekordową kwotę 65 mln złotych.
– Ciepło systemowe to jeden z najlepszych sposobów walki ze smogiem. Przyłączając do sieci kolejne budynki, Fortum likwiduje indywidualne kotłownie, piece i kominy, co przekłada się na znaczące ograniczenie zanieczyszczenia powietrza – podkreśla Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.
W ostatnich dwóch latach dzięki nowym przyłączeniom realizowanym przez Fortum zlikwidowano ok. 3000 palenisk w obiektach przyłączanych do sieci na terenie Wrocławia.
Czysta energia dla Wrocławia
Od ubiegłego roku Fortum prowadzi w stolicy Dolnego Śląska specjalny program antysmogowy „Czysta Energia dla Wrocławia”. Zakłada on m.in. rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz rozwój niskoemisyjnych źródeł energii. Zgodnie z założeniami programu, Fortum przyłącza do sieci każdą kamienicę i budynek w wyznaczonym obszarze centrum Wrocławia, w całości pokrywa koszty budowy przyłącza, nie pobiera tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne wydatki związane z budową węzła rozkłada mieszkańcom na dogodne raty.
Ciepło sieciowe trafia do kranów i grzejników
Ciepło sieciowe to nic innego jak podgrzana woda, która trafia do mieszkań przez cały dzień. Korzystasz z niej, kiedy tego potrzebujesz i płacisz tylko za realne zużycie.
źródło: Fortum
Miliony inwestowane w sieć ciepłowniczą we Wrocławiu
Długość sieci ciepłowniczej we Wrocławiu wynosi prawie 520 kilometrów. Obecnie ciepło z sieci pokrywa 62% zapotrzebowania we Wrocławiu, podczas gdy 10 lat temu ten wskaźnik wynosił jedynie 45%. Sieć ciepłownicza to ważny element poprawy jakości powietrza.
Uchwała antysmogowa
Od 1 lipca 2018 zaczęły obowiązywać niektóre zapisy uchwały antysmogowej. Jej celem jest poprawa jakości powietrza we Wrocławiu. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zobacz, czy jej postanowienia ciebie dotyczą.